Kako registrovati destileriju za rakiju ?

ZICAPROM

Član
Učlanjen(a)
21 Jul 2011
Poruka
1.176
Lokacija
Svrljig-Niš
Poštovani forumaši, nisam naišao na našem forumu na sličnu temu a verujem da je interesantna. Evo recimo ja sam voćar, svake godine opečem neku količinu rakije ali ne mogu to legalno da prodajem. Nakupilo se par hiljada litara i razmišljam o tome da se registrujem kao proizvođač rakije pa me interesuje šta je sve potrebno od prostorija i aparature, kojim redom se šta od papira dobija i koliko to košta, mislim na mesečna davanja ako mora da bude zanatska radnja. Takođe sam negde čitao da ne mora da se ima tehnolog u stalnom radnom odnosu već da može da se zaključi neki ugovor o poslovnoj sardnji sa PSS iz vašeg ili najbližeg mesta. Ima tu jako puno pitanja, ali ako je neko u skorije vreme to radio ili ima nekog ko je upoznat izvolite javite se.
 
Za početak bih peporučio odlazak kod nekog knjigovođe, najbrže i najpreciznije. Teško će neko reći ovde kako to ide, pošto većina ima manje količine i uspe da proda na kućnom pragu.
 
Mislim da je dovoljno da imas sertifikat. Znam da polj. fak. u Zemunu organizuje seminare i izdaje sertifikate, i mislim da su oni jedini koji to rade. To ti je dovoljno sto se tice tehnologije. E sad dal trebaju jos neki papiri ne znam, ali ako imas registrovano p.g. to bi trebalo da bude dovoljno
 
Knjigovođe nisu upućene. Govorim iz iskustva jer imam manju porodičnu firmu i knjigovođu u stalnom radnom odnosu. Doduše, naravno da će vam po prijavljivanju preduzetničke tj. zanatske radnje trebati i knjigovođa ali mene ipak više interesuju uslovi za dobijanje dozvole za destilaciju i promet a koji se tiču zgrada, opreme, tehnologa i sl.
 
Raspitivao se moj poznanik pre 2 godine, pa mu je bilo skupo, radilo se o cifri od 50000 e. Postoje propisi o objektima, uredjajima, skladištu, pa razne dozvole... kažu da su jako strogi propisi koji se odnose na proizvodnju i promet alkohola, i sve mora da se poštuje...
Ti se ipak raspitaj, možda se nešto menjalo.
Činjenica je da nemamo baš mnogo registrovanih destilerija, samo velike firme imaju dozvole.
 
Imam na poslu u računaru (ako vas interesuje postaviću sutra na forum) zakon koji uređuje pokretanje destilerije,uglavnom je akcenat na potrebnim prostorijama i šta u svakoj prostoriji sme a šta nesme da bude npr. u prostoriji u kojoj se nalazi kom NESME da se skladišti šećer ...E sad cifra od 50000e može da bude i malo ako računate zemljište dozvole za gradnju gradnju objekata itd...a može to mnogo jeftinije ako možda već postojeće objekte privedete nameni
"Knjigovodje nisu upućene" naprotiv @ZICA to mi je i dala knjigovodja koja zna gde se za koju oblast traže informacije
 
U mom slučaju već imam objekte koji su nova gradnja, ali sam ceo objekat napravio iz jednog dela(površine oko 150m2), pa verovatno sada moram da to pregradim na nekoliko celina, što nije veliki problem. Podrum za odležavanje rakije u drvenu burad mi je u drugom selu, što možda jeste a možda i nije problem. Ako sa ovim objektima mogu da prođem samo sa određenim pregrađivanjem i deljenjem na nešto manje prostorije, npr. posebno za odležavanje a posebno za pečenje, onda je Ok tj. najveća investicija je prošla. Naravno imam sudove za kom od PVC materijala, pa nisam ni tu siguran da li se ne traži prohrom ili sl. Sve u svemu ima dosta nedoumica pa bih da razjasnimo, ali sam na nekom drugom forumu čitao da je za to odgovorna poljoprivredna inspekcija ( možda fitosanitarna) koja i izlazi na licu mesta, pa ću kad budem stigao da odem do njih i dobijem neke uopštene informacije.
 
To je akcizna roba pa je sigurno pipljivija i komplikovanija tema u svakom slucaju mozes izguglati...
 
Poslednja izmena:
www.mpt.gov.rs/postavljen/123/rakija1.pdf
Zakon o rakiji i drugim alkoholnim pićima,
Ovde je većim delom objašnjeno šta i kako,normalno da ništa nije lako ali...kod mene u kraju (Fruška Gora) ima desetine registrovanih malih privatnih vinarija (vino je isto akcizna roba)tako da verujem ako postoje
uslovne prostorije uz neke korekcije i verovatno BRDO živaca za administraciju može se registrovati i proizvodnja rakija
 
Veoma interesantna tema. Svake godine proizvedem oko 1000 l rakije. Mada, čitajući ovaj zahtevan zakon, to nije dovoljno da se pokriju troškovi u legalnoj proizvodnji i prodaji. Marceta, istina je da na Fruškoj Gori ima na desetine vinarija, ali je pitanje koliko je njih registrovano. U zakonu piše da moraš imati prijavljenog diplomiranog tehnologa koji je radio bar dve godine na proizvodnji rakije a pitanje je koliko ima takvih stručnjaka u našoj zemlji. Ovo je očigledno kao i sve ostalo u državi napravljeno da štiti velike a ne nas male.
 
Poslednja izmena:
Ja bih zeleo da probam da registrujem destileriju i interesuje me kakva je procedura i koliko to košta?

Послато са Moto Z (2) помоћу Тапатока
 
Nazad
Vrh