Trešnja

Ovo se meni jednostavno ne slaze sa logikom, i meni jednostavno ostaje logicno pojasnjenje da su te zeznuli za podlogu
Sadio sam nesto podloga mm106 pa cu probati bar trecinu tih podloga odraditi sa medjupodlogom m9, ali nesto i sa sortom redchif spur koja je jako krzljava sorta
A ostatak cu odraditi samo visok kalem na mm106 .

A konkretno za tresnju bi bio dobar eksperiment probati npr gizelu 5 kao medjupodlogu koristiti na magrivi
 
Ovo se meni jednostavno ne slaze sa logikom, i meni jednostavno ostaje logicno pojasnjenje da su te zeznuli za podlogu
Sadio sam nesto podloga mm106 pa cu probati bar trecinu tih podloga odraditi sa medjupodlogom m9, ali nesto i sa sortom redchif spur koja je jako krzljava sorta
A ostatak cu odraditi samo visok kalem na mm106 .

A konkretno za tresnju bi bio dobar eksperiment probati npr gizelu 5 kao medjupodlogu koristiti na magrivi

Nije me niko zeznuo, moje su bile podloge, pa makar se MM106 i M9 raspoznaju jasno medju svim podlogaam posto imaju tipican izgled tako da je skoro nemoguce zameniti ih...A opet, od istih tih podloga i u istoj parceli, samo direktno kalemljene na M9 ili MM106, sasvim su pristojno radjale i rasle (na MM106 znatno bujnije naravno)...
Redchif spur smo imali na MM106, rasla je bujno kao obicna sorta na M26 recimo, malo bujnija od M9, ali osetno manje bujna od standardne sorte na MM106...Za Redchif spur ti ne treba posrednik sigurno...Probaj visok kalem za obicne sorte, videcemo kako ce kod tebe da se pokaze...

Za tresnju mi Gizela 3 deluje kao najbolja varijanta, ona je ekvivalent M9 na jabuci, ali cisto sumnjam da moze ikako da se nadje kod nas.. U nedostatku Gizele, mozda bi i nasa domaca visnja mogla da odradi posao, ali verovatno ta sadnica nece dugo da traje... Mada, s obizrom da zasad na Gizeli 5 ionako ne traje vise od 15 godina (ako izgura i toliko), ako izgura na magrivi sa visnjom kao posrednikom toliko, trebalo bi da je prihvatljivo, ako ne bude imala nekih drugih mana naravno...

Probacu i ja nesto , par komada radi testiranja (na magrivi i na sejancu divlje tresnje), pa cemo da vidimo kako ce da se pokaze, a u medjuvremenu ce i u nekom institutu da se sete valjda da odrade takav ili slican test, ako vec nisu :)
 
Mene tj celu Vincu je opalio i grad, nema koji plod nije okacen, nista za otkup, vidi se i na kasnijim sortama, na nekim kasnijim slabije, a i kajsije su kao tikvice na pijaci noktima izbodene...

beogradski kvantaš noćas , đurđevka 160-250 ,najčešće 210 , đuti 250 , erli lori 300 na sve a 400 na gajbe . Kiša , malo kupaca , prodaja slaba .





 
Ja ga obrah juce, ima poneko stablo koje kasni. Bice ga jos tokom ove nedelje ce se razvlaciti.

Steta od ispucalih i propalih je oko 70%

Samberst ima po koji zreo plod.

 
Poslednja izmena:
Mislim da je ovo do losih sadnica, verovatno dehidriranih nakon vadjenja a sad se vidi, pozive koliko je mogla
 
Bere se tresnja ispred kuce...2011. nasadjena...Nazalost ima koje su pukle obicno one najzrelije i najvece ali ima i skapanih od pre, prerodila... I bogami do juce skinuli 35kg i ovo danas i ostalo sigurno ima bar jos 20-25kg...
Malo su svetlije na slici ali ako neko zna koja je sorta neka kaze, ja jos uvek ne znam :)
Screenshot-1.png

Screenshot-2.png
 
Bere se tresnja ispred kuce...2011. nasadjena...Nazalost ima koje su pukle obicno one najzrelije i najvece ali ima i skapanih od pre, prerodila... I bogami do juce skinuli 35kg i ovo danas i ostalo sigurno ima bar jos 20-25kg...
Malo su svetlije na slici ali ako neko zna koja je sorta neka kaze, ja jos uvek ne znam :)
Screenshot-1.png

Screenshot-2.png
Ajd uslikaj stablo, bas da vidim kolika je za 8 godina.
Kod mene tek prorodilo par tresanja u 4 i 5 god.
Inace u nedelju odem malo kasnije na pijac i to posebno sa namerom da kupim tresnje, medjutim ne nadjem ni kg.

Sent from my Nokia 7.1 using Tapatalk
 
Ajd uslikaj stablo, bas da vidim kolika je za 8 godina.
Kod mene tek prorodilo par tresanja u 4 i 5 god.
Inace u nedelju odem malo kasnije na pijac i to posebno sa namerom da kupim tresnje, medjutim ne nadjem ni kg.

Sent from my Nokia 7.1 using Tapatalk
Slikao sam je sa sprata dok kuvam kafu za odmor :) Vidi se 90 posto tresnje, samo neke grancice se ne vide... Moja procena da je visina 8, 9 metra... Inace ova je zadnje 2 godine ovako puna inace pre toga slabo... Verovatno trebalo vreme da se ojaca i formira i onda dostize punu rodnost...
Screenshot-3.png
 
Prvi rod na tresnji, ako moze pomoc oko sorte. Da li je ovo napoleonova sarena? Skoro je zrela, nije potpuno, mada ima samo par komada. To je jedna od poslednjih sadnica koje sam kupovao, bas zbog ovoga jer nikada ne znas sta dobijes. Par godina vec gledam sta mi se svidja u okolini, skidam plemke i sam kalemim.
19f0b3bc3f41aa3d0e00a9a66b7a366a.jpg
cd5464705b02b7f3491c1b247fc51551.jpg


Sent from my Nokia 7.1 using Tapatalk
 
Na kraju se branje tresnje zavrsilo na preko 80kg, nazalost dosta je bilo skapanih a ne tako malo i puklih... Mene zanima da li postoji neko sredstvo u malim kesicama, bocicama da mogu da se oprskaju da ne skapu po ovom kisnom vremenu a ako ima neko i za pucanje da se izbegne bilo bi dobro?
 
Nazad
Vrh