Proizvodnja rasada u plastenicima

Dali ja nisam gledao ranije odakle su semena.Ali ove godine sam pogledao i vidim zemlja porekla Peru za ( melodiju i gardel) a Cile za ( Matijas).Hvala slobadaca
 
Nicim.Rasad nije u mom plasteniku vec kod drugara, a on koristi parno grejanje.Ima ukopana creva u zemlju i greje istu.
Mojih je samo 12 kontejnera jer cu imati samo 1 plastenik paradajza i nije mi isplativo da grejem moj plastenik 20-ak dana zbog toliko malo.
 
Ja rani paradajz smanjujem iz drugih razloga.Jednostavno 5 godina je samo paradajz u tim plastenicima,pa sam morao da promenim.
Mislim i ja da ce paradajza biti mnogo posejano ove godine, ali to ne mora nista da znaci.Rano je jos za te prognoze, mislim da ce se znati za 20-ak dana.
 
pozdrav @topalovic-u,odlucio sam se ove godine prvi puta isprobat za grijanje sa stajskim,u jednom vecem plasteniku sam napravio manji,okolo sam stavio daske i to mi sad izgleda poput jednog veceg box-a,na zemlju sam prostreo slamu,pa cu sloj stajskog pa opet slame,plastenik je visine oko 1,5m dal moze doci do nekog ostecenja rasade na toj visini i interesuje me,rasadu radim u kontenere,sta da stavim kao zavrsni sloj odozgo zemlju najlon slamu ili nesto drugo?
 
Silikonski kablovi....
pozdrav @topalovic-u,odlucio sam se ove godine prvi puta isprobat za grijanje sa stajskim,u jednom vecem plasteniku sam napravio manji,okolo sam stavio daske i to mi sad izgleda poput jednog veceg box-a,na zemlju sam prostreo slamu,pa cu sloj stajskog pa opet slame,plastenik je visine oko 1,5m dal moze doci do nekog ostecenja rasade na toj visini i interesuje me,rasadu radim u kontenere,sta da stavim kao zavrsni sloj odozgo zemlju najlon slamu ili nesto drugo?
Nece doci do ostecenja ako pratis tem i provetravas....ja sam stavljao sloj od 10-15cm pregorelog stajnaka pa na to stavljao kontejnere....
 
Ovo je paprika posijana o3 o1 bez osvjetljenja, izduživanja nema ali je malo sporije rasla.

Sledeće dvije slike je paprika koja je posijana 13 dana iza prve sa osvjetlenjem HPS, ima znakova izduživanja na temperaturi 20-22 stepena danju i 12 stepeni noću i moja konačna odluka je da moje HPS sijalice idu u magacin jer nevidim efekat.



- - - - - - - - - -

Ovo sam greškom postavio u ovoj temi, neznam kako ovo mogu prebaciti u temu dopunsko (vještačko)osvjetljenje rasada u zaštićenom prostoru.
 
@Miladin
Miladine, super izgleda rasad, nevjerovatno da se nimalo nije izduzio. Mozda je bas tajna u toj nocnoj temp. od 12 stepeni. Koji hibird paprike si posadio?

@indoor
Brko, a zasto mislis da je niska nocna? Istina je da ne napreduje na toj temp. ali mu se zato mozda i ne izduzuje. Jedino ako mislis da ce se kasnije pojaviti onaj efekat "biljka pamti", pa da nakon presadjivanja bude nekih problema? S obzirom da je posijana jako jako rano, mozda bi bilo dobro nocnu temp. pomalo podizati, da bi kasnije dosla na optimalnu 16 stepeni, jer je dan jos uvijek nedovoljno dug, pa je i svjetlosti manje.
 
Poslednja izmena:
Resio sam da iskoracim dva tri koraka napred i okusam se na polju novih tehnologija. Dve nedelje lupam glavu sa ovim blokovima kako ih zovu hranljivim (soil block)
http://www.youtube.com/watch?v=bpNr5T4IJ-g

Obzirom da kod nas malo ko se bavio ovim malo ko i moze pomoci.
Namera mi je da proizvedem oko 1800 000 ovih blokova za povrsinu oko 18 ari paprike ajvaruse. Kalkulisem i sagledavam i mislim da ipak ima prednosti i sa finansijske i prakticne strane. Ne trebaju kontejneri i brze je rasadjivanje a biljka lakse podnosi presadjivanje.
Problem su komponente i danas sam celog dana jurio odgovarajuci supstrat. Samo jedna apoteka je imala podatak o procentu belog i crnog ili braon supstrata a sto je najbitniji podatak kada se radi o supstratima. Tako i za druge komponente koje ulaze u sastav kao perlit, krec,kompost i td.
Zato vas molim ako neko ima iskustva sa ovim ili poznaje ovu materiju za pomoc iu bilo kom obliku (ne mislim fizicki) ili savet.

- - - - - - - - - -
2011322500.jpg



photo41.jpg
 
Ja se prijavljujem da pomognem fizicki :)
Mislim da su ti kontejneri i bolje i jeftinije resenje. A i jednostavnije

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
Resio sam da iskoracim dva tri koraka napred i okusam se na polju novih tehnologija. Dve nedelje lupam glavu sa ovim blokovima kako ih zovu hranljivim (soil block)
http://www.youtube.com/watch?v=bpNr5T4IJ-g

Obzirom da kod nas malo ko se bavio ovim malo ko i moze pomoci.
Namera mi je da proizvedem oko 1800 000 ovih blokova za povrsinu oko 18 ari paprike ajvaruse. Kalkulisem i sagledavam i mislim da ipak ima prednosti i sa finansijske i prakticne strane. Ne trebaju kontejneri i brze je rasadjivanje a biljka lakse podnosi presadjivanje.
Problem su komponente i danas sam celog dana jurio odgovarajuci supstrat. Samo jedna apoteka je imala podatak o procentu belog i crnog ili braon supstrata a sto je najbitniji podatak kada se radi o supstratima. Tako i za druge komponente koje ulaze u sastav kao perlit, krec,kompost i td.
Zato vas molim ako neko ima iskustva sa ovim ili poznaje ovu materiju za pomoc iu bilo kom obliku (ne mislim fizicki) ili savet.
Irig proizvodi rasadu u hranjivim kockama proguglaj malo i dobićeš informacije ipak 18k nije malo i za taj rad treba napraviti stroj u Hrvatskoj rasadu u kockama radi OPG Anto Jurić.
Irig ima video od mašine za pravljenje kocki potraži na jutubu.
Nešto bi se dalo složiti za malu proizvodnju ali 18k kocki je previše.
Evo link od mašine za proizvodnju kocki . http://poljoinfo.com/showthread.php...iketa-i-rasada&p=767317&viewfull=1#post767317
 
Nazad
Vrh