Proizvodnja rasada u plastenicima

mileilic

Novajlija
Učlanjen(a)
5 Sep 2009
Poruka
9
Zamolio bih sve da napišu svoja iskustva u proizvodnji rasada ( paprika,paradajz,salata ...).Interesuje mi i način kako pravilno rasporediti stolove , koje kontejnere ( koliko rupa?) uzeti , kada startovati ...
Takođe bih volio da napišu na koji način griju plastenike .Ako još uleti i koja slika , biće to fenomenalno.
Unaprijed hvala

1.jpg
 
Odg: proizvodnja rasada u plastenicima

Suviše opširno pitanje i zato ne verujem da će ti neko i pokušati odgovoriti. Jer bi odgovor bio dugačak kao neka knjiga, probaj prvoda malo prosurfuješ po internetu, pa kad se malo informišeš, probaj postaviti konkretna pitanja.
 
Odg: proizvodnja rasada u plastenicima

sto se tice grejanja pri proizvodnji rasada postoje vise nacina grejanja:

stajnjakom,elektricnim tepisima,termogenima na plin ili dizel gorivo kaloriferima ili
toplovodno-parno grejanje zavisi sta te zanima i sta ti se isplati.
 
Odg: proizvodnja rasada u plastenicima

Zdravo ljudi... Ja sam novi, imam plastenik od 160 kvadrata... Posadio bih paradaiz, ali vas molim za savet tipa: koji i gde je najbolje da kupim rasad?
 
Odg: proizvodnja rasada u plastenicima

Zašto misliš ? Dobro ni ja nisam mislio da se sa tim osvetljava celi plastenik to :nono: nego sa jednom lampom za koju mi treba oko 100e bi mogo da radim rasad u nekoj prostoriji u kojoj bi mnogo lakše kontrolisao uslove pre svega na temperaturu , za nekih 500 kom do 1000 kom rasada ta jedna sijalica bi zadovoljila potrebe za svetlom 100% .

A ako pogledaš vek trajanja (barem ono što je navedeno) sad dal je to tako ili nije toje druga priča , al ako lampe rade 8000 sati znači to je oko 3 godine al da rade 24 h non stop cele 3 godine ,
a meni treba osvetljenje najviše 2-3 meseca i to po 12h dnevno toje nekih 1000 sati što znači da bi ta jedna sijalica izdržala oko 8 godina ? Pa mislim da se to isplati da kad pogledaš i neizadje to toliko skupo baš na kraju .
A da nepričamo o tome koliko bi imao veću zaradu ako kreneš da praviš rasad u decembru i početkom marta ga rasadjuješ u plastenik i po nekoj računici početkom maja bi trebalo da imaš prve plodove :sta:

Ako grešim negde ispravite me .
 
Odg: proizvodnja rasada u plastenicima

nisam mislio na sijalice nego za gajenje povrca na HIDROPONIKI, ali ja na klasican nacin ako pikiram u toploj leji a rasadim krajem marta imam plodove krajem maja meseca.Tako radim godinama :cao: :cao: :cao:
 
Odg: proizvodnja rasada u plastenicima

Pa iz hidroponike , cena je 2160din i treba ti samo sijalično grlo ono veće E40 a cena je 304din ,
e sad ovo je sijalica za dodatno osvetljenje i pokriva 4m2 , netreba ti trafo samo namontiraš kabal na grlo našrafiš sijalicu i uključiš radi ko da je dan :cool: ::super::
 
Odg: proizvodnja rasada u plastenicima

Gospodine Mile,nema velike mudrosti u proizvodnji rasada,,vec malo vece obaveze svih 24 h..
Ja sam posejao paradajz,krastavac i papriku u kontejnere od stiropora(koje sam pravim),pocestkom januara,uz veliki nadzor i odrzavanje temperature krastavac je vec stigao za rasadjivanje,,a i paradajz je spreman za 10-tak dana..Ovo mi je prva godina plastenicke proizvodnje...
 
Odg: proizvodnja rasada u plastenicima

VARDARAC je napisao(la):
Gospodine Mile,nema velike mudrosti u proizvodnji rasada,,vec malo vece obaveze svih 24 h..
Ja sam posejao paradajz,krastavac i papriku u kontejnere od stiropora(koje sam pravim),pocestkom januara,uz veliki nadzor i odrzavanje temperature krastavac je vec stigao za rasadjivanje,,a i paradajz je spreman za 10-tak dana..Ovo mi je prva godina plastenicke proizvodnje...
Da ti nije malo ovo rano ako nemas grejanje .......
 
Odg: proizvodnja rasada u plastenicima

VARDARAC ubaci " slobodno " slike kako izgleda rasad nećemo se naljutiti :ppozdrav:
 
Odg: proizvodnja rasada u plastenicima

A i kako sam praviš kontejnere od stiropora nećemo se ni za to ljutiti :)
 
Odg: proizvodnja rasada u plastenicima

Naravno da rasad u plasteniku grejem bubnjarom(moje izrade),a slike cu postaviti cim obezbedim kabal za tel..
 
Odg: proizvodnja rasada u plastenicima

Ja proizvodim rasad duvana na vodi u vodu se sipa prehrana a seje se u kontejnere od stiropora.Samo jos od nikog nisam cuo da mozes sam da ih napravis posto meni za moj plastenik treba 2000 kontejnera.Verovatno ih ne bih kupovao kao i ostali proizvodjaci duvana bila bih to velika usteda.Mozda bi i rasad povrca mogao da bude dobar ako se proizvodi na isti nacin.
 
Odg: proizvodnja rasada u plastenicima

Ja sam negde na tv gledo da se uzmu table stiropora i onda se napravi alat kupastog oblika i on se greje i buse se otvori u tablama e sad nisam stigo da vidim dali se umace u nesto taj alat
 
Odg: proizvodnja rasada u plastenicima

Neznam kakva je tu onda racunica posto neznam cenu stiropora debljine 3cm i cenu masine za pravljenje rupa jer su nam kontejneri od 220 rupa a to sve mora biti veoma precizno jer imamo sejacice za duvan koja se stavi preko kontejnera i u svaku rupu treba da bude samo jedno seme i to tacno u sredinu jer se drugacije smanjuje nikljivost.Da li i vi za covrce kad sejete seme imate neke sejacice ili to radite rucno.Nama je posao vec poceo punimo kontejnere substratom kakvo je kod vas stanje.
 
Odg: proizvodnja rasada u plastenicima

gdje mogu nabaviti originalnu foliju za plastenik
 
Nazad
Vrh