Leska - opšta tema

da li bi me neko posavetovao oko zastite tek formirane plantaze leske, povrsine 2ha.
Imam oko 200 sadnica zbunastog i 600 sadnica kalemljenog lesnika ( dvogodisnje sadnice ).
Pretpostavljam da dod proleca ne treba nisa da prskam pa vas molim za savet.
unapred hvala

Bez prakse:
ПРИРУЧНИК ОДГАЈИВАЧА ОРАХА

Лешник = Hazelnuts (Filberts)

Следећи референтни водич за произвођаче лешника је припремио Јефф Олсен, ОСУ Ектенсион Агент. Намењен је као водич за узгајиваче током целе године и представља годишњи календар рада Зборника удружења ораха. Сваке године информације се ажурирају према тренутним условима и праксама.
Напомена: За додатне информације контактирајте вашег агента за продужење.
Календар производње лешника

slike.php
[/URL][/IMG]
 
Poslednja izmena:
Bez prakse:
ПРИРУЧНИК ОДГАЈИВАЧА ОРАХА

Лешник = Hazelnuts (Filberts)

Следећи референтни водич за произвођаче лешника је припремио Јефф Олсен, ОСУ Ектенсион Агент. Намењен је као водич за узгајиваче током целе године и представља годишњи календар рада Зборника удружења ораха. Сваке године информације се ажурирају према тренутним условима и праксама.
Напомена: За додатне информације контактирајте вашег агента за продужење.
Календар производње лешника

slike.php
[/URL][/IMG]



hvala mnogo
veliki pozdrav
 
Pozdrav svima, nov sam na forumu, pripremam vocnjak za zasad leske na 1,5ha, sad treba da sadimo lesku u sledecih nedelju dve.
Pa me zanima da li je neko vec sadio? koliko vidim tek danas mi je opalo lisce sa lesnika u basti, pa verujem da je to znak da se sadnja priblizava, ali to zavisi od prodavca sadnica kad ce da vadi sadnice..
 
Meni je proizvodjac sadnica savetovao da u prve dve godine ni slucajno ne dozvolim da se zatravi zemlja.
Sa druge strane, citam ovde da su mnogi stava da freziranje sabija zemlju, stvara pluzni djon, pravi odredjene posledice i da je bolje da se zatravi plantaza
i da se redovno kosi ili da se posadi neka ukrasna detelin koja raste 10cm... Molim vas za vase misljenje. hvala
 
Bar tri-četiri godine će Vam njiva biti prazna, što je šteta, novci odlaze, a prihoda nema. Mislim da je dobro posejati međuusev, neku mahunarku, stočni grašak, luk, belu detelinu.Zemljište između sadnica morate tretirati pa mi se čini zaludno da se samo mlati korov. Mislim.
 
Najbolje je posejati detelinu može bilo koja jer pušta koren dosta duboko tako da posle par godina kad počne da rodi leška isprska se totalom detelina a zemlja ostane rastresita i u dubini kao da je podrivano.

Slazem se. Taj komentar mi apsolutno ima smisla ali me sa druge strane ogranicava preporuka proizvodjaca sadnica da to ne radim u prve dve godine.
Navodno, bilo koji medjuusev, kao i detelina, crpe hranljive sastojke iz zemlje i time ogranicavaju rast leske.

Zbog toga sam postavio ovo pitanje.
 
Detelina ne crpi, ona je azotofiksator, usvaja azot iz vazduha i skladisti ga u kvrzicama na korenu, ako pricamo o porastu. Jedino sto crpi je voda, ali ako se u redu odrzava frezom, a medjuredno je detelina, da li bela, trogotka, lucerka, prvo sto gusi sve druge korove, a drugo sto iza sebe ostavlja ogromne kolicine azota i rastresito zemljiste do metar i vise u dubinu.
 
Slazem se. Taj komentar mi apsolutno ima smisla ali me sa druge strane ogranicava preporuka proizvodjaca sadnica da to ne radim u prve dve godine.
Navodno, bilo koji medjuusev, kao i detelina, crpe hranljive sastojke iz zemlje i time ogranicavaju rast leske.

Zbog toga sam postavio ovo pitanje.

Poruka 3395 od 01.02.2018. o beloj detelini.
Koren leske je uglavnom širine krošnje, a uzrodice se neće sejati do ravni krošnje tj. korena. Ako se vodi računa i o potrebama sadnica i o potrebama uzrodice sve će biti dobro.
 
Poslednja izmena:
TIKTAK


da li radis tanjiranje u jesen ili tokom vegetacije? na svim slikama i snimcima ti je vocnjak kao tepsija, pa me zanima da li uopste radis nesto od agrotehnickih mera?
 
0n je to sadio u beton, nisam ni ja verovao al čovek pokaza fotke................... ima to tamo nazad negde u temi
 
Da li bi neko mogao da me posavetuje sta konkretno znaci ova preporuka koja mi je data na poljoprivrednom fakultetu nakon analize zemljista.
Konkretno mislis na prihranu u cilju povecanja azota. Sta konkretno da kupim, koju vrstu djubriva mi savetujete?
Sta prakticno znaci preporuka 14-16kgN/ha godisnje? U kojoj srazmeri i kojom dinamikom da unosim djubrivo?
Naglasio bih samo da sam pre mesec dana posadio 2ha Leske.
U prilogu Izvestaj.
IMG-20181205-211112.jpg



Mnogo hvala na pomoci.
pozdrav
 
heh sad ne znam jel se salis ili stvarno ne radis nista osim totala
Ma gde se salim....i sam total retko koristim. Vise tarupiranja i milina ,pred berbu ako pogodis momenat (sto leti nije tesko) ,tarup tako dobro obrije korov da na letnjim temperaturama i oni patrljci sto ostanu ,povenu za par dana.Ali ako mislis da u buducnosti mozes skupljanje obaviti kako treba i izbeci da ti plod dugo lezi po vecim padavinama ,obradu zaboravi.
 
Molba za savet...
Obavio sam jesenju sadnju leske. Proizvodjac sadnica me je savetovao da rezidbu obavim tokom decembra kad temperatura bude u plusu.
Razgovarao sam sa ljudima iz prakse i instruisali su me da ne radim sada rezidbu vec da cekam prolece.
Molim vas za pomoc i misljenje kada je najoptimalnije da uradim rezudbu. Imam 200 sadnica zbunaste i 500 sadnica kalemljene leske.
Unapred mnogo hvala na pomoci i savetima.

pozdrav
 
Nazad
Vrh