Subvencije poljoprivredi za 2014

Lepa je ovo rasprava o subvencijama. Šta reći ja nisam dobila ni dinara za 2014. god a zahtevi su podneti davni dana ?
 
Nisam ni ja jos nista dobio od subvencija, ali bice, valjda.Nije stvar u tom da se ovde deli na "velike i male", nego da od svog postenog rada treba da svi imaju mogucnost da zive, a ne neko prizeljkivanje da neko od "malih" propadne , da bi neko zauzeo njegovo mesto, a uz to jos i dobio za sitnu paru pomocnog radnika u svom gazdinstvu.Mislim da treba da se donese zakon, da svako ko radi preko 10 ha, treba da ima prijavljenog radnika, na svakih 20 ha, znaci, na 30 ha jednog, na 50 ha dva.
 
Pa neko ko radi 50 ha nema potrebe za radnicima osim za neki sezonski posao (primer kopanje),a ne neko sa 10 20 ha i ovako nam je nametnuto da obavezno placanje pio, zdravstveno, porez a ne jos da moramo i radnicima placati pio zdravstevno + platu. A i koncept cele price je porodicno poljoprivredno gazdinstvo, sto ce reci da u gazdinstvu treba da radi porodica a ne da jos zaposljavamo radnike... Vecu glupost u zivotu nisam cuo kao kad je vucko o veliki reko da na svakih 10 ha treba da se zaposli po jedan radnik... To je moje licno misljenje a ti ako tako mislis slobodno zaposljavaj radnike ali nemoj drugima da nameces...
 
Pa neko ko radi 50 ha nema potrebe za radnicima osim za neki sezonski posao (primer kopanje),a ne neko sa 10 20 ha i ovako nam je nametnuto da obavezno placanje pio, zdravstveno, porez a ne jos da moramo i radnicima placati pio zdravstevno + platu. A i koncept cele price je porodicno poljoprivredno gazdinstvo, sto ce reci da u gazdinstvu treba da radi porodica a ne da jos zaposljavamo radnike... Vecu glupost u zivotu nisam cuo kao kad je vucko o veliki reko da na sakih 10 ha treba da se zaposli po jedan radnik... To je moje licno misljenje a ti ako tako mislis slobodno zaposljavaj radnike ali nemoj drugima da nameces...
To on kod nas hoce da napravi kao u drzavnim firmama da radnici rade 10 dana godisnje a plate primaju cele godine i budu osigurani cele godine.
 
Važno je da mogu postojati firme koje imaju milione evra prometa na godišnjem nivou a imaju jednog ili ni jednog zaposlenog:bravo:Po pravilu sve takve firme rade sa državom i bave se javnim nabavkama ili uslugama prema budžetskim korisnicima. Kad će njima biti propisana obaveza da na svakih 10 hiljada evra prihoda zaposle po jednog radnika? U kom to kapitalizmu se privrednom subjektu od strane države naredjuje koliko će radnika zapošljavati? Možda se vraćamo u komunizam ali to se onda jasno mora saopštiti da bi se planovi i investicije mogli usaglasiti sa novonastalom situacijom.
 
Pit radi se o tome da onaj sitan paor sto bi rekao Balasevic ispod 10ha od protesta nije imao nikakve koristi,cak je bilo i kontraproduktivno za njegov napredak. Ko radi npr 10ha i dobije 140 000din pola mu ode na PIO,a ko radi npr 30ha njemu ode na pio 5ha i ostaje mu na ruke 25ha po 14 crvenih je 350 crvenih na ruke i veca mogucnost da zakupi zemlje u arendu ili neku masinu i tako jos vise ugusi onog manjeg. Kao sto je neko sa 100ha imao daleko vise od nekog ko je radio 10 ili 30ha.

Ja te razumem odlicno da nije sve jedno imati 10 ha ili 100 ha ali kad se protestovalo niko nije trazio hiljadu uslova vec subvencije do 100 ha i to se ostvarilo i bili svi zadovoljni. Uostalom i taj sa 10 ha je imao neku korist od tog protesta mada ako mi verujes iz mog okruzenja neznam dali je bilo 2 % na protestima sa manje od 10 ha. Tako da vecina tih sa manje od 10 ha nisu ni izasli a kasnije su se probudili i racunali koliko je novca dobio neko ko radi mnogo vise od njih pa bili nezahvalni sa trazenim uslovima a fakticki nisu ni ucestvovali na tom protestu!
Ponavljam, pricam za mestane i ljude u okruzenju! Na kraju krajeva mi samo se izlajemo na forumu i sa prijateljima na ulici i u kafani a niko ziv iz vlade nas ne sisa 2%! Koji smo mi faktor izuzev sto ih hranimo a oni nas svesno j... da nas neko nesto pita ili da menja sistem placanja PIO! Pa vecina je danas sljam i olos i srce mu raste ako te vidi da si puko u bilo cemu ili bilo kom poslu! Obicna pisljiva guma ako pukne na prikolici mozes primetiti u blizoj okolini smeh na licu i zadovoljstvo! A tek da je novac u pitanju! Tolika zavidnost vlada da je to neopisivo!
 
Ja te razumem odlicno da nije sve jedno imati 10 ha ili 100 ha ali kad se protestovalo niko nije trazio hiljadu uslova vec subvencije do 100 ha i to se ostvarilo i bili svi zadovoljni.
Peet druze silno gresis,licno sam bio na blokadama u NSu kad je Ivkovic doneo papir sa svim zahtevima,medju zahtevima je bilo 100ha subvencija i do 10ha da nema PIO klauzule,to ti je sigurno 100%. E sad sto su oni raspustili blokade kad su obecali SAMO do 100ha subvencije,a ostale zahteve ko sisa tu je nastalo nezadovoljstvo.

Ne verujem da ce direktno narediti nekom ko radi 30ha da zaposli 2 coveka,ali bi bio red da na npr 100ha imas jednog agronoma ili stalnog traktoristu ako hoces da si "profi" i da te drzava subvencionise.
Pa ni obicna poljoprivredna apoteka ne moze da se otvori ako nemas nekog sa adekvatnom skolom. Ne znam sta je tu cudno ?
 
Pa apoteka mora da ima da nebi nekom nanela stetu, a sto se tice gazdinstva svako radi za sebe kako naj bolje zna i koji ce mu agronom da mu uzima 5000E godisnje? Usput sta nam je sa Mindjusarom, ne oglasava se?
 
Pa i to gazdinstvo sa 20-50-100ha izlazi na trziste i prodaje robu,znaci i oni mogu nekog da "otruju",trajno uniste zemljiste ili nesto slicno. Ne mora agronom da ide na 50ha,ali neko sa srednjom skolom bi bilo sasvim OK.
 
Država je do temelja uništila velike kombinate i semenske kuće pa sada paori treba da zapošljavaju agronome?! Logika je krajnje naopaka pošto je država bila ta koja je pre idiotske privatizacije morala da vodi računa o tome gde će u budućnosti gradjani tražiti posao. Nikada nisam čuo da su obični paori ratari nekoga otrovali ili uništili zemljište a za par velikih i često državnih sistema je bivalo i takvih slučajeva. Opet se vraćamo na problem drljave države koja bi trebala da kontroliše sve što dolazi u promet. Proverite u poznatim trgovinama i mesarama ispravnost i kvalitet namirnica:osmeh:...ako smete. I šta ako nosilac poljoprivrednog gazdinstva od 20-ak hektara ima baš poljoprivrednu školu (a neki imaju i fakultet) hoće i onda morati da zapošljavaju nesrećne stručnjake sa biroa? Sve u svemu neophodna su jasna pravila koja se neće menjati od srede do petka kao do sada.
 
U mojoj opstini nije unisten ni jedan kombinat.Svi rade i to bolje nego pre privatizacije ali su nove gazde razjurile pijane, lenje,nestrucne,nesposobne agronome i sad mi treba da ih zaposljavamo da kod nas donose te svoje navike kao da je ovo drustvena firma.Sto se tice traktoriste na 100ha to je sasvim u redu.
 
Ovde neko pomenu "koncept porodicnog poljoprivrednog gazdinstva" i "nameru da neko nekog natera da zaposli nekog kao u drzavnim firmama", ne moze niko nikog naterati na nesto i ne treba i da li se zna sta je porodicno poljoprivredno gazdinstvo.Posto se, otprilike ne zna(zna se, niko nece da kaze) onda subvencionisati samo zemlju koja je u licnom vlasnistvu i gazdinstva koja imaju izvore prihoda od poljoprivrede sa "porodicnog poljoprivrednog gazdinstva"!

- - - - - - - - - -

A,jel to znaci da ce recimo Matijevic morati da zaposli jos 20000 ljudi umesto sadasnjih 2000
Ne, nego znaci, da treba ispitati kako su ti razni .......... dosli do toga svega sto imaju i po kojim sve osnovima koriste subvencije iz drzavnog budzeta, koji, ujedno, punimo svi mi.
 
Pa i to gazdinstvo sa 20-50-100ha izlazi na trziste i prodaje robu,znaci i oni mogu nekog da "otruju",trajno uniste zemljiste ili nesto slicno. Ne mora agronom da ide na 50ha,ali neko sa srednjom skolom bi bilo sasvim OK.

Sta bi bilo ok? Da nekome damo fiktivno radno mesto? Izracunaj mi koliko bi radnih sati godisnje imao taj sa srednjom skolom sto bi bio zaposlen na gazdinstvu od 50ha?

Ja radim vise od 50ha, pa smatram da nisam dovoljno iskoristen i upravo razmisljam o nekim ponudama za angazman van sezone, a ne da zaposljavam jos nekoga.
 
@sviki
Nisi iskoristen, jer verovatno imas velike masine, koje za malo vremena mogu da urade 50ha. Agronom je bitan ako zelis neki progres. Nisu svi agronomi pijanice i neradnici. Ima itekako zeljih rada i volje za progres.

Drzava mora naci nacin da socijalna politika bude na prvom mestu. Da se zaustavi raslojavanje ljudi. Ako cemo o firmama namenski otvorenim da budu izvrsioci tendera drzave, to su mucke i rak rana ove drzave. Kroz takve poslove se pljaca drzava i pojedinci enormno bogate, na ustrb svih nas.
 
Zaista ne vidim razlog zašto bi u slobodnom društvu država nekoga na silu terala da bez svoje volje zapošljava agronome ili bilo koju drugu struku. U svakoj opštini postoje poljoprivredne stanice ili stručne službe kojima paori i ostali mogu da se obrate za savet ili pomoć. Slažem se da je država nenormalnom makroekonomskom politikom i divljom privatizacijom upropastila privredu i tržište rada ali to nejaka paorska ledja ne mogu da isprave pošto već pucaju pod teretom rastućih troškova, makaza cena i obaveza prema državi. Taj problem se mora rešavati na drugim nivoima do kojih naša moć ne doseže.
Sa druge strane kome je malo posla u ratarstvu taj problem lako može da reši ulaskom u stočarstvo i više neće brinuti o radnom učinku i iskorišćenju radne sposobnosti.
 
To o zaposljavanju nije realno, pomenuo sam to samo onako, je l sam negde cuo da je i tako neka opcija u igri od strane ministarstva i drzave, ali je vrlo realno i potrebno uvesti subvencionisanje po kategorijama, bas zbog toga da se spreci veliko raslojavanje ljudi i da se da sansa i manjim gazdinstvima da napreduju.Pojedinac nije, i ne treba da bude socijalno odgovoran, ali je zato posao drzave da tu oblast uredi, sta bi se desilo kada bi sada 30% malih gazdinstva propalo, normalno je da dodju pred socijalne ustanove i traze od drzave socijalni program.
 
"sta bi se desilo kada bi sada 30% malih gazdinstva propalo, normalno je da dodju pred socijalne ustanove i traze od drzave socijalni program."

Kako šta bi se desilo pa rekli bi im da stisnu zube i strpe se još dve godine:haha:
 
Nisam ni ja jos nista dobio od subvencija, ali bice, valjda.Nije stvar u tom da se ovde deli na "velike i male", nego da od svog postenog rada treba da svi imaju mogucnost da zive, a ne neko prizeljkivanje da neko od "malih" propadne , da bi neko zauzeo njegovo mesto, a uz to jos i dobio za sitnu paru pomocnog radnika u svom gazdinstvu.Mislim da treba da se donese zakon, da svako ko radi preko 10 ha, treba da ima prijavljenog radnika, na svakih 20 ha, znaci, na 30 ha jednog, na 50 ha dva.
Uglavnom u svakom porodičnom gazdinstvu i zapošljeno je više ljudi,možda i previše naspram posla
kod mene konkretno rade 4 odrasle osobe na 25ha + stočartvo
 
Nazad
Vrh