Koje djubrivo i u kojoj kolicini koristite u kukuruzu?

Aj da pitam samo zasto jos koristite za zaoravanje NPK 3x15 ili 16 a ne koristite MAP 12:52 u kojem ima 52% Fosfora sto je itekako potrebno zemljistu za odlican rod i po mom iskustvu mnogo bolji i korisniji od 3x15?

U rezultatima analize zemljišta dobio sam preporuku za kukuruz 15:15:15, dok su mi za soju preporučili 8:24:16. Uvek sam mislio da je soji potrebno više kalijuma, a kukuruzu fosfora. Takođe sam mislio da je naša zemlja bogata kalijumom, ali analize govore drugačije.

Par prethodnih godina sam đubrio njive sa 15:15:15, pre toga je par godina išao MAP, a pre mapa sam opet nekoliko godina radio sa 8:24:16. A pre tog 8:24:16 je stalno rađeno sa 15:15:15.

Ove godine sam bio nestrpljiv da dobijem rezultate analize i kupio sam 250 kg/kj 6:24:12 razbacio i uzorao sve njive gde će dogodine ići kukuruz.

p.s. Radim dvopolje, soja/kukuruz, i uzorak uzimam nakon skidanja soje. Ove godine sam se nećkao da li da radim analizu (jer sam na istim parcelama radio analizu pre dve godine) pa sam okasnio sa uzorkom, ali sam ipak uradio analizu da uporedim sa rezultatima od pre dve godine. Na jednoj parceli se rezultati drastično razlikuju tako da smatram da je tu načinjena greška, dok su na ostalim parcelama rezultati blago bolji nego pre dve godine. Ako nekog zanima mogu slikati rezultate na istim parcelama od pre dve godine i sada.
 
Da ne sirimo pricu po drugom osnovu ...
Ranije sam jednom vec napisao koliko je verovatnoca da pravilno i ispravno dobijemo prave rezultate sa analize, ukoliko i tamo nemamo dobre veze odnosno svog coveka!
Zamisli nekoiko m3 zemlje da neko stvarno uzima kroz ruke i da svaku kesu pojedinacno analizira a svi mi znamo kakvu volju za rad i sa koliko volje se radi kod nas!!!
No, da ne bude bas da na svim mestima je tako ali realno gledano tako je!
Znam da u nasem i okolnim atarima kako se pojavio Map prinosi su se dosta povecali!
 
Peet
Ako djubrim sa kolicinom od 200-225,ili 50 na lanac 3x15,plus u zagrtanju 100kg sana kolika je kolicina mapa koju bih koristio umesto npk?Jos nesto,da li su vam primetne razlike ako pred oranje bacate npk,ili map u prinosu u odnosu na to ako ga bacate pred setvu,a nakon toga u zagrtanju dodajete azotna djubriva?Kolicine djubriva sam pisao na mom slucaju prilikom setve kukuruza.
 
Racunaj samo to da 350 kg Npk 3x15 sadrzi kolicinu od 52% Fosfora sto bi imao u 100 kg Map-a!
U 225 kg Npk imas 33,75 P sto znaci da 65 kg Map-a su ti jednaka sa 225 kg npk u Fosforu!
Nikako Map pred prolecnu setvu!
 
Poslednja izmena:
Zato i pitam, ne razumem zasto neki jos koriste 3x15 kad bi mogli za taj novac koliko plati 3x15 da kupi MAP a da ga baca u manjoj kolicini a ipak da ima vise P!!!
Na par parcela preskocio sam jesenje djubrenje prethodne godine, i na njima sam imao kukuruz ove. Na internetu nasao sam podatak sa slikom kako izgledaju doljnji listovi kukuruza kada im fali nesto i video sam po listovima da fali kalijum kog u MAP-u nema,a suncokret koliko sam citao izvlaci dosta Kalijuma iz zemljsta...
Plan mi je par godina da djubrim sa NPK i posle par sa MAP-om....

Necu bacati djubre sad da ne stoji na ovom suncu,bacicu ga pred kisu ili pred samo oranje.

Послато са SM-G355H уз помоћ Тапатока
 
Koliko nece smetati djubrivu da stoji razbacano po njivi dok se ne uzore ?? Razbacujem sutra za psenicu pa bih ujedno razbacao I na dve njive za kukuruz koje su mi blizu ali necu moci sigurno da ih uzorem za 15-20 dana sto zbog kise sto zbog drugog posla, pa me strah da se ne izgubi nesto.
 
Pa gledaj da bar istanjiras i te dve njive,pa onda mozes da ih uzores kad hoces. Nije dobro da toliko dugo stoji djubrivo na povrsini
 
Na par parcela preskocio sam jesenje djubrenje prethodne godine, i na njima sam imao kukuruz ove. Na internetu nasao sam podatak sa slikom kako izgledaju doljnji listovi kukuruza kada im fali nesto i video sam po listovima da fali kalijum kog u MAP-u nema,a suncokret koliko sam citao izvlaci dosta Kalijuma iz zemljsta...
Plan mi je par godina da djubrim sa NPK i posle par sa MAP-om....

Necu bacati djubre sad da ne stoji na ovom suncu,bacicu ga pred kisu ili pred samo oranje.

Послато са SM-G355H уз помоћ Тапатока
Savet da ti je bolji map od NPK nema veze sa zivotom, matematika je jasna koliko cega ima u te dve kombinacije i koja je povoljnija, ali ako ti doktor kaze da koristis vitaminC neces jesti krompir i meso!
Tko da ti je za suncokret potreban NPK (ja cu zaorati 200kg/kj.) i na prolece 35kg/kj atota
Na kukuruze ti je potrebniji P ali ako ti fali i K opet MAP nemoze da zavrsi posao koliko god je isplativiji! Tako da imas tu kombinaciju Eliksirovu 6-24-12 (pitanje je kolko im je kvalitetno djubrivo)
 
Da se ubacim u pricu,kod mene ph kao i kod kolege Lacina-oko cetvorke. Kakva su to zemljista zna samo onaj u cijem ataru ph ne prelazi 4,5. E sada,postoje siroke mogucnosti za podizanje ph u zemljistu,ali obezbedjivanje istih i transport do mene za bar polovinu mog obradivog zemljista je u ovom trenutku isuvise veliki izdatak,a takva je prica kod veceg broja poljoprivrednika u zaboravljenim krajevima ove banana drzave. Sto se tice fosfora,moze ga se bacati na tone,u kiselom zemljistu je on gotovo neiskoristiv,cak i kada ga ima sasvim dovoljno. Podatak samo jedan,P udaljen vise od jednog cm od korenovih zila je neiskoristiv od strane biljke (ovo kaze struka). Pa tako u mom kraju jos i ima neke logike sto se NPK polaze zajedno sa semenom mehanickim sejalicama,jer se koliko toliko ugradi u samom redu,jes' plitko,ali u kisnijoj godini se dosta iskoristi od strane kukuruza. Odlicna djubriva za kisela zemljista ima Timac Agro,ali su im cene paprene. Godinama radimo samo sa NPK i KAN-om,a tako bih voleo i UREU u datoj kulturi da upotrebim,a tek MAP pa i DAP,medjutim dok ne budem mogao da obezbedim dovoljno nekog krecnjaka i u par godina sredim vrednost ph,ova djubriva mogu naneti samo stetu nikako korist. Koristio sam MAP na ovakvom zemljistu i znam o cemu pricam. Svi su ovde vredni i iskusni poljoprivrednici,medjutim razlike u kvalitetu zemljista od regiona do regiona su ogromne,tako da ono sto je dobro za jedne definitivno nije za druge.Pozdrav!
 
Ja sam na jednoj njivi razbacio saturacioni mulj pa ce da vidimo rezultate,pola psenica pola kukuruz.
 
Kod nas Godinama MK baca taj mulj i melasu,kazu da dosta popravlja ph. Oni tanjiraju,pa bace mulj pa opet tanjiraju i onda na zimu SUMIRAJU.
 
Sta mislite,da li je greska sto sam prilikom spartanja bacio Ureju,a ne Kan ili An? To prihranjivanje sam uradio negde oko 10. juna,a setva je bila oko 10.aprila. Imam neki utisak da je ta Ureja kasno bacena i da nije iskoriscena,pogotovo sto mi je kukuruz iz ranije grupe zrenja(fao 300 i 400). Klipovi su ostali sitni. Pretpostavljam da bi bolje prosao sa neim drugim djubrivom(KAN,An). Da je kukuruz iz fao 600,mozda bi bilo dobro sa Ureom...
Da li ima logike u ovakvom mom razmisljanju ili ne?
S obzirom da je ova godina bila prilicno dobra za kukuruz,ja nisam zadovoljan prinosom i mislim da je u pitanju djubrenje...
 
Pretprosle godine sam koristio MAP, prosle NPK 16 16 16, a za ovu jesen cu ponovo MAP 12 52 oko 110 kg po kj za kukuruz. Za suncokret nista u jesen, samo urea 150 kg po kj u prolece. Za soju planiram na jesen oko 100 - 150 kj NPK po KJ I nista u prolece.
Meni se MAP svidja jer ga treba manje, mislim manje dzakova. :osmeh:. Mislim da nije bas pozeljno koristiti samo map, ipak se moze javiti deficit kalijuma, iako Banat ima visak K.
 
Kažu da MAP ne valja stalno koristiti u jesen jer će zafaliti K a nije dobro ni puno P jer ako ga ima puno, zna da blokira usvajanje ostalih elemenata.Dve godina Map a onda pod obavezno NPK.
 
Analiza se podrazumeva.Svake druge godine radim analizu.Čak sam jednu njivu koja ima 3 oblika(brdo-dolja-ravnica) prijavio kao tri odvojene parcele i uzeo tri uzorka i analiza za svaki bila malo drugačija.Kažu da treba svake četvrte godine,ja radim svake druge.Tako u svemu,sa godinama.
 
- - - - - - - - - -

Pa gledaj da bar istanjiras i te dve njive,pa onda mozes da ih uzores kad hoces. Nije dobro da toliko dugo stoji djubrivo na povrsini

Koliko dana je maksimum stajanja djubriva na njivi pre oranja?Bacacu sutra na sve parcele i cak i da bude lepo vreme ne mogu sve u dan poorati.Nemam kad da tanjiram.Verovatno ce me na par dana prekinuti kisa.Pa me zanima koliko se gubi.Drugim recima verovatno nakon bacanja mapa ide oranje par dana kise pa nastavak oranja.
 
ovde kod nas,jedan dobar agronom tvrdi,da map,npk,np mogu da stoje na povrsini i 7 dana kada nisu visoke temperature,ali kaze da nije dobro ako uhvati kisa danima a nisi zaorao djubrivo. moj ti je savet da bacis onoliko djubriva,koliko mozes pre kise da zaores.
 
Nazad
Vrh