Subvencije poljoprivredi za 2014

Upravo tako, glavni razlog neuspeha sa prošlih protesta je taj da nismo složni. Udruženja iz Banata su protestvovala zbog cene Suncokreta, kao da nam je samo to problem u poljoprivredi za čega se uhvatimo svuda nailazimo na nagomilanu problematiku. Da bi se to polako počelo rešavati treba da se objedinimo i da imamo zajedničke ciljeve a ne ovako jedno po jedno ako mogu tako reći seosko udruženje da pokreće protest ili pregovore sa nadležnima.
 
Upravo tako, glavni razlog neuspeha sa prošlih protesta je taj da nismo složni. Udruženja iz Banata su protestvovala zbog cene Suncokreta, kao da nam je samo to problem u poljoprivredi za čega se uhvatimo svuda nailazimo na nagomilanu problematiku. Da bi se to polako počelo rešavati treba da se objedinimo i da imamo zajedničke ciljeve a ne ovako jedno po jedno ako mogu tako reći seosko udruženje da pokreće protest ili pregovore sa nadležnima.

Vodje dosadasnjih protesta ( vecina njih ) se zaduzilo kod pojedine stranke .. i zato moraju da cute . Vreme je da se mi mali i srednji proizvodjaci udruzimo bez ovih " velikih " jer nam nisu isti ciljevi !
 
Vlast ima dijametralno suprotne interese od poljoprivrednika a to se ogleda kroz pljackanje poljoprivrednih proizvodjaca i odrzavanje socijalnog mira kroz otkup nasih proizvoda za tepsiju ribe na kojima svi drugi profitiraju osim nas.
 
Pa gospodo kad politicari dodju u vase krajeve nemojte da ih primate,a onaj ko ih primi nemojte da pricate i radite sa njime pa neka izmeri sta mu je bolje...svi pljujemo politicare, a ovamo uvek neka cicija se nadje i primi ih na imanje! koliko puta sam video na tv-u da u kovinu dolaze ti isti politicari koji pricaju neistine,pa nigde nisam video da ih neko nije primio, sta idete na razgovor sa njima? cemu to ako oni se slikaju a vama daju sipak??? ja stvarno ne razumem te ljude...stvarno je sramota! molim vas,okrenite im ledja kad sledeci put dodju kod vas...pokazite im put ka kapiji, takvi ljudi vas koriste za svoju kampanju, a nista ne dobijate!
 
Govoreći o subvencijama za polјoprivrednike, Glamočić je rekao da one neće biti smanjene, osim što će deo od 6.000 dinara po hektaru, koji su polјoprivrednici do sada dobijali bez ulaganja, biti usmeren u investicije.
 
Verovatno je bilo copy & paste , da neprenaglimo odma i ne ospemo kritike po kolegi . a sto se tice miinistra glamocica uopste nerazumem njegovu izjavu (tj prava je politicka subvencije nece biti smanjene (direktno) nego usmerene u investicije ) nije sija nego vrat , a sto se tice ministra poljoprirede koji stalno ponavlj da je sa sela koji se kobojagi ponosi time , zato mi je skandalozna njegova izjava " nemoze se ziveti sa par hektara zemlje samo od ratarenja moraju ljudi da drze i krupnu stoku( al nevidim sta su olaksali ljudima i kako su uredili to isto trziste stoke) vidim samo da je stocni fond unisten i da je trziste divlji zapad a mi polako propadamo kao indijanci na divljem zapadu
 
To su mala slova uvećana.Ne smatra se galamom ako se razumemo.Ja sam ovo namerno izvukao iz njegove izjave i uvećao.Uvećao da vidite da pored svih nameta koji nam se spremaju nećemo dobiti ni oni 6000rsd/ha koji nas po zakonu sleduju.
 
Dragane,Čovek(ako se tako mogu nazvati dosadašnji min.polj.)je jasno jutros na RTS-u rekao da će se dosadašnjih 6000 davati kroz investicije u proizvodnju(seme veštak...)a ne kao dosad kao direktno plaćanjeDoduše možda samo ispipavaju puls kao sa vođenjem knjiga,mada ne verujem ,jer ako će da štede mnogo je lakše ne platiti obavezu nego naplatiti novi namet.:sjasi:
 
E sad, oni ce da subvencionisu kupovinu domaceg vestaka, bas me zanima koja ce cena da bude,hoce li kao gorivo za trecinu da je smanje?? ako tona kosta 300 evra a mi platimo 200 onda je donekle dobro,...mada bratem ja sam za gorivo vise nego za seme i repromaterijal, mislim da se Glamocic doktor ministar zeznuo tezom da narod mora da kupuje gorivo i obradjuje zemlju, mogu da radim samo ono sto meni treba, par godina da ne prodam,a drzava jednu godinu neka kupi zito kukuruz ili mleko preko grane =bankrot! Nas Glamocic doktor ministar je trebao da bude na celu Nemackog agrara, tamo i da pogresi nista se nece dogoditi, ..zalosno je sto ljudi moraju polovne masine da kupuju da bi odradili radove u polju, a nekad koliko se secam da su stari ljudi pricali, nikada ne bi uzeli polovnu masinu, jer kazu da je dobra ne bi je taj prodavao,ali nazalost nasa ''drzavna'' pamet resila da pruzi jos jedan korak napred i pokaze nam da ni za polovnjake nemamo....Sramota!
 
Ne bih se ja igraso sa njima(mislim na drzavu), na primer opale neki novi porez ne zemlju pa da vidis kako svi piskamo kratko...
 
Ma nemojmo se uopste zamajavati da drzavni organi rade nesto za dobrobit poljoprivrede.Koju su privrednu granu u zemlji podigli ili barem stavili na klimave noge?Nijednu,samo tajkunski sektor ide uzlaznom linijom poslovanja.A poljoprivrednici,bilo mali ili veliki nemaju gde,iz ove se koze ne moze.Sve sto nam budu servirali moracemo da progutamo.Jer nema vise odakle da se popunjavaju rupe izresetanog budzeta.Stedece na nama preko subvencija (videcemo kakvog vida ce biti),oporezovace nas dodatnim nametima,evidentirati nam prinose,prihode,rashode i prosto staviti sapu na nas.I bice kao u "stara dobra vremena",dzak zita tebi,dva dzaka drzavi.Temeljite reforme,kako u oblasti cele privrede,tako i u agraru nema.Da je njima u interesu da imaju jakog poljoprivrednika kao oslonac i zamajac privrednog prosperiteta,jer poljoprivreda trenutno jedina to moze biti,oni bi vec nesto konkretno uradili po tom pitanju i svi mi bismo sada pevali drugu pesmu.Ovako mi se bakcemo da li cemo u narednoj godini dobiti bedu od 6.000 po ha uplatom na racun ili kroz amortizaciju cena repromaterijala.A samo u mom kraju su strancima po radnom mestu uplacivali i do 10.000 evra,pored ostalih privilegija,da bi iste otpustali posle nekoliko meseci i angazovali nove,sa novim podsticajima,a ti radnici rade za bedu od 150-180 eura.To je,ako se ne varam daleko od drzavnog proseka.Po meni,i ovih 6.000 bolje da nam ne daju.Ovako nas samo iritiraju.Neka sva ta sredstva usmere ka sistemima za navodnjavanje,sredjivanju infrastrukture,povoljnim poljoprivrednim kreditima svima dostupnim...u ono sto ce biti od opste koristi na duze staze i znacajno popraviti stanje u agraru.
 
Cena veštaka je pala upravo zbog toga što nije bio uslov predavati račune radi dobijanja subvencija. Ako to uvedu ope, eto i veće cene veštaka i opet mi ne dobijemo ništa. Ja sam odavno pisao u ministarstvo mail, da nam radije daju novac za investicije nego takozvane subvencije jer nam samo podižu cenu zakupa.
 
Cena veštaka je pala upravo zbog toga što nije bio uslov predavati račune radi dobijanja subvencija. Ako to uvedu ope, eto i veće cene veštaka i opet mi ne dobijemo ništa. Ja sam odavno pisao u ministarstvo mail, da nam radije daju novac za investicije nego takozvane subvencije jer nam samo podižu cenu zakupa.
Tacno ce se to i desiti,kao u seriji Crni Gruja,kad daju pomoc roditeljima
koji imaju preko80g,nemaju obe noge,i imaju vise od desetoro dece:haha:
 
I sad mene naprimer interesuje da li će ovo veštačko đubrivo koje ću ja a i mnogi drugi kupiti u Januaru, biti deo subvencija koje bi po predlogu ministarstva trebalo da dobijemo.
 
Nazad
Vrh