Proizvodnja rasada u plastenicima

Posto sam ja totalni laik u ovom poslu sa rasadom molio bih g.Topalovica da mi pojasni sta konkretno znaci pojam tjst termin "pikiranje"?
 
Пикирање је сађење поника (малих, изниклих биљака) ситног семена на у саксије, врећице, чаше, односно на место где ће се биљка развијати до фазе цветања. Пикирање се нарочито користи у цвећарству, а у повртарству за парадајз, плави парадајз и паприку. За све њих је могуће производити расад и без пикирања, али је боље пикирати због тога што се расад са бусеном одмах прима, могуће је да да добар принос чак и уколико се сади процветао или на почетку образовања плодова, а биљка се правилно развија јер током целог раста има довољно простора. Пикирањем се и штеди простор, тако да ја планирам да произведем нешто ротквица и младог лука за своју породицу на површини на којој ћу касније пикирати. Пикирање парадајза се обично врши око три недеље после ницања, уколико је заливано топлом водом. То је фаза када су после котиледона почела да се појављују два права листа, а пре него што је стабљика почела да дебља. Приликом пикирања парадајз се сади до котиледона.
 
nikola indjija je napisao(la):
Ako bi se rasad proizvodio u kuci koje sijalice bi mogle da zamene sunce do presadjivanja rasada u plastenik?
Ja imam natrijumove sijalice po 400 w. Nermožeš koristiti obične jer nema efekta. Natrijumove sijalice su oko 200-250 eura, a polovna je oko 50 eura. :cool:
 
Vidim da uglavnom svi ručno sejete semena u kontejnere kao što sa se i ja pre patio pa sam onda napravio ručnu mašinu za sejanje. jedini je problem što se za svaku vrstu kontejnera i za svako seme mora praviti posebna sejačica( npr. za isti kontejner nije ista ploča za papriku ili paradajz ili krastavce) ili bar gornja ploča. Nije mi tu kod mene ali ću sutra otići do mojih pa ću je slikati i staviti na forum. Inače sam prvu koju sam imao za karfiol i za 190 rupa platio 200e, ali vredi svaki dinar.Učinak je dobar ja uradim oko 50 kontejnera na sat.
 
futurefarming
Ja najvise paznje obracam na najavu vremena.Kada najavljuju sunce onda se dobro zalije i tu noc temperatura nesme pasti ispod 12stepeni.Kada je vreme kao sada (kod mene pada sneg)nije dobro da se zalije jer ce rasad da se izduzi javljaju se alge na povrsini supstrata i budj i eto bolesti.Ako bas moras da ga zalijes na ovakav dan onda minimalne kolicine vode samo da prezivi i to je to,Ja ga zalivam resetkom i voda ide preko njega kao kisa. :ppozdrav:
 
Da li moguće da različite sorte hibrida i različito niču??
Npr, posijao sam papriku planiku i vedranu prije 5 dana..vedrana je ponikla,a planika još ništa..
temp. je 24-26 stepeni konstantno:haha:
 
Ja radim već dve godine sa trefom i extra sam zadovoljan! Radio sam pre sa nekim Tera ili tako nešto i očajan je zalivao sam ga tri puta dnevno!

Post je spojen: [time]1298278259[/time]
_________________________________________________
Što se tiče ujednačenosti nicanja to zavisi od energije klijanja semena a to je različito od hibrida do hibrida!
Post je spojen: [time]1298303632[/time]
_________________________________________________
evo i slike sejačice:
Post je spojen: [time]1298328963[/time]
_________________________________________________
i kontejnera u koje sam sejao seme:
 
ssseva je napisao(la):
Da li moguće da različite sorte hibrida i različito niču??
Npr, posijao sam papriku planiku i vedranu prije 5 dana..vedrana je ponikla,a planika još ništa..
temp. je 24-26 stepeni konstantno:haha:


Od 8 hibrida koje sam ja do sada probao Vedrana niče najbrže. Kod mane je na temperaturi 28 stepeni počela nicati peti dan. :cao:
 
Znači da je kod mene sve u redu :D.Posijao sam 16-og,vedrana je ponikla,a planika tek sad izbija pomalo :D
 
A moj jos nije ni niko a kako mi se cini ni nece skoro,neznam sta mu se desava :sta: :sta:
 
Nazad
Vrh