Proizvodnja rasada u plastenicima

Da znas kako smo poceli imamo velike sanse da naj....
Sinoc na HTV je bila emisija posvecena "globalnim klimatskim promjenama" i njihov neki akademik poznati fizicar Vladimir Paar je decidno izjavio da smo na pragu ledenog doba i da se prakticno citava polemika o globalnom zagrevanju okrece naopako i od toga nista.
Tako da cemo biti opet u prilici da slusamo nova proseravanja na temu klime i to sve u cilju zamajavanja jadnog i napacenog naroda.
A ko bude imo sta lozit i jest taj ce prezivit...

Jona deru daobar ti je rasad malo je uteko krastavac toplo mu je a i lampa ne moze zameniti sunce.
Vreme je za pikiranje kao i kod mene. :cao:
 
ljubek hvala na komentarima , ma krastavac sam mislio da ću početkom marta odmah presaditi u plastenik sva sreća što nisam ... saću ga prebaciti u saksije .

i lampa ne moze zameniti sunce.

to si 100% u pravu al opet ide i bez sunca , saću mu malo dodavati prihrane u vodu za zalivanje i polako , ovo sam ja samo eksperimentisao dali može rasad da bude u prostoriji bez dnevnog svetla , i vidiš i sam , nije loš .
 
Ja sam cuo te price o proizvodnji rasada u stanu na 13 spratu i ispocetka nisam verovao.Medjutim kasnije sam se upoznao sa lampom i kada se uskladi zalivanje tj vlaznost supstrata i i svetlost i nije lose.U pravu si nije tako lose pod lampom.Mozda si ipak malkice vise zalivao rasad. :cao:

Polako sa prihranom.Ja imam utisak da ako prihranim moj paradajz kad ga ispikiram da ce podivljati za kratko vreme tako da cu ga blago zaliti sa starterom i kasnije samo slavol i folijarac 20:20:20
Kako ti prihranjujes po osecaju ili imas neku semu:haha:
 
Kako ti prihranjujes po osecaju ili imas neku semu?

Pa nemam neku šemu ja to radim sa kemirom I i to tako što rastopim jednu kašiku (veliku) kemire u 10l vode i onda sa tim zalijem rasad i to jednom nedeljno prihranjujem u početku .

E sad gledao sam danas nekog stručnjaka meteorologa koji je rekao da od 25.3. počinje lepo vreme što znači da za nekih 10-12 dana već može da se rasadi u plasteniku , pa ću ja 25. početi krastavac da sadim na "mesto" a ako bude potrebe za nekim dogrevanjem imam top za te stvari .

Za april je predvidjeno u par navrata zahladjenje ali minimalna temperatura nebi išla ispod 6-7c a dnevne max i do 20-22c
E sad koliko će biti uspešni u predvidjanjima videćemo :cao:
 
@ jhona DERU

Mislim da ti taj rasad ide mnogo u visinu zbog manjka dnevne svetlosti?!

@ topalovic

Kako grejes ove plastenike kad rasadi ne smeta ovako hladno vreme? Jel stajnjak ispod?

Ja sam danas tek poceo da sejem papriku u kontejnere, sutra ce biti gotovo pa cu vam baciti slike da vidite kako izgleda. Hteo sam je sejati i ranije ali vreme me zeznulo
 
Pa sad dal rasad ide u visinu zbog svetlosti ili temperature neznam verovatno i jedno i drugo pošto ostavljam grejanje i preko noći , a svetlo ima od 6ujutru do 19uveče a preko noći mu je tempreatura oko 20-22c pa može biti i to , a verovatno da ima uticaja i manjak svetla pošto ova sijalice je kao "dopunsko osvetljenje " nije glavno za to treba malo više ::novac:: i malo je to drugačija skalamerija veća , teža i troši više struje ovo je ipak samo experimentalno .

topalovic-u pa sad je tako kako je , mislim ove godine , a sledeće ću odmah u saksije ili u kontejnere al sa većim prečnikom , sutra bi trebalo da ih prebacim u malo veće saksije , a onda oko 25.3 će ići odmah u plastenik da se čeliče , malo a ovaj ostali rasad će u saksije pa onda čim malo vreme dozvoli ide u plastenik onako u saksijama dok ne stasa za presadjivanje
Post je spojen: [time]1268424570[/time]
_________________________________________________
Čekam da mi hermes-plastenici odgovore dali oni prodaju ili samo reklamiraju LED osvetljenje za prozvodnju rasada , pošto se sad to koristi uveliko u svetu za proizvodnju , em manje troše negreju se a radni vek maltene neograničen , samo što od hermesa nema odgovora ( rekli su mi da nazovem tel.) nemogu ovako preko P.P. :haha:
 
kada ti kazu cenu po kvadratu za LED osvetlenje ima da se smrznes.
Pre dve godine cena na sajmu u holandiji bila oko 280 evra (kao paralela za HPS od 400 W, koja je kostala 60 e)
 
gledaj onda du bude takvog kvaliteta da "svetli u mraku od radijacije" pa ga stavi pored plastenika da zameni sunce :haha:
 
evo onih fotografija sto sam obecao,znaci gajenje krastavaca i tikvica na balama slame i uz pomoc par sijalica koje goru nocu

a evo keva i komsinica pikiraju papriku i nesto poznijeg paradajiza
 
to je toplo djubrivo nalagano oko srpske nove godine i bio je paradajiz i paprika posejana u kontejnere a sad tu pikiramo papriku,inace to je pregoreo stajnak od prosle godine.
 
ma nemoze temperatura zelenog stajnjaka je oko 60c a kada se temperatura stabilizuje onda je nocna oko 18-20c a dnevna oko 25-27c. a pregorelog stajnaka ima oko 20 cm pa zile nemogu ni doci do toplog dela.
 
ja sam vise za zicer varijantu,

topli pod ili grejalice sa termostatima i ventilatorom, zavisi od povrsine koja se greje.
Obavezno supstrat sa drugog kraja sveta itd.

Mozda vise kosta u pocetku ali ja placam ruke pa mozda i nije neka razilka.
Dok nisam pokupovao sve dzidzumidze (cebe, razne kontejnere, case, stiropor i sl. kostalo je), a sad je trosak samo supstrat.

Danas posejao lubenice za ovu godinu, kako ce da bude, bem li ga, planiram malo posle 20.06. da berem.

Ja sam optimista.
 
Nazad
Vrh