Subvencije poljoprivredi za 2014

Mislim da o ovome treba pisati u temi subvencije 2015.U ovoj temi trebalo bi samo jos da se napise ko je kad dobio subvencije i kljuc.

Predao 19.9 za djubrivo i naftu jos nisam dobio.
 
E sad jedno pitanje,a usko je vezano za ovo,kako neko ko ima 3 hektara obradive zemlje mora da plati penziono-socijalno naprimer 50000 din(ovo je sve primer)a onaj ko ima 33 hektara zemlje mora da izdvoji istu sumu,naravno da je ovom sa 33 hektara lakse izdvojiti tu sumu,pa samo od subvencija dobije 33x6000 skoro 200000 din,a ovaj sa 3 hektara dobije 18000 din.E tu se kao govori o nekoj jednakosti.Ako lepo sagledamo stvar onaj ko je poljoprivrednik s malo zemlje je u startu najeb....jer zakon je pravljen za velike a ne za male.
PIO placati prema kolicini poseda, ali onaj ko radi 5 ha ratarstva, suvog kao suva drenovina, nema sta da trazi u ovom nacinu subvencionisanja. Sigurno je da treba naci zajednicki jezik i sesti za "zeleni sto", ali ne sa Kosticem i slicnim.
Osnova je da ovaj kapitalizam probamo da koliko toliko kanalisemo i regulisemo inace cemo doci u situaciju Ukrajine.
 
Zasto ukidati subvencije, ja sam za to da se svima isplacuju. Ukidati subvencije u situaciji kada se u nasu zemlju uvozi roba koja je 2 puta jeftinije proizvodnje i 7-8 puta vise subvencionisanija od nase bilo bi ludo. Pitacu vas pose prvog januara kad i ono malo zastite na uvoz robe iz EU padne. Zamislite onog Nemaca, Francuza,Holandjana... Koji dobije 400-700e po h i nas nesrecnike sa 100e Jos plus imaju kredite od 1-2% kod nas od 4-18% zivo me zanima kako mislite da to prezivite. Da nece mozda politicari da vas spasavaju ??? Da ne govorim o GMO usevima. Mi Srbi smo vecito bili podeljeni , a nasi politicari to znaju da koriste bace lepo kost mi se koljemo ko ce da je oglodje, a oni pojeli meso i sede u foteljama i smeju se.


---------
Zaboravih da napisem, ako mogu da subvencionisu strance sa 10.000e po radnom mestu, da im sredjuju papire u rekordnom roku, da im daju besplatno zemljiste... Onda mogu i da isplate pislj**h 12000din !

Kada sam pisao o subvencijama i podvali Everopske Unije mislio sam o onome sto Fantastiko pise.Naime, stvari stoje ovako. EU poljoprivrednici imaju takve subvencije da mogu i pobacati ono sto proizvedu. Sistem je sledeci: Sa subvencijama spustis cene poljoprivrednih proizvoda. Onda udjes u druga trzista i sa konkurentnom cenom ih unistis tj. spustis i njihove cene do neisplatljivosti. Kada to uradis onda uvozis proizvode po damping cenama. Mnogo vise nego sto izvezes. Sa jeftinim imputom imas konkurentne proizvode u preradjivackoj industriji.Udjes u druga trazista i potpuno ih zatvoris.Caka je u tome da oni imaju masinu za stampanje para (FED,ECB) tako da njihovom farmeru mogu nastampati i 1000 eura po hektaru ako im je to neophodno.
 
Ih sto mi ne mozemo da istampamo jedno 10 puta vise, pa svi ovde da kupimo nove masine na i sve od nasih fabrika da pomisle evo krenulo nam proizvodnja imt traktora:ppozdrav:
 
Naime, stvari stoje ovako. EU poljoprivrednici imaju takve subvencije da mogu i pobacati ono sto proizvedu.

Možeš li navesti odakle ti ova informacija, čisto da i ostali vide u orginalu kako je to napisano (pročitao u novinama, gledao na CNN ili RTS ili Pink, rekao komšija, lično mišljenje, pročitao na Internetu, agriculture-internationale.com ili agrifuture.com ili horizon-magazine.eu ili agropartner.rs, pročitao u nekoj stručnoj knjizi, čuo na nekom fakultetu).

Ovako kako si napisao nije jasno da li je to tvoje lično mišljenje ili činjenica.
 
Nisu nama problem EU,SAD,Rusija itd, problem su nasi lopovi koji opljackase sve zivo! Srbija je zemlja puna lopova mi mozemo da izvozimo lopove. Lopovi su na svim nivoima pocevsi od mesne zajednice, opstine do drzavnih institucija. Svakom smenom vlasti vrsimo smenu lopova dosli smo do toga da sve stranke vladaju samo je narod opozicija! Ovo je lopovska zemlja, posten radnik i seljak radi za lopove. Mi smo robovi lopova!
 
Све што пишем на форуму је моје лично мишљење. Нормално је да то мишљење произлази из некаквих чињеница. Како чињенице обично могу различито да се тумаче тако је и исправност мишљења веома релативан појам и индувидуално је ограничен.
Ви ме цитирате и теражите од мене да вам чињенично потврдим да у ЕУ пољопривредници имају такве субвенције да могу и побацати оно што произведу. Даћу вам само најновији пример моје тврдње а таквих је примера на десетине.

Фармери ЕУ овогодишњи род кромпира испоручују за само ДВА цента јер не могу да добију више.Председник Секције за кромпир „Плодови Србије“ проф.др Зоран Брочић навео је да извозници из земаља ЕУ утоварен кромпир нуде по цени од седам до дванаест центи.

Nevolja je, dodaje Bugarčić, što recimo „holandski farmer ima mnogo niži prag propadanja nego njegov srpski kolega”.http://www.politika.rs/rubrike/Srbija/Kako-se-unistava-domaca-proizvodnja-krompira.lt.html

Дакле, Холандски сељак меће пропасти што је бацио своју летину( јер 2 цента по кг је бацање) јер ће се намирити од субвенција које даје ЕУ. Буџету ЕУ износи 130 милијарди еура од чега се за аграр даје више од половине. То је тамо неки виртуелни новац у неким банкама на некаквим рачунима који нема никакве еквиваленте са реалним вредностима.Од времена када је Никсон укинуо „златни еквивалент“ количина виртуелних долара се попела до неслућених размера. Са евром је ситуација иста. Онај ко чита мало независне економске аналитичаре зна о чему причам.

Даље, у истом тексту наводе:

– Takse protiv dampinga značile bi dodatni priliv u budžet Srbije, pored ostalog. U suprotnom, biće uništena domaća proizvodnja, naši ljudi će ostati bez posla i ionako malog prihoda. A sledeće godine krompir neće biti dva, već 32 centa, i onda ćemo moliti farmere iz Nemačke da dođu i ovde nam organizuju proizvodnju krompira. To je već viđeno kod mleka i mesa, i danas smo jedina zemlja na svetu koja izvozi kukuruz a uvozi meso, pa još zovemo strance da nam ovde otvore tovilišta – kazao je Vukićević.

Па ко је онемогућио увођење такси против дампинг цена?Да ли ће наши „Европски партнери“ да се сажале на нашег сељака? Па неће. Да ли нас они сматрају равноправним? Исто онолико колико сматрају Бугарску и Румунију. Па шта хоће од нас? Па тржиште, редурсе и јефтину радну снагу. Да ли постоји неки пример добрих намера наших „Европских партнера“ који би ме демантовао? Ја за њега не знам.
 
Gorski Car -e varaš se.Srbija nije zemlja lopova ,njih ima malo.Srbija je zemlja IDIOTA i MAGARACA.Idioti su oni koji ne izlaze na izbore jer ne žele da učestvuju ili bar da pokušaju da nešto promene a magarci su one naivčine koje na iste fore preveslaju pa daju glas istoj opciji.Dok se ne promeni zakon o izboruma a kasnije i drugi zakoni nema boljega života nama.:ppozdrav:
 
Ovo vise nije tema o subvencijama vec preresta u tribinu na kojoj se mnogo bulazni.....
A politicki ostrsceni idioti i magarci i zagovornici teorija zavere trebalo bi da posete neke druge forume...... toliko od mene.
 
Nemojte se brinuti I politicari sirom sveta se iskvarise. mozda je neko gledao onog mladog Japanca kako place na konferenciji za novinare, jer je proneverio neke pare. :haha: Ako nam je za utehu. Jos malo I nece biti sta da se uzme.
 
Ma od nas (mislim vecine) vec odavno nema sta da se uzme ,ovo sad je cedjenje suve drenovine ,samo sto mi uvek trazimo krivca na pogresnoj strani.
Krivi su nam Nemci ,Holandjani ,Svajcarci, Amerikanci po nekima cak i vazemaljci samo mi jadni nismo .
A imamo tako interno izgradjen lopovski sistem da bi bilo koju svetsku ekonomiju za kratko vreme doveo do prosjackog stapa , i nemojte se zaludjivati da i jedni izbori i dovodjene na "vlast " bilo koje opcije ma koliko ona slatkoreciva bila moze tu nesto da promeni.
 
O tome se i radi .Najveći krivci smo Mi sami.I dokle god nam zemlju vode ljidi sa kupljenim diplomama a ne stručnjaci iz oblasti na koju su postavljeni nema boljitka.Šta vredi kada bi sada ovde ispisao model subvencionisanja koji bi bio dobar i za seljaka i za državu a i za sve građane kada bezmudonje to nebi smeli da primene jer su se prodali pa mora da da igraju kako im se svira.A veruj mi postoji model održivog i obnovljivog subvencionisanja.
 
Evo ja cu navesti primer vec sam i pisao, licno sam pricao sa poljoprivrednikom iz nemacke,
Covek kaze radim zemlju sve sto ulozim uradim kada prodam sam na nuli ,ali cista zarada su mi subvencije.
Cinimi se da je tada imao 370€ po hektaru bilo je pre jedno 6-7godina.
Eto toliko nemam snimak transkripte iliti nesto slicno ako on laze lazem i ja vas.

- - - - - - - - - -

Možeš li navesti odakle ti ova informacija, čisto da i ostali vide u orginalu kako je to napisano (pročitao u novinama, gledao na CNN ili RTS ili Pink, rekao komšija, lično mišljenje, pročitao na Internetu, agriculture-internationale.com ili agrifuture.com ili horizon-magazine.eu ili agropartner.rs, pročitao u nekoj stručnoj knjizi, čuo na nekom fakultetu).

Ovako kako si napisao nije jasno da li je to tvoje lično mišljenje ili činjenica.
Moram da te pitam druze dali jedino tacno sto prica 7 sila ili rts,cnn,pink,prva.
Ili je dovoljno kao ja sto sam naveo primer coveka sa kojim sam podelio iskustva.
Dali se to moze navesti kao tacna cinjenica.
 
To da je farmer dobar kad zaore svoj usjev , kao što kaže "novii" ,teško da je istinito , bez obzira ko kaže . Iznošeni su i ovde par puta tačni podaci za subvencije i kalkulacije u poljoprivredi u EU i sl , pa nije baš tako .
 
Možeš li navesti odakle ti ova informacija, čisto da i ostali vide u orginalu kako je to napisano (pročitao u novinama, gledao na CNN ili RTS ili Pink, rekao komšija, lično mišljenje, pročitao na Internetu, agriculture-internationale.com ili agrifuture.com ili horizon-magazine.eu ili agropartner.rs, pročitao u nekoj stručnoj knjizi, čuo na nekom fakultetu).

Ovako kako si napisao nije jasno da li je to tvoje lično mišljenje ili činjenica.

Evo ja ću navesti par izvora, da ne bude da je u pitanju izmišljotina.

Ovo je link ka članku FAO (Organizacija UN koja se bavi pitanjima hrane) gde se kaže da se u svetu baci trećina proizvedene hrane! Trećina! Preko milijardu tona godišnje.

http://www.fao.org/news/story/en/item/74192/icode/

Roughly one third of the food produced in the world for human consumption every year — approximately 1.3 billion tonnes — gets lost or wasted, according to an FAO-commissioned study.

U samoj Nemačkoj, uređenoj i ''poštenoj privredi'' se godišnje baci 20 miliona tona hrane. Evo izvora iz Deutche welle i Spiegel International.

http://www.dw.de/retailers-government-look-to-reduce-food-waste/a-6494702

Each year, Germans throw away an estimated 20 million tons of food

http://www.spiegel.de/international...es-problem-of-german-food-waste-a-824247.html

U Ovom članku iz Špigla se govori o studentima koji pronalaze dobru hranu u kontejnerima supermarketa (bilo je to na TV-u i kod nas o njima, ako se sećate)

Stavimo na stranu koliko se resursa i energije potroši da bi se to proizvelo.
U isto vreme, FAO objavljuje podatak da u svetu gladuje preko milijardu ljudi, a svakodnevno od gladi i njenih posledica umre oko 30 hiljada !
Postavlja se pitanje, zašto se to radi? Da bi se cene održale!

Eto šta je kapitalizam - totalitarni poredak destrukcije. Dozvoljeno je sve uništiti da bi se ostvario profit.
 
@miki rac tvoj primer je bas dokaz tome da nije istina da bi EU poljoprivrednik mogao da baci ono sto proizvede i da opet zaradi.
@ichbinmilan u ovim tekstovima sto si ti postavio se radi o bacanju hrane od strane krajnjih korisnika a ne od strane poljoprivrednih proizvodjaca, a @novii je za to pitao. Eto moze im se, a to je kapitalizam i svetska neopravda, to si u pravu, bahacenje onih koji imaju bez trunke saosecanja sa onima koji nemaju. Ni kod nas nije bas sve svetlo, prema nekim izvorima baci se oko 250 000 tona hrane godisnje, a niti smo bogati, niti nasi poljoprivrednici mogu da opstanu a da zive samo od subvencija, a da proizvedeno bace.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh