Subvencije poljoprivredi za 2014

Da ali ih niko neće po realnoj (našoj) ceni od 10000€ po kj :haha:
 
Od 5,6,7ha zemlje nikad nije ni moglo da se zivi osim ako nije u pitanju povrtarstvo,vocarstvo...,a tako je i danas.
U Srbiji je 87% poljoprivrednih gazdinstava sa 5-6-7ha i ljudi zive.Koliko znam, neke zvanicne podatke, 87% obradivih povrsina je u rukama sitnog posednika, 3% je u rukama onih sa mnogo zemlje i 10% je u rukama drzave.
 
Od 5,6,7ha zemlje nikad nije ni moglo da se zivi osim ako nije u pitanju povrtarstvo,vocarstvo...,a tako je i danas.

Druže moj nije baš tako moj ćale je sa 11kj školovao sestru i mene kupovao mehanizaciju gradio pravio išli smo na letovanje svi plus mi sa školom u to vreme se zmajev berač kupovao ko sada bicikl a traktor si mogao da kupiš za dva vagona kukuruza i to da biraš koi hoćeš a sad o tome možemo samo da sanjamo .
 
DA,ali u vecini tih slucaja su ljudi bili zaposleni u nekoj firmi,a poljoprivreda im je sluzila samo kao dopunsko zanimanje.Ukoliko su radili samo tih 6 ha i naslanjali stocarsku proizvodnju samo na to tu leba nije bilo
 
Moglo je pre bolje da se zivi sa istom povrsinom zemlje. Mada ko I sada mudro radi moze da zivotari.
 
DA,ali u vecini tih slucaja su ljudi bili zaposleni u nekoj firmi,a poljoprivreda im je sluzila samo kao dopunsko zanimanje.Ukoliko su radili samo tih 6 ha i naslanjali stocarsku proizvodnju samo na to tu leba nije bilo
Od čega je moj deda kupio traktor i priključke,iškolovao troje dece,napravio tri kuće....nije bio zapošljen,nit se bavio politikom samo vredan i štedljiv
Takođe si zaboravio da je do 90-tih bio maksimum 10 hektara i da se prste moglo izbrojati ako je neko u selu radio više
pa su ljudi kupovli nove mašine,čak i nove kombajne
 
Druže moj nije baš tako moj ćale je sa 11kj školovao sestru i mene kupovao mehanizaciju gradio pravio išli smo na letovanje svi plus mi sa školom u to vreme se zmajev berač kupovao ko sada bicikl a traktor si mogao da kupiš za dva vagona kukuruza i to da biraš koi hoćeš a sad o tome možemo samo da sanjamo .

Kad si spomenuo dva vagona kuruza......moj deda je 89 god, okrunio 4 vagona kuruza i kupio novog mtz552 i bio glavni u selu,a danas 4 vagona po nekih 12 dinara iznosi 480.000din........ajd kupi nesto za te pare danas
 
Ko je vredan I posten mogao je a I sada moze (malo teze) da prezivi. Ali 70' I 80' se nikada nece vratiti. Tada su prvi traktori kupovani, prvi moderni objekti gradjeni.
 
Od čega je moj deda kupio traktor i priključke,iškolovao troje dece,napravio tri kuće....nije bio zapošljen,nit se bavio politikom samo vredan i štedljiv
Takođe si zaboravio da je do 90-tih bio maksimum 10 hektara i da se prste moglo izbrojati ako je neko u selu radio više
pa su ljudi kupovli nove mašine,čak i nove kombajne
I to sve sa 6 ,7 ha zemlje onda su ovde ljudi nesposobni vecina njih je ostala u starim kucama uspeli su da iskoluju decu i da ih posavetuju da se zaposle kako se ne bi mucili kao oni.Mozda je deda radio usluge
 
Da li su nesposobni ili ne nije za ovu temu.Ni ovde nije bilo poljoprivrednika koji je obrađivao preko maksimuma zemlje a stvoreno je dosta.Ljudi su tovili svinje i junad jer su imali siguran plasman i sigurnu cenu.Većina se bavila i povrtlarstvom.Nisi mogao da zamisliš kuću koja nije proizvodila bostan,papriku i ostalo.Sve to je nošeno na razne pijace i tamo prodavano jer je imao ko da kupi i sve to pojede...
 
Izvini Bobane jesi mladji da tako sumnjas u ovo sta se pise u zadnjih nekoliko postova?Ono sto se kupovalo 80 tih godina vozi se i danas,to je oko 80% mehanizacije,10% je kupljeno u novije vreme a 10% jos nije otkupljeno ako nije i vise to je moja skromna procena.Svi koji su radili 10 ha ziveli su odlicno nije vredeo ni naftagas ni drzavna sluzba.To su bila vremena kad se nerealno dobro zivelo.
 
Da li su nesposobni ili ne nije za ovu temu.Ni ovde nije bilo poljoprivrednika koji je obrađivao preko maksimuma zemlje a stvoreno je dosta.Ljudi su tovili svinje i junad jer su imali siguran plasman i sigurnu cenu.Većina se bavila i povrtlarstvom.Nisi mogao da zamisliš kuću koja nije proizvodila bostan,papriku i ostalo.Sve to je nošeno na razne pijace i tamo prodavano jer je imao ko da kupi i sve to pojede...
Tako je moglo ukoliko su se bavili povrcem
 
Da se niko ne uvredi, ali juznije su ljudi malo vredniji. Na 6-7 ha ljudi su ranije sejali samo psenicu I kukuruz, jednim delom detelinu. Drzali po par krava, predavali mleko,tovili par junadi godisnje, drzali par krmaca, malo tovljenika, malo psenice za prodaju. I to nisu imali subvenciju. A sada je to malo drugarcije.
 
I to sve sa 6 ,7 ha zemlje onda su ovde ljudi nesposobni vecina njih je ostala u starim kucama uspeli su da iskoluju decu i da ih posavetuju da se zaposle kako se ne bi mucili kao oni.Mozda je deda radio usluge

Treba uzeti u obzir da i tih godina kad su dedovi stvarali su postojale svalerke,neko se znao kontrolirati i rucno oberbiti klip a neko je placao pomenute,e otuda i razlika kako je u ono vreme neko uspevao a neko ne sa istom povrsinom zemlje i brojem gladnih grla
 
Ko je vredan I posten mogao je a I sada moze (malo teze) da prezivi. Ali 70' I 80' se nikada nece vratiti. Tada su prvi traktori kupovani, prvi moderni objekti gradjeni.
Sada nasi posteni i vredni otkupljivaci zive kao mi 70' i 80'. Sve je to isto samo su se promenule uloge nas i otkupljivaca.
 
Drugari na jugu uglavnom je vazila prica da vojvodini drzava finansira sve jer im daju i djubrivo i seme pa vracaju u zetvu, krediti dozvoljeni dok kod nas to ipak nije slucaj, mada iskreno mene price ne zanimaju, sta briga pingvina na severu sto je medved na jugu:osmeh:

- - - - - - - - - -

Ovo o pingvinu i medvedu sam vise retoricki rekao u sali, nemojte da se nadjete uvredjenima:osmeh:
 
Imas I danas na severu da ljudi po zadrugama sada privatnim, uzimaju na paritet ili na odlozeno. Dok kod nas ovde to nije moguce. Ranije je moglo. Otkupljivaci zive dobro jer je kvaran sistem to omogucio. Mi proizvedemo, a tamo neka bagra preproda svinje za 20 dinara po kilogramu nekom klanicaru, a on opet to meso proda po 600 dinara. Jedan od primera. Dokle god je takvih nama ce ovako biti.
 
Nazad
Vrh