Proizvodnja rasada u plastenicima

sta moze da bude u pitanju sa ovim krastavcom prosli vikend sam ga sasadio i od tada je u ovakvom stanju
007.jpg
 
Predpostavljam da si ga posadio duboko, pošto je posađen do prvoga lista, i malo dublje. A zemlja je u dubljem sloju hladna. Uz to si ga zalijao hladnom vodom, zemlja se sabila i otežano je njeno zagrijavanje tokom dana u zoni korjena. Korjen ne funkcionira - smanjena mu je aktivnost, pa ne može transportirati količinu vode koju transpiracijom biljka troši preko dana.
Kako god pogledaš - problem počinje od korijena. Vjerujem da ćeš, ako ga pogledaš, primjetiti da više nije bijeli nego je posmeđio i propada.
 
I kod mene je slicna situacija sa krastavcima, u plasteniku, samo sto ja nisam duboko rasadio, vec mnogo plitko, a korenov sistem mu je bio jako los, plus na sve to nisam imao sitne zemlje za zatrpavanje, vec sam to radio sa busama i tako se sve nakupilo malo po malo, sad mi se jos 10% krastavaca tako ponasa, sa skupljenim liscem, a ostali su se povratili,da napomenem, dobili su 11.44.11 u dva zalivanja.
 
Topli dani, hladne noći su mu. Pričekaj da mu se korijen malo jače razvije, bude sve ok. Uvrtanje listova može imati više razloga - jedan je i da se biljka štiti od suše, a i od viška vlage, ili nedostatak hranjiva. Jeli zbijena zemlja oko korijena od zalijevanja?
Ja ne znam zašto vi to tako sadite - em bez foljie, em bez navodnjavanja kpk. Pa nije teško, ako je plastenik manji, nabaviti neku veću bačvu za vodu sa slavinoom, napraviti razvod i staviti cijevi kpk.Mala investicija u početku, ali imaš za stalno, i biljka uvijek ima vode. Bačvu podigneš na metar visine, da imaš pritisak u cijevimsa, i to je to.Folija će zadržati duže vlagu u zemlji, nema zezancije sa korovom. A sve se da kupiti i na malo u dućanu, kolko kome treba.
I kada pitaš šta je, reci barem koliko je star, kolko dugo je posađen, neke bliže informacije da se može zaključiti da li zaostaje u rastu i razvoju....


Ma druze tu ima svega 30 struka paradajiza, za kucne potrebe. Zbog toga nisam hteo da se cimam sa folijom i kpk. U plasteniku imam drugu rasadu pa je ostalo slobodnog prostora i posadio paradajz i nesto malo krastavaca. Ja sam taj deo pripremao asovom pa nije bas najbolje ni spremljena zemlja malo je busenito. Paradaiz sam posadio pre neke 2-3 nedelje. A posejan u cese je 20 januara.
 
Koje su potrebe paprike za prihranom u fazi pocektka razvoja prvih stalnih listova? mislim na formulaciju sa vise fosfora...ja sam onako ovlas utrosio nekih 1,5 kg na oko 50000 malih biljaka...mislim da ne treba nedto mnogo obzirom da su male biljcice...
 
Imam problem sa zelenom salatom. 3. septembra sam posejao u stiropor kontejnere u supstrat, dobro zalio i ostavio u tamnu prostoriju da klija. 7. septembra sam, nakon sto je niklo nekih 30-40%, izneo napolje u mali improvizovani plastenik i zalio. Medjutim odmah sutradan sam primetio da veci deo onog rasada sto je isklijao je poceo da poleze. U cemu je problem i sta da radim? Ove nove sto klijaju su uredu.
Unapred hvala.
 
Interesuje me kako dezinfikujete kontejnere? Cini mi se da je negde pisano o tome, ali ne mogu da nadjem

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
Pozdrav ljudi, posto se priblizava setva paprike za plastenicku proizvodnju, a samim tim i nabavka semena, interesuje me da li je neko radio papriku baburu Ramona, i kakvi su utisci. Hvala na odgovorima unapred.
 
Da li je neko radio paradajz Matias?Zanimaju me zapazanja i iskustva sa istim.
Matias. Jako krupan, tesko se upakuje u holandezu, inace nema jaku lisnu masu, dosta dobro otporan na bolesti. Mana mu je sto nevoli nagla zahladjenja, tada hoce da zbaci dosta cvetova, desavalo nam se da potpuno ostane bez druge i trece cvetne grane, i oplodnja po hladnom hoce da budu krastani ili kako se vec kaze.Sve u svemu osrednji ima i boljih mada kada se kocke sloze daje oko 4kg na pec spratova na jednoj grani. Nadam se da sam ti pomogao objasnjenjem.
 
Malo me bacas u nedoumicu.Nisam cuo jos da neki hibrid odbacuje drugu i trecu cvetnu granu.Ako bih isao po mom nekom planu to bi trebao da iscveta do 1-og aprila.Idem na hormonsku oplodnju u svakom slucaju.
 
Malo me bacas u nedoumicu.Nisam cuo jos da neki hibrid odbacuje drugu i trecu cvetnu granu.Ako bih isao po mom nekom planu to bi trebao da iscveta do 1-og aprila.Idem na hormonsku oplodnju u svakom slucaju.
Prosto zadnjih nekoliko godina obavezno naidje zahladjenje krajem Aprila pocetkom Maja i potrefi na 2,3,4 rod tako da hoce da bude problema ali nemora da znaci i da ce biti. Zavisi i kada rasadjujes, ja rasadjujem od 15 Marta pa sve do 10 Aprila i ume da zezne a desavalo se da nefali ni jedan cvetic. U svakom slucaju probaj ga nije los.
 
Nazad
Vrh