Proizvodnja rasada u plastenicima

Pre 5 dana sam posejao 6 gajbica paprike i jedno 500 komada paradajza. Sve sam postavio na palete i prekrio najlonom. Malo sam ostavio podignut najlon u coskovima da dise. Zanima me da li ce sve propasti jer je hladno vreme i sta da radim? Bojim se da sam poranio malo i da mi ne propadne sve
 
ako ti ode ispod nule najvjerovatnije će propasti,ak su biljke suhe slobodno zatvori to po ćoškovima,preko dana otvaraj,prati temperaturu
 
Nista jos nije niklo a proslo je nepunih nedelju dana. Ne ide temperatura ispod 0 ali nije ni toplo bog zna koliko. Premisljam se dal unositi sve u stan ili mu nece nista biti
 
da bi niklo potrebno ti je najmanje 15-20c ,niknut će i tako jer dnevna bude veća ali će puno duže trajati,ja bi to unio u stan dok sve ne nikne i dok se noćne temperature malo ne povećaju,pa kad nikne onda napolje
 
Molim za pomoć,
treba ovih dana ( u četvrtak krećem) da ispikiram rasad paradajza međutim pošto sunca nije video poslednjih 7-10 dana lepo je ''pobegao'' i utanjio se. I pored zasušivanja, smanivanja temperature i ostalog... Pitanje za vas: da li mogu da ispikiram rasad do prvih pravih listića ili samo do kotiledona kako sam unazad godinama i radio. Mislim ako ga u saksiju ispikiram do prvih listića neće biti tako tanak pri korenu ?!
Unapred zahvalan.
 
Ja nikada gori rasad paradajza nisam sadio nego ove godine.
Glumeo sam nesto i nabio saksiju do saksije .... nekoliko dana bez sunca i sve je otislo u visinu.Mada kada se potopi i ne izgleda toliko lose koliko me nervira sve to.
Krastavac je druga prica tu sam i vise nego zadovoljan.
 
Hvala na odgovorima. Dan-dva pre nego krenem sa pikiranjem rasad oprskam Ridomilom, a prilikom pikiranja umočim rasad u rastvor Previkura (25 ml na 10 litar vode) i to sve do pravih listića. Takođe i supstrat zalijem pre pikiranja Previkurom (15 ml na 10 l vode). Da li je ovo dovoljno Tvrdoglavi?
Inače su najavili nedelju dana oblačnog vremena od 19.-og marta.
Rasad je namenjen za prodaju, zato me nervira što je utanjio.
 
Poslednja izmena:
Ridomilom I Previkurom ZBOG cega prskate rasad ovim i jel neophodno? imam nekih 400kom paradajza i par gajbica paprike za svoje potrebe namenjeno.
 
Daruši,kakav sistem grijanja imaš?
Rasad mi je trenutno u klijalištu na ele. ćebetu. Tu mogu da kontrolišem temperaturu. Međutim nakon pikiranja ide u manji plastenik koji je postavljen u većem plasteniku. Jedino kada najave mrazeve uključujem kalorifere noću, veliki problem i predstavlja ukoliko nakon pikiranja nastupi hladniji period bez sunca tokom dana jer tada rasad blokira.

@ zeljko-srb Ridomilom I Previkurom ZBOG cega prskate rasad ovim i jel neophodno? imam nekih 400kom paradajza i par gajbica paprike za svoje potrebe namenjeno.
Protiv gljivičnih oboljenja rasada. Sam pravim supstrat, ne kupujem gotov; hladno i vlažno vreme; stres za biljku nakon pikiranja; ko zna šta sve na rukama i opremi prenosim...
Prvi sunčani dan i prskanje.
 
@Daruši kad je oblačno i dnevna temp.ti treba biti niža,razlika dnevne i noćne isto tako,provjetravanje svakodnevno

Poslano sa mog Hitman_DG850 koristeći Tapatalk
 
@Daruši kad je oblačno i dnevna temp.ti treba biti niža,razlika dnevne i noćne isto tako,provjetravanje svakodnevno

Poslano sa mog Hitman_DG850 koristeći Tapatalk
Trenutno je oblačno i temperatura vazduha u klijalištu je 12 Celzijusa. Sa konstrukcije klijališta poskidan je agril i najlon. Ne znam da li si mislio na temperaturu supstrata?

Nema potrebe, ako se baš i pojavi poleganje oprskaš čajem od kamilice.
Ne bih smeo da čekam poleganje rasada. Imam 5500 strukova. Pre 5 godina bilo je topljenja i poleganja rasada, vreme kao i sada... trećina je propala, samo sam izbacivao saksije.

 
I kod nas dugo nije bilo sunca,a i kad je oblacno ja otvorim klijaliste da ima bolju svjetlost te spustam temperaturu ne dam mu da bjezi mada dobit rasadu sa idealnom visinom i debljinom je mal ne reko nauka

Poslano sa mog Hitman_DG850 koristeći Tapatalk
 
Bilo sunca danas! Tako da sam ga, pošto je klonuo- pao turgor, morao potapati. Čim ojača krećem sa pikiranjem. Sutra ću ga oprskati Ridomil+ Murtonik.
 
Nema potrebe, ako se baš i pojavi poleganje oprskaš čajem od kamilice.
Ne bih smeo da čekam poleganje rasada. Imam 5500 strukova. Pre 5 godina bilo je topljenja i poleganja rasada, vreme kao i sada... trećina je propala, samo sam izbacivao saksije.


Onda si kasno primetio. Isto tako možeš i preventivno da oprskaš čajem, jako je efikasan.
 
Ubacio sam kontejnere u kucu, prekrio najlonom i uplalio kalolifer. temperatura vazduha u prostoriji 23-25 stepeni C. da li je to okej, 2 dana je u tako toplom nije nista jos proklijalo
 
Nazad
Vrh