Proizvodnja rasada u plastenicima

U kakvu zemlju ili supstrat si sejao?, kako vidim možda je jako vlažan, jer mogu da se pojave plesni.

Kupovni je supstrat ali sam previše zalio, pa se pojavilo malo plesni nesto kao bjela paucina, pokrio sam to sa novom kolicinom supstrata.
tempreatura se krece 12-16 °C, jeli to dovoljno ?
?
 
sutra ide napolje,pa shta joj bog da:)
20140306_104809.jpg
[/URL] photo sharing software[/IMG]
20140306_104928.jpg
[/URL] uploading pictures[/IMG]
20140306_104919.jpg
[/URL] capture screen[/IMG]
20140306_104942.jpg
[/URL] image sharing[/IMG]
20140306_104848.jpg
[/URL] screen shot[/IMG]
20140306_104855.jpg
[/URL] how to take a screenshot on a pc[/IMG]
 
Pa neka je sa srecom ja krecem od ponedeljka.Plan je bio 10-og pa da ne menjamo.Krecemo sa paradajzom pa za njim odmah sredinom nedelje i krastavac.
 
ma vreme mekano ceo mesec,rasad vec evo ima 60 dana i ogroman je. ovih narednih dana nema mnogo sunca i idealno je za promenu sredine,a od nedelje najavljuju i toplije dane.
 
Evo par slika od moje rasade koja ide u sadnju za 2 tjedna ako vrijeme dopusti.

Paprika je od ZKI-a, a paradajz sa slike je Delicious za moje potrebe nije za prodaju to je samo jedan dio od sorata.
Inače puževi su mi uništili veliki dio rasade srećom je više zasijano pa će se donekle pokriti.
Profesionalci šta velite ..?









 
Kod mene svi kazu, a i ja se slazem,da je godina idealna za proizvodnju rasada.Blaga zima dosta suncanih dana.Prosle godine februar je bio skroz taman ove suprotno.Rasad moze iznegovati svako.
Slikajte taj korenov sistem bas da vidimo razliku.

Danas je jedan dio paprike išla u sadnju sutra se nastavlja.
Jura" evo kako izgleda korenov sistem od paprike sa prihranom 13-40-13 i sljedeća 2 tjedna sa istom formulacijom posle ide 3 dvadesetke.

 
Lepo nema sta da se prigovori.Ne bih da ulazim u raspravu,ali isto cu ja napraviti sa 3x20.Ipak je svako svoj majstor,i zelim puno srece u proizvodnji i vajdu od rada
 
pozdrav svim povrtlarima.treba mi mala pomoc pa posto se rijetko javljam ocekujem da se odazovete.bavim se proizvodnjom rasada nekoliko godina,iskljucivo za prodaju i uglavnom to bude solidno,pristojno i sve se manje-vise rijesi,proda,ali svake godine mi se desava ista stvar,paprika,nebitno koja vrsta,jako sporo napreduje i raste i uglavnom ona meni bude idealne velicine sredinom sezone i prema kraju kad,razumljivo,cijena vec pomalo padne i prihod bude manji.zanima me hronoloski sta pojedini dajete od prihrane jer ocigledno da je tu glavni problem,jasno,ne i jedini.do pikiranja mi uglavnom bude sve u roku,sto bi rekli,a od momenta kad ju ispikiram,jako sporo raste,tako da su pojedine slike vasih proizvoda zamene,rekao bi nedostizne.dalje zalijevanje vrsim plavim kristalonom i to mi je jedina,ali cesta prihrana koju dajem,pa bi zamolio da mi objasnite vase postupke,vrstu i nacin prihranjivanja,da li pravim nekakve greske i koje,jer to mi se dogadja samo sa paprikom.jos da napomenem da ne grijem plastenike,osim klijalista i jasno mi je da u februaru,dijelu marta slabo napreduje i na to se ne zalim,ali to se isto dogadja kad su tople i noci i dani,pa me zanima sta da promjenim.jos jednom vas pozdravljam i unaprijed zahvaljujem

- - - - - - - - - -

pozdrav svim povrtlarima.treba mi mala pomoc pa posto se rijetko javljam ocekujem da se odazovete.bavim se proizvodnjom rasada nekoliko godina,iskljucivo za prodaju i uglavnom to bude solidno,pristojno i sve se manje-vise rijesi,proda,ali svake godine mi se desava ista stvar,paprika,nebitno koja vrsta,jako sporo napreduje i raste i uglavnom ona meni bude idealne velicine sredinom sezone i prema kraju kad,razumljivo,cijena vec pomalo padne i prihod bude manji.zanima me hronoloski sta pojedini dajete od prihrane jer ocigledno da je tu glavni problem,jasno,ne i jedini.do pikiranja mi uglavnom bude sve u roku,sto bi rekli,a od momenta kad ju ispikiram,jako sporo raste,tako da su pojedine slike vasih proizvoda zamene,rekao bi nedostizne.dalje zalijevanje vrsim plavim kristalonom i to mi je jedina,ali cesta prihrana koju dajem,pa bi zamolio da mi objasnite vase postupke,vrstu i nacin prihranjivanja,da li pravim nekakve greske i koje,jer to mi se dogadja samo sa paprikom.jos da napomenem da ne grijem plastenike,osim klijalista i jasno mi je da u februaru,dijelu marta slabo napreduje i na to se ne zalim,ali to se isto dogadja kad su tople i noci i dani,pa me zanima sta da promjenim.jos jednom vas pozdravljam i unaprijed zahvaljujem
 
Malo ću napisati svoj postupak proizvodnje rasade.

Rasadu radim sa originalnim sjemenom ako su u pitanju hibriti a nehibride manje više svoje sjeme od prošlogodišnje reprodukcije.
Da napomenem da svoje sjeme ostavim jednu godinu da odleži tek ju drugu godinu sijem.

Koristim stiroporske kontejnere i plastične od Teku.
Supstrat koristim od Klassmana za sijanje Potgrond H a za pikiranje TS3.

Rasadu sijem sredinom Januara do početkom Februara.
Pošto je u klijalištu sva rasada dnevnu temperaturu održavam na 25c a noćnu oko 18c kada je vrijeme grijanja a vlažnost oko 80% zna varirati, ako je velika vlažnost potrebno je dodatno provjetravati.
Supstrat održavam umjereno vlažan ne prevlažan ni suh a pikiranje vršim kad ima dva prava lista a većinom i puno prije a to je odprilike nakon 20/25 dana nakon sijanja a razlog je da u čašama fi8 u koje pikiram razviju što bolje korenov sistem.
Sedam dana nakon pikiranja odradim preventivnu zaštitu.

Kada ispikiram nakon dvije nedjelje vršim prvu prihranu sa Yara đubrivom a koristim formulaciju 13+40+13+micro tu formulaciju koristim da bi se što bolje razvio korenov sistem.


Prihranu vršim svakih sedam dana sa 2 grama na 1 litru vode u prosjeku po 50ml na jednu fi8 čašu mada kažu da u supstratu ima dovoljno hranjiva za 20-ak dana ja obavezno prihranjujem (prosjek utrošeno na broj čaša).
Svu rasadu koju radim, radim isto isti uvjeti i isto vrijeme prihrane.

sasa mt* koristiš plavi kristalon sa formulacijom 19+06+20+3+micro koja se ne koristi u proizvodnji rasade.

Možda tu griješiš jer ta formulacija ima jako malo fosfora koji je jako bitan za korijenov sistem a ako nemaš dobro razvijen korijen biljka nemože dovoljno povući hranjiva za normalan razvoj pa je samim time usporen rast i razvoj.

Dobra kombinacija za razvoj ili prihranu rasade je i Yara 15+30+15 ili jednostavnije start gnojivo za rasadu to ću formulaciju koristiti za rasadu salate.


Za rasadu možeš koristiti i druge formulacije koje sadrže veći postotak fosfora ili ujednačene kao 3x20 ili 3x18 ili slične.
Svako ima svoj način kako dobro odraditi rasadu i o tome se da raspravljati ja koristim ovaj kako sam napisao i nemam nikakvih problema rasada je dobra s obzirom šta se prodaje tako da mi neko ne zamjeri.

Ovo je rasada paradajza koja ide u sadnju za nedelju dana.


A ovo je Patlidžan i ide u sadnju za 10-ak dana i koji je pikiran u domaći kompost čisto za probu.


Tikvice u sadnju ovih dana.


Možete usporediti svoju rasadu sa ovim slikama koje sam postavio tek toliko radi usporedbe.
 
BatmanBG hvala na iscrpnom odgovoru i objasnjenju.Ako sam dobro shvatio za razvoj i rast je najbitniji fosfor,on je taj koji daje snagu i tjera ju ka gore,pored ovih ostalih elemenata,vlaznost,temperatura,razumije se.Dobro,probacu ubuduce da koristim te savjete i prakticno.
 
fosfor izduzhuje koren, jacha koren i pomazhe pri ukorenjavanju,a u kasnijoj fazi je bitan za cvetanje. kad ti izadje prvi list posle kotiledona, vec tad mozhesh da radish prihranu. 3g/1l vode. bitno je da je fosfor. kad ti poraste biljka, mozhesh da kombinujesh 20:20:20. i mozhesh da je prihranjujesh svaki drugi ili treci dan. po ovim temperaturama ja zalivam rasad svaki dan. ne prezalivam. jedan dan idem chist zaliv,a drugi prihranu i rasad mi je odlichan
 
Nazad
Vrh