Sta radite sa kominom ostalom posle pecenja rakije

drotos

Član
Učlanjen(a)
10 Dec 2011
Poruka
290
Lokacija
kikinda
Nema slicne teme,nadam se da mi necete zameriti ...
Do sad sam imao problem sa ostacima kljuka posle pecenja rakije, ove godine sam resio da probam i kljuk dajem svinjama.1-2L kljuka /komine/ koncentrat malo vode sve sam izmesao i dao svinjama,odusevile su se do sad nisam video svinje da tako slatko jedu i sto je naj interesantnije nikad dosta stalno traze jos.U kljuku mora da je ostalo dosta minerala,i sveg ostalog sto ima u grozdju a nije preslo u rakiju,po mojoj racunici mora da valja.Pre naki dan smo pravili disnotor-svinjokolj-primetio sam da je meso je crvenije i ukusnije nego do sad ,konacan sud mogu dati kad prodje dimljenje do tad sam i sovim zadovoljan.Ako neko ima drugo iskustvo voleo bih da ga iznese ...pozzz
 
Moze da se kompostira. Mesa se sa suvim materijalom, slama, strugotina...
Moj kolega je mesao sa strugotinom (piljevinom) i pravio neku vrstu briketa za lozenje
 
@drotos

U fabrikama alkohola je suvi ostatak alkoholnog vrenja - stočni kvasac. Ovaj podatak umnogome pojašnjava ponašanje tvojih svinja. Ti si im ustvari svaki dan davao veliku količinu B-komplex vitamina, koji povećava apetit...
 
Takodje se koristi i kao odlican total za pirevinu. Na mestu gde je ima, razbaci se komina, dok je vlazno vreme, pirevina (koja ima dubok koren) se opusti, izadje na povrsinu sa korenom, nastupe susni dani, za vrlo kratko vreme se komina osusi, pirevina uspavana se 100% istrebi :) Probano, radi...
 
@nebojsa
mozes li da nekako saznas za postupak,briketi mi zanimljivi mozda bih probao napraviti.
@zupa 100
imam problem u vinogradu sa pirevinom ovaj nacin mi se cini prihvatljiv ukoliko ne steti lozi
ljudi hvala na savetima ,nisam mogao ni predpostaviti na koliko se nacina moze komina iskoristiti:bravo:
 
@ drotos

Ma to je jednostavno i pomalo primitivno. Pomesa kom od jabuka (on je to imao) i piljevinu sto gusce, da kom posluzi kao lepak. To punis u jedan cilindar (koji je izbusen da izlazi voda) i to pritiskas jednom jednostavnom polugom. Posle ostavis da se osusi i to je to. Nisu to neki super jaki briketi, ali posluzi. Bolje je ako imas i onu krupniju strugotinu ili malo slame da bolje poveze.
 
od grozdja to sigurno teze ide zbog vremena branja septembra je hladnije i teze se susi,otac ima sljivik pa cu ako bog da probati od sljiva.Ideja super, sto bacati nesto kad moze da se iskoristi a ogrev inace skup hvala jos jednom pozzz

- - - - - - - - - -
 
Komina može da se koristi i kao đubrivo. Ako su vam blizu, bacajte kominu u baštu i njivu. U komini ima nešto malo azota, fosfora i kalijuma.
 
Nazad
Vrh