Arenda- pravila, obicaji....

Sad postaje jasnije mada sto se tice potrosnje nafte mozda je velika prilikom zetve a siguran sam da zemlju obradjuje no til ili nesto tome slicno jer sam u pravu?tu sigurno nesto ustedi{preduhitrio me kolega North}
 
Taj se iz tog magičnog kruga neće nikada izvući.
Pa on bi se veoma lako izvukao samo da hoce ,ako sam razumeo ima oko 900hektara svoje zemlje ,kad bi otcepio deo i razduzio se i eto olaksanja ali onda nema chelindzera i ostalih tenkova.Verovatno coveka vuce trend za novim "boljim" masinama a ima na yu tube gomila snimaka kako ljudi remontuju stare Jon deere i tako rade
 
Cena zemlje je oko 5000 dolara po akri u tom kraju. Izracunajte koliko treba da proda da bi se razduzio, pola zemlje. Mora da ima sve svoje od silosa, susare, pretovarnih, kamiona jer ako daje na usluzno cuvanje ili proda preko posrednika mnogo manje zaradi (skoro je neisplativo potpuno). Odrzavanje svih tih masina kosta puno.


Moj utisak je da tamo je sistem napravljen da sve sto zaradis to si prinudjen i da potrosis i jos malko (pa zato dug raste stalno).

Posle soje radi no till kukuruz setvu, a posle kukuruza predje kultivatorom (kao gruber nas) i poseje u to. Ne ore i nema plug. Na moje pitanje sta ce mu JD 9560 od 560ks, kaze da posto kisa pada puno (1300l godisnje) i zemljiste je dugo zadrzava ima malo vremena za optimalnu obradu zemlje pa je to razlog tako velikih masina. Nemaju vozace sem u kampanji skidanja useva. Sami kultiviraju, seju i prskaju (otac i on).


Nije poetna da li njemu treba da sakupljamo sms ili ne, samo da vidite kako ce i kod nas doci. Da radis 1000ha da bi finansirao kredite i zivot.

Slazem se da moze opravljati JD iz 80ih i tako raditi. Kao i kod nas neko zna da opravi i ima vremena. Neko ne zna, nece itd itd.
 
Svaki sistem je napravljen da sve što se zaradi mora da se potroši. Tako živi većina. Ostali su prosjaci ili bogataši.
 
Komso zanimljiva prica i naravno ne uliva nadu za buducnost.Ni kod nas nije bitna razlika kod tajkunera koji imajo po tauzenku zemlje isto dok sve poplaca i napravi ode par miliona.i taman se malo opruzi kad ono naopako nesto se zapali ili strga ili pukne.Jedino sto glad nema oci pa je ta prvobitna akumulacija kapitala sada kod nas u sredisnjoj fazi i menjace se odnosi u vlasnistvu i imanju.
Neki ce da poginu a neki ce i da prezivimo :haha::haha:
 
Zaboravio sam napisati da je 5 generacija koja se bavi tim poslom. Ja mu napisao da tu imovinu (900ha) kod nas zarade za 10g od drzavne zemlje, kaze da se to tamo desi FBI dolazi direktno jer je ocigledno da si ukrao ili od kriminala zaradio. Ja mu kazem da kod nas dobijes naziv kontraverzni biznismen i teras dalje.
 
Tacno :osmeh: Sa njim sam u kontaktu od proleca preko yt kanala. Gledao nesto i naletim na kanal i tako krece razmena informacija oni-mi. Naravno prvo nije znao gde je Srbija itd itd:ppozdrav:
 
Nazad
Vrh