Subvencije poljoprivredi za 2014

Cudni smo ljudi. Kada su izmisljena radna mesta za agronome savetodavce negodovali smo. Kada su izmislili notare opet ista prica pogotovo sto su podigli po vise puta cenu usluga tih istih. Sada bi da nam uvale agronome. Kolika bi bila plata tih strucnjaka sa fakultetom? Da li ste sigurni da svaki od njih vise zna od nekog paora koji je vek proveo na zemlji i pratio sve agrotehnicke novosti? Sada ovde neki opravdavaju donosenje takvog jednog nakaradnog zakona. Cini mi se da su ti neki svi mladje generacije i da bi se rado negde udomili posle fakulteta. Agronom mi ne treba. Sam sam svoj agronom. Kako radim sebi radim, koliko imam sebi imam, a agronome nek zaposle mama i tata kao sto sam i ja svog sina zaposlio pored sebe.
 
A gde ste vi uopste procitali to da bi trebalo da se zaposli agronom na poljoprivrednom gazdinstvu?
Jedino je Vucic pomenuo da postoji mogucnost da ko hoce subvencije preko 10ha, da treba da ima jedno zaposleno lice (ili jednu kravu i jedno prase ili dva praseta itd da ne sirimo pricu). To moze da bude neko iz kuce tj clan porodice (jedna osoba placa porez i doprinose) i to je bilo samo ispitivanje javnog mnjenja.
Nije sigurno mislio na to da zaposlis nekoga na gazdinstvu, jer cak iako ga placas minimalno, to je otprilike grubo receno 20.000 din minimalac + 10.000 din porezi i doprinosi = oko 30.000 din a na godisnjem nivou to je oko 350.000 din

ako ima neko 15 hektara x 12000 din = 180.000 din na godisnjem nivou. Znaci, treba neko da radi 350.000/12.000din = 30 ha da bi samo bio na nuli?
 
Naj'bali su oni sa 11 ha :haha:

Za coci064 svaka cast, sto je zapolio sina pored sebe, to se zove domacinstvo, iliti porodicno gazdinstvo - a' ne da zaposlim traktoristu da mi lomi masine...
 
Imam jednu priču, a vi zaključite o čemu se radi.
Naime pre tri meseca sam uzeo subvencionisani kredit od Ministarstva poljoprivredne preko Komercijalne banke. Manje više beše muka da se kompletira dokumentacija, između ostalog za grla je Ministarstvo plaćalo Osiguranje koje je inače bilo obavezno. Kako bi se zaštitile i banke i proizvođači (razmišljam to je ekstra). Osigurao sam u Generali osiguranju. Naravno polisa je tipska ugovorena sa Ministarstvom i šta tu ima da se čita. Ali ne lezi vraže pre oko 15 dana mi je jedno grlo uginulo uradim ja sve papire i platim Veterinarskoj stanici da ustanove uzrok uginuća (bilo je pucanje srca) i pošto je reč o vinkulaciji na banku ja ustanovim kod banke da će banka biti primalac sredstava, a da će meni umaljiti iznos kredita za iznos odštete.
Pomislim dobro je bar neka vajda da bude od toga ...
Pre dva dana stiže mi dopis za obračun štete po kome mi se priznaje manje od vrednosti grla koju sam ja naveo (kod njih svinje manje vrede), ali da će da mi se isplati odšteta od 0 dinara. U napomeni stoji vrednost odbitne franšize i iznos 13.824,00 Nisam siguran šta znači franšiza, ali vidim da nije dobro.
Ustanovim tako da je Ministarstvo sem što je platilo polisu za poljoprivrednike i tako uguralo pare osiguranjima, vezalo i ugovor o nekoj franšizi (i dalje neznam šta je to) da 3% od iznosa osigurane sume bude franšiza koju će poljoprivredniku da se naplati u slučaju štete od sume za isplatu odštenog zahteva.

Shvatim ja koji je to lopovluk, kao fol nudi se zaštita poljoprivrednika od eventualne štete, ali za više od 3% ukupne vrednosti, tako da se tu debelo štiti osiguranje, a ne poljoprivrednik koji mu ovde dođe j.... strana (sad sam već Ljut)

Koji je to ozbiljan poljoprivrednik koji će da priušti gubitak od 3% kada svi već znamo da se tov radi na gubitku od 1%, a u razvijenim zemljama i to je mnogo. Praktično je svima jasno da se polise sem u slučaju da ponovo udari poplava i sve podavi, retko kome da se isplati.
 
@djjova
franšiza ti je deo koji u slučaju štete snosiš sam. Osiguranje te isplaćuje u slučaju da šteta prelazi iznos franšize koji može biti izražen u procentu ili apsolutnom iznosu. Ništa neće da ti se naplati.
 
Sad mi bio drugar koji radi u trezoru u Sapcu kaze do 15.10 ce sve subvencije biti isplacene (gorivo, djubrivo, ha , svinje, bikovi.... )
 
Jesu li poceli isplate za gorivo i djubrivo u Sapcu i uopsteno jel krenulo,rekose posle rebalansa disbalansa:osmeh:
Predao 16.09 za djubrivo i gorivo
 
Nazad
Vrh