Proizvodnja rasada u plastenicima

Meni to rano za pikiranje

Послато са 5045D уз помоћ Тапатока
Malo je rano možda da sam pustio još 10-ak dana, nisam sve pikirao samo jedan kontejner ovo ću drugo za 10-ak dana pa ih kasnije usporediti ove koje su ranije pikirane.
Juče sam zasijao papriku u kontejner od 209 rupa sada je na naklijavanju sjeme je domaće Slonovo uvo jedino da me dobra klijavost posluži.

 
Poslednja izmena:
Jura,tvrdoglavi,kad koristite zavjese od najlona unutar plastenika,plus agril,koja bi otprilike vanjska temperatura morala biti da biljke stradaju pod svim tim?
 
Sa dva najlona i agril, moze da izdrzi skoro do -10. Jedan najlon i unutra agril negde oko -5 do -6. Dosta zavisi i od toga kakvi su dani.
 
Ja racunam do -4.
Skoro mi je jedan kolega rekao da sam lud sto sadim krastavac tako rano bez grejanja.Prosle godine sam ga vadio iz mrtvih, jedva sam ga povratio posle nekog malo jaceg mraza.
Jedne godine mi je 1/3 builjaka bila skroz propala, imao sam bas veliku stetu.Tada sam neke biljke pustao da krenu iz zaperaka posto je zaperak preziveo_Od njih nisam nista obrao.
Bitno je kada krene mraz, ako krene rano i dugo traje nista ne pomaze.Ako krene pred zoru biljke prezive, ali se izgubi dosta vremena dok prebole sok.
-10 ne verujem da bi prezivele.
 
I ja sam imao štete predprošle godine 2/3 stradalo pa ponovo sadnja ali danas opet kreće sadnja.
 
Kod rane sadnje bez grijanja moraš da pratiš dobro prognozu uvijek nekoliko dana unaprijed jer ako kažu npr. minus u srijedu,barem dva puna dana prije ne zalijevati jer se ohladi zemlja i istjera vazduh,Ako je mraz a zemlja suha,puno je lakše jer je i vazduh suh i nema te magle u plasteniku koja spusti temperaturu.I šta je još važno,nikako nabijati veliku temperaturu po danu prije mraza,to je dodatni šok.
 
@tvrdoglavi
Ja se ne slazem sa tobom.Mislim da ako zalijes zemlju dan pre mraza da ce u toku noci ta zemlja otpustati toplotu.
Ne tvrdim da sam u pravu samo iznosim svoje razmisljanje.Tako su me i ucili kada sam pocinjao.Iskren da budem nisam nikada ni obracao paznju na to.
Gledam danas krastavac nema sans da izdrzi jos 10 dana u saksijama.Pocecemo sadnju izgleda pre planiranog.
 
Krastavac je zeznuta biljka, njemu netreba mraz da bi bolovao, on boluje cim je temperatura ispod 8 stepeni. Jedne godine ga rasadim 5 marta, bolje da ga nisam ni sadio iako je proslo bez mrazeva ali bile noci sve stepen dva, na kraju sam pre brao one rasadjene 25 marta koji je imao odlican start. O razlici u prinosu da ne govorim.
 
Tu razliku u zalijevanju i ne sam vidio na sadnji salate.Isti dan sam posadio dvije grede,jednu sam zalijao drugu nisam stigao.Drugo jutro mraz,nezalijana se je bolje držala od zalijane.Možda to opet ovisi o vrsti zemlje,pijesak ili glina...Gledaj ovako,suhe čarape i mokre čarape.sva "termoizolacija" da bi imala funkciju mora biti suha.LP
 
Ja sledece nedelje moram krenuti u sadnju.Krastavac ce mi prerasti, verovatno i paradajz ali sta je tu je.
Nisam jos pozavrsavao sve poslove i nisam spreman za sadnju jos bar 5-6 dana sto se tice paradajza.
Odmah za njim ide i krastavac.Nece mi biti prvi put da sadim prerasle biljke.Krastavac cu odrzati u top formi ali jednostavno on raste kao nijedne godine do sada.
Do ove godine mi je za sadnju stizao za 35-40 dana i tako sam planirao i za ovu.Medjutim on sa 28 dana izgleda kao i prosle godine sa 40.Skoro svaka biljka je pustila brkove i poterala cvet.sta ce biti do kraja videcemo.
Paradajz ako pobegne moze se polagati, sporije ide sadnja ali sta je tu je.
 
Ljubek. Jesi li ga sejao do sada, ovde ga mnogi seju a meni se nije nesto pokazao, imao podosta krivih i nije bio bas rodan, bar tako kod mene.
 
@pufta
Prosle godine sam ga radio i bio izuzetno zadovoljan.
Bilo je druge klase, ali zanemarljivo u odnosu na obrano.Da je bio rodan bio je.Prosecna duzina ploda 25cm.
Od 20 kg druge klase pola prerasli pola krivi.Jedino sto nisam provalio je da su pojedini plodovi imali one kraste svetlije boje sto ruzno izgleda.
Ukucani su se razocarali sto ga nisam uzeo i ove godine.
 
Pa neznam, rasadio ga zajedno sa Solatiom, po pola plastenika, jeste bio duzi i tamniji ali manje radjao i dosta se krivio. Mozda mu neodgovara zemljiste kod mene.
 
@pufta
istu tu pricu sam cuo i od nekoliko kolega ali tek posto sam bio posejao.
Kod mene je bio dobar, i meni jedino pada na pamet zemljiste.e sada ne zelim da tvrdim za sebe da sam neki veliki strucnjak( jer znam da nisam) ali su mi njihovi predstavnici rekli da Centauro a narocito centenario nije krastavac za svakoga.Kod mene je bio dobar ali njih 3 nisu bili zadovoljni sa njim.E sad jedini ja od svih njih imam gajsku, laku zemlju tako da verovatno i to ima uticaja.Meni je krastavac uvek bio bolji nego paradajz.Nekada ne mozemo uticati na sve iako hocemo.
 
Nazad
Vrh