Plasman i cena maline u 2018 godini

Ja stvarno volim dobru i argumentovanu diskusiju sa ljudima koji znaju sta pricaju. Zato i posecujem ovakva mesta da bi h procitao nesto pametno, razmenio neku ideju i misljenje. Onda tu obavezno uleti neki padobranac poput ovog PP i njemu slicnih koji pojma nemaju o cemu pricaju, prosipaju neke nebuloze i vrte istu pricu sve vreme valjda sa namerom da ubiju u korenu svaku pozitivnu diskusiju.

Gubimo vreme i trosimo energiju na nebitne likove umesto da tu energiju usmerimo na resavanje problema. A to nam je trenutno cena. Kad neko pomene da treba smanjivati troskove da bi se uklopili taj lupa gluposti. Cene svega sto koristimo rastu, cena dnevnica raste a cena naseg proizvoda se smanjuje, tu nikakva matematika ne pomaze. Mozda da iskrcimo svu nasu malinu i da krenemo sa jesenjim sortama ko poljaci. Manji kvalitet ali vece povrsine i veci prinosi a manja ulaganja i uz to mogucnost masinske berbe, e onda bi tu mozda i mogli da se uklopimo sa tih 70 ili 80 centi po kilogramu. Kazem mozda. Ili sa se akcenat stavi na svezu malinu, ali to vec ne zavisi od nas proizvodjaca. Mozda da se udruzujemo i da trazimo nekog direktnog kupca iz inostranstva. Tu bi vec naisli i na mafiju kojoj se to ne bi bas svidelo.

Idem cesto za nemacku pa mi je padalo na pamet i da trazim neku njivu tamo u zakup (preko nekog sa papirima) pa da selim proizvodnju tamo, **greška li ga vise mi nije jasno ni sta ni kako. Radim svakodnevno u malinjacima ko i svi vi (osim PP on je covek neznalica za maline ali ekspert za demagogiju), a ne radi mi se, svesno idem u gubitak. Pratim razne forume i stranice, grupe, nadajuci se da cu naleteti na neku ideju, na neku inicijativu da preduzmemo nesto, ali nista, svi cute i trpe. Jedino pole i ideja sa bojkotom ali to je neko iznudjeno resenje, nije to to. Ranije ovde bio Delises, fabrika za preradu voca i povrca, odes ugovoris sa njima posao, napravis ugovor, dobijes repromaterijal i sve sto ti treba ko akontaciju, sigurna cena i siguran otkup. Duvanska isto tako ugovarala sa koperantima uzgoj duvana, sve njihovo tvoje da radis i odradis i svi bili zadovoljni.


Tako se i dan danas radi i po evropi, isti sistem, tako nesto i nama ovde treba. Ali kako ???
Izvinjavam se za ovoliki post, od muke neznam sta cu pa sam se ovde raspisao
 
Poslednja izmena od urednika:
Nema sta da se izvinjavas na duzini posta, napisao si nesto pametno, i onako bas kako jeste.
Vise vredi jedan ovakav post, nego hiljadu od ovog socijalca.
Ali hajde da ga ostavimo po strani, totalno nebitan lik.

Ne znam koje bi resenje bilo osim bojkota.
Sto ti kazes ne pada mi nista drugo na pamet.
Ali bojkot je slozen proces, ali ne i neostvariv.
Hvala Bogu internet je sada dostupan skoro svima, pa se lakse moze doci do ljudi.
Treba sto se kaze agitovati na svim mestima gde se okupljaju malinari, pa ako ima volje obavestiti i obavezati ljude da ako treba idu od vrata do vrata, i da probaju da objasne ostalim proizvodjacima da nam je to jedina sansa za bolju cenu.
Kada bi uspela da se napravi takva mreza na sto vecoj teritoriji, onda bi bojkot mozda mogao i dati neke rezultate.
Jeste da je Srbija takva drzava gde ima i onih koji bi je brali i za 50 dinara, sto zbog egzistencije, sto zbog inata, ali sam isto tako ubedjen da ima i dosta razumnih ljudi.
Da li je kasno za to za ovu sezonu, i da li bi mogli da probamo da napravimo takvu mrezu procenite sami.

Ima i druga stvar.
Moze Ariljac 80 ili neko iz tog kraja da napise ko je usao od skoro u posao sa malinom, i da li je to jedan od razloga sto se pusta besomucan uvoz sa svih strana, sto je jedan od glavnih faktora najavljenih niskih cena.

Evo ja iskreno verujem da dok je sve tako, i dok nam ova ekipa vedri i oblaci, bolje nam nece biti.
Tu mislim i na malinu i na kupinu i na sljivu i na visnju, koja je uzgred budi receno prodavana po vise od 2 evra stranim kupcima, a ovde u Srbiji placena 80 dinara.
Gde ju tu neko da vidi zasto je to tako, i da li je to ekstra profit da tri puta skuplje prodajes robu.
Svi papiri postoje, i ako ima volje moze se to pitanje postaviti, ali koliko mi se cini volje nema, procenite sami zasto.
 
Prvo bi trebalo organizovati bojkot branja u Mačvi i na jugu, tu ce prvo branje.
Trebala bi se ukljuciti udruzenja, asocijacije iz Požege, Arilja, Ivanjice i lokalna udruženja da se ljudi pokrenu.

Cena se pravi i brani na početku branja.

Bolje žrtvovati jednu godinu nego pokrčiti malinjak!!!

Послато са S60 уз помоћ Тапатока
 
BOJKOT neko vreme pa BLOKADE -Protesti.....
A VOLEO bih da vidim nekog pametnjakovica sto ce poceti da bere na OTVORENO -Prevaru od prosle god. .....i na neku cenu od samo 120-140 din...pa ma koliko da je finansijski ugrozen....kao sto sam i ja ...priznajem javno i ne stidim se ..Sa 3 ha bilo DOBROG malinjaka....A to nije samo moja sramota ,no celog :drustva ,sistema...iii...? ..
 
Nema sta da se izvinjavas na duzini posta, napisao si nesto pametno, i onako bas kako jeste.
Vise vredi jedan ovakav post, nego hiljadu od ovog socijalca.
Ali hajde da ga ostavimo po strani, totalno nebitan lik.

Ne znam koje bi resenje bilo osim bojkota.
Sto ti kazes ne pada mi nista drugo na pamet.
Ali bojkot je slozen proces, ali ne i neostvariv.
Hvala Bogu internet je sada dostupan skoro svima, pa se lakse moze doci do ljudi.
Treba sto se kaze agitovati na svim mestima gde se okupljaju malinari, pa ako ima volje obavestiti i obavezati ljude da ako treba idu od vrata do vrata, i da probaju da objasne ostalim proizvodjacima da nam je to jedina sansa za bolju cenu.
Kada bi uspela da se napravi takva mreza na sto vecoj teritoriji, onda bi bojkot mozda mogao i dati neke rezultate.
Jeste da je Srbija takva drzava gde ima i onih koji bi je brali i za 50 dinara, sto zbog egzistencije, sto zbog inata, ali sam isto tako ubedjen da ima i dosta razumnih ljudi.
Da li je kasno za to za ovu sezonu, i da li bi mogli da probamo da napravimo takvu mrezu procenite sami.

Ima i druga stvar.
Moze Ariljac 80 ili neko iz tog kraja da napise ko je usao od skoro u posao sa malinom, i da li je to jedan od razloga sto se pusta besomucan uvoz sa svih strana, sto je jedan od glavnih faktora najavljenih niskih cena.

Evo ja iskreno verujem da dok je sve tako, i dok nam ova ekipa vedri i oblaci, bolje nam nece biti.
Tu mislim i na malinu i na kupinu i na sljivu i na visnju, koja je uzgred budi receno prodavana po vise od 2 evra stranim kupcima, a ovde u Srbiji placena 80 dinara.
Gde ju tu neko da vidi zasto je to tako, i da li je to ekstra profit da tri puta skuplje prodajes robu.
Svi papiri postoje, i ako ima volje moze se to pitanje postaviti, ali koliko mi se cini volje nema, procenite sami zasto.
Usao je taj neko polako i necujno,teren je pripreman nekoliko godina(kampanje o profitabilnosti maline,organizovano podizanje malinjaka po jugu Srbije,Bosni,Kosovu i sl.....)Znaju svi u Arilju o kome se radi,mocna strana korporacija zajedno sa domacim tajkunom i sve to uz politicku podrsku....Ko prati tematiku,zna o kome se radi....Smetaju im ariljski hladnjacari i proizvodjaci jer u nasem kraju je u poslednjih 20 godima razvijen sistem koji pogoduje i proizvodjacima i hladnjacama ....E taj sistem njima nikako ne odgovara i trude se svim silama da ga uruse.....Toliko od mene glupog seljaka iz Arilja koji je zaostao i ne prati trzisna kretanja (kazu kolege sa foruma da nas je vreme pregazilo,ali pre ce biti da nas gaze mocnici)
 
Bojkot je legitimno i ako se masovno odradi, i potencijalno uspesno sredstvo. Blokade i protesti su zanimljivi, malo se narod izduva, malo druzenja i slicno ali , po meni, neefikasno sredstvo. Evo i zasto. Nek sam ja hladnjacar. Na otkupnom mestu istaknem cenu 100 dinara, tako ispostujem zakon. Svima koji predaju malinu kazem da je to cena forme radi i da tako mora a da ce se cena odrediti kasnije i da ce sigurno biti veca. I naravno svi regularno predaju maline. Onda ja sve isplatim po 120 dinara. Kazu "malo je mi ocekivali 150". Ok, ali ja sam svoj deo ispostovao, cena je veca od 100 dinara, pa i to jedva, skoro da sam na nuli sa tom cenom. Ljudi se pobune i krenu u protest. Protiv koga ? Sa kojim argumentima ? Sa neostvarenim ocekivanjima ? Nema od toga nista. Ja sam pred zakonom cist a kome cena nije odgovarala sto mi je prodavao malinu ?

ZVUCI LI VAM OVO POZNATO ?

E tako to oni rade svake godine.

Samo bojkot, bar delimicni i trazenje, ne cene, nego ugovora o kooperaciji pre pocetka sezone. Sa svim pravima i obavezama obe strane, i naravno garantovane cene i garantovanog otkupa proizvoda. Ko sto se nekad radilo. A proizvodjaci ce spram dogovorene garantovane ceni i prilagoditi svoja ulaganja u proizvodnju. Pa ko ugovori bolju cenu dobice i bolji proizvod koji ce i moci bolje da proda. Po meni to je jedini put. Sad smo potpuno zastranili i otisli na neku stranputicu.

Ali prvo bojkot, da se napravi presek, da se sedne za sto i onda pregovori
 
Usao je taj neko polako i necujno,teren je pripreman nekoliko godina(kampanje o profitabilnosti maline,organizovano podizanje malinjaka po jugu Srbije,Bosni,Kosovu i sl.....)Znaju svi u Arilju o kome se radi,mocna strana korporacija zajedno sa domacim tajkunom i sve to uz politicku podrsku....Ko prati tematiku,zna o kome se radi....Smetaju im ariljski hladnjacari i proizvodjaci jer u nasem kraju je u poslednjih 20 godima razvijen sistem koji pogoduje i proizvodjacima i hladnjacama ....E taj sistem njima nikako ne odgovara i trude se svim silama da ga uruse.....Toliko od mene glupog seljaka iz Arilja koji je zaostao i ne prati trzisna kretanja (kazu kolege sa foruma da nas je vreme pregazilo,ali pre ce biti da nas gaze mocnici)

Cini mi se da ovo dobro opisuje vas slucaj:


https://kultivisise.rs/prvo-su-dosli/

- - - - - - - - - -

Bojkot je legitimno i ako se masovno odradi, i potencijalno uspesno sredstvo. Blokade i protesti su zanimljivi, malo se narod izduva, malo druzenja i slicno ali , po meni, neefikasno sredstvo. Evo i zasto. Nek sam ja hladnjacar. Na otkupnom mestu istaknem cenu 100 dinara, tako ispostujem zakon. Svima koji predaju malinu kazem da je to cena forme radi i da tako mora a da ce se cena odrediti kasnije i da ce sigurno biti veca. I naravno svi regularno predaju maline. Onda ja sve isplatim po 120 dinara. Kazu "malo je mi ocekivali 150". Ok, ali ja sam svoj deo ispostovao, cena je veca od 100 dinara, pa i to jedva, skoro da sam na nuli sa tom cenom. Ljudi se pobune i krenu u protest. Protiv koga ? Sa kojim argumentima ? Sa neostvarenim ocekivanjima ? Nema od toga nista. Ja sam pred zakonom cist a kome cena nije odgovarala sto mi je prodavao malinu ?

ZVUCI LI VAM OVO POZNATO ?

E tako to oni rade svake godine.

Samo bojkot, bar delimicni i trazenje, ne cene, nego ugovora o kooperaciji pre pocetka sezone. Sa svim pravima i obavezama obe strane, i naravno garantovane cene i garantovanog otkupa proizvoda. Ko sto se nekad radilo. A proizvodjaci ce spram dogovorene garantovane ceni i prilagoditi svoja ulaganja u proizvodnju. Pa ko ugovori bolju cenu dobice i bolji proizvod koji ce i moci bolje da proda. Po meni to je jedini put. Sad smo potpuno zastranili i otisli na neku stranputicu.

Ali prvo bojkot, da se napravi presek, da se sedne za sto i onda pregovori

Blokade su efikasno sredstvo,ako se pravilno odrade.Bojkot je dobar i treba krenuti sa njim ali nastaviti sa blokadama,ako ne postigne rezultat.Blokade bi trebalo odraditi kako sam napisao.Samo blokirati otkup.Ne sme se javnost okretati protiv malinara.Takodje ne smeju se parati usi nekim centrima moci izjavama koje bi insinuirale rusenje poretka koji su uspostavili.Znaci geslo protesta mora biti u smislu akcije za pomoc u oporavku trzista i slicno.Nesto sto je prihvatljivo i mocnima,kao i siroj javnosti i medijima.
 
Nezrelost, zelja za isticanjem, ili sta vec.
Ide prica o bojkotu i onda ovaj dodje sa ovakvim stvarima.


Idi brate dominiraj nad onim socijalcem, izguglajte podatke pa ga ti udri kao i do sada.
Za 20 dana krece berba, ovde pricamo o bojkotu, opljackace nas ponovo, pustite price kome je vecii da komsiji crkne krava, dajte ako mozete neki konkretan predlog pa da pocnemo da delamo utom pravcu.

Verujem da si mlad, i da ovde pises iz najbolje namere, ali mozda ovo nije pravi trenutak za samopromociju, iskoristi tu mladost u bolje svrhe.
 
@jevto

slazem se ja sa tobom i odgovara mi to sto predlazes, ali blokadu otkupa, odnosno otkupnih mesta nesmemo da radimo, zvace policiju, to je vec krsenje zakona
 
Nezrelost, zelja za isticanjem, ili sta vec.
Ide prica o bojkotu i onda ovaj dodje sa ovakvim stvarima.


Idi brate dominiraj nad onim socijalcem, izguglajte podatke pa ga ti udri kao i do sada.
Za 20 dana krece berba, ovde pricamo o bojkotu, opljackace nas ponovo, pustite price kome je vecii da komsiji crkne krava, dajte ako mozete neki konkretan predlog pa da pocnemo da delamo utom pravcu.

Verujem da si mlad, i da ovde pises iz najbolje namere, ali mozda ovo nije pravi trenutak za samopromociju, iskoristi tu mladost u bolje svrhe.

Obracas se meni kolega?
Ja podrzavam bojkot,ali se bojim da to nije dovoljno.Ne znam koliko godina imas ,ja nisam vise bas tako mlad,nazalost...:ppozdrav:

- - - - - - - - - -

@jevto

slazem se ja sa tobom i odgovara mi to sto predlazes, ali blokadu otkupa, odnosno otkupnih mesta nesmemo da radimo, zvace policiju, to je vec krsenje zakona

Pa nek zovu policiju na 100 mesta istovremeno.Kako bi to izgledalo BBC ili DW...?

- - - - - - - - - -

Za policajce treba pripremiti sok od maline,kao osvezenje i obavezno mlade devojke da ih zakite sa ponekim lepim cvetom.:osmeh:
 
Eto dobra fora, ispao si duhovit i to je ok.

Ako cemo na taj nacin da resavamo probleme, verujem da ce sledece godine cena biti 50 dinara.

Ako se dogovorite nesto konkretno narocito u vezi bojkota, spreman sam da pomognem na vise nacina, sto licno obavestavajuci ljude, sto preko drustvenih mreza.
Posalice i podatke sa gugla predlazem da ostavimo za posle berbe, jer ne verujem da ce nam u ovom trenutku pomoci.

Kada se dogovorite nesto konkretno obavestite me.
Pozdravljam vas sve:ppozdrav:
 
Pa evo predlozite.Ja sam rekao sta mislim,da to bude mirno,a opet dovoljno provokativno da izazove efekat.

- - - - - - - - - -

Kako ne razumete.Glavna stvar je stav naroda i medija.Ako ih okrenu protiv nas,onda mogu da rade sta hoce.Znate li kakvi su komentari bili na nase proteste prethodnih godina?

"Sta traze oni od drzave,ko su oni?"itd. da ne parafraziram.Ne moze se ispostavljati nikakav zahtev koji se protivi tzv.slobodnom trzistu da bi mogao biti prihvacen.
 
Nek protesti i blokade ostanu jedna od opcija, to nikako nije problem. Ali udariti tajkune tamo gde ih najvise boli, u pare. Ne damo im robu, nece imati zarade i jos nece moci ispostovati ugovore koje imaju, a to opet povlaci penale. Naravno, nece njima hladnjace odmah ostati prazne, ali sama neka desavanja na tu temu oko bojkota im nece biti nimalo prijatna. A ako se kolicine koje pristizu osetno smanje polako ce poceti i da ih hvata panika, da ih muci ono pitanje "sta ako ...", nece im biti svejedno. Onda pozvati novinare i objasniti, necemo da im prodajemo malinu po 100 dinara a da je oni prodaju po 300, tu se pozivati na zvanicne izvestaje drzave i hladnjacara, ko ove sto je srb1n postavio ovde, svi su argumenti u nasim rukama ali nam treba dobra organizacija. Zahvaljujuci internetu to se moze i mora odraditi na celoj teritoriji zemlje i cak pozvati kolege iz okruzenja da se pridruze jer su i oni u istom problemu ko i mi i ista nas muka muci
 
Kako ne razumete.Glavna stvar je stav naroda i medija.Ako ih okrenu protiv nas,onda mogu da rade sta hoce.Znate li kakvi su komentari bili na nase proteste prethodnih godina?
Za ovo ja najvise krivim udruzenja malinara.
Evo mesec dana do pocetka berbe niko se od njih nije oglasio i kad pocne berba krece se sa "pretnjama" kao ono sto je Radovic govorio prosle sezone "ako cena ne bude 250 din blokiracemo celu Srbiju" sto naravno izaziva revolt kod naroda koji nema pojma sta je razlog protesta i blokada.
Ima li nekoga ovde ko moze da utice na predstavnike udruzenja da se vise medijski angazuju?
I ovo sto @Markonator kaze da se sire informacije preko drustvenih mreza je glavni razlog diskusije sa pp jer citaju ljudi ovo a 100 puta ponovljena laz postaje istina tako da treba laz argumentovano pobivati na svakom koraku.
Prikupiti relevantna dokumenta i prezentovati javno narodu ali na nacin da narod to razume a ne kao prosle sezone kad je Radovic mahao papirom gde se vidi da se griz izvozi po 1.83e i trazi da to bude cena rolenda a narod nema pojma ni sta je griz ni sta je rolend.
Ako treba da se angazuje Leposavic da sve to prezentuje kao neko iz struke..
Evo ja sam spreman(a verujem i vecina od vas) da odvojim po 1din od svakog kg maline na racun udruzenja pa da se zakupe termini na TV da se narodu objasnjava o kakvom je kriminalu rec.
 
Narod ko narod, gleda svoje interese, kako da prezivi, i kako da resi sopstvene probleme.
Dobra je ideja ovo sto @Srb1in predlaze o iznajmljivanju termina na tv-u, i direktnog suocavanja sa predstavnicima hladnjacara, uz dokumentovanu argumentaciju.
E sad da li to moze pogurati cenu, ili samo dati jasno do znanja onima koji se ne razumeju u materiju, i postavljaju pitanje "sta vise hoce ti malinari" to je po meni veliko pitanje.
Za ovo kratko vreme koliko je ostalo do berbe, mislim samo da dobro organizovani bojkot moze doneti neke rezultate, mada sam i tu postao malo skeptican citajuci sinoc komentare na FB grupi Malinari Srbije, gde je Pole okacio Dekijev post iz ove teme br. 1026.
Svako ko ima vremena neka ode i procita komentare, pa da razmisli da li se moze nesto organizovati, a to je ujedno najposecenija grupa na ovim prostorima sto se tice maline.

U svakom slucaju nesto treba pokusati, samo treba neko da izadje konacno sa nekim jasnim predlogom, i da se krene konkretno raditi na tom predlogu.
Ako je u pitanju bojkot, doci do sto vise ljudi, sto licno, sto preko poznanika, prijatelja, a svi ih valjda imamo sirom ove nase lepe Srbije, sto preko interneta.
Jer posle u Julu kada budemo osisani, bice kasno postavljati pitanje gde nam je runo.
 
Prva tri branja dati hladnjaci, da znaju da je malina stigla za berbu. Zatim sedam dana brati porodično, bez berača, puniti zamrzivač. Pustiti familiju i komšije da beru za sebe. Hladnjače će reagovati povecanjem cene, tako da se ništa neće izgubuti.

Послато са GT-I9082 уз помоћ Тапатока
 
Evo i Vama jedan coopy -paste.....Sta Vi kazete na ovakve konstatacije../

sad cu i vama copy,paste da objasnim neke stvari sad ce tebi drug da malo sa brojevima docara situaciju veliki kupci (mesetari belosvetski) kada je normalan rod i cena sa balkana ide 100 000 t x 2,5 eur jednako 250 mil eur,to je skupo ti mesetari inace stranci nemaju neke zarade ako plate toliko a i opada prodaja, e onda krece ceks trazi se monopolist u tom regionu tj Srbija vedri i oblaci u malinarstvu e ova politicka garnitura je prihvatila "POMOC,DONACIJU I,DR"od 20 000 000 sadnica sto mu dodje 10 mil eur , nema gde da posadi toliko krece invazija na Kosovo i BIH to dobro to zarada vako nako lako GOD DANA KASNIJE sada malina 1,5 eur ,VRACAMO se na pocetak 100 000 t x 1,5 eur jednako 150 mil eur dali donaciju 10 mil ostalo im opet 140 mil opet narod najebo oni dobri...
 
Evo i Vama jedan coopy -paste.....Sta Vi kazete na ovakve konstatacije../

sad cu i vama copy,paste da objasnim neke stvari sad ce tebi drug da malo sa brojevima docara situaciju veliki kupci (mesetari belosvetski) kada je normalan rod i cena sa balkana ide 100 000 t x 2,5 eur jednako 250 mil eur,to je skupo ti mesetari inace stranci nemaju neke zarade ako plate toliko a i opada prodaja, e onda krece ceks trazi se monopolist u tom regionu tj Srbija vedri i oblaci u malinarstvu e ova politicka garnitura je prihvatila "POMOC,DONACIJU I,DR"od 20 000 000 sadnica sto mu dodje 10 mil eur , nema gde da posadi toliko krece invazija na Kosovo i BIH to dobro to zarada vako nako lako GOD DANA KASNIJE sada malina 1,5 eur ,VRACAMO se na pocetak 100 000 t x 1,5 eur jednako 150 mil eur dali donaciju 10 mil ostalo im opet 140 mil opet narod najebo oni dobri...
Pa,naravno,nece EU mocnici da dozvole da im uzmemo 250mil evra,kad mogu da kupe malinu za 100mil manje....Tako je kada si njihov vazal....Sto je najgore,nisu dali donacije samo u Bosni i Kosovu,u Ukrajnu su dali desetostruko vise,kad oni dodju na rod,bice veselo...m
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh