Klasa zemlje i na osnovu čega se klasira ista

KAMENI

Član
Učlanjen(a)
11 Jan 2012
Poruka
2.689
Lokacija
Sombor
Većina nas, da ne kažem svi smo upoznati da se zemlje po klasama kreću od prve pa do 7 klase (možda postoji i više ?) E sad, na osnovu čega se ta zemlja svrstava u prvu, drugu, treću...............klasu ?

fotografija0285.jpg
[/IMG]

Ovo sam slikao proletos dok sam sejao. Ova zemlja je 2. klasa (po rečima vlasnika iste) i ovde kada bi se oralo "pravih 30cm" izoravala bi se žuta zemlja tj; pesak !!!
"Pozajmio" sam drugarovu sliku gde je takođe 2. klasa zemlje ali ovde voda leži maltene i posle jačeg pljuska, a on ako hoće nek okači kako je izgledao "vrh talasa" :sta:
3062010podzemne-vode.jpg
[/IMG]
 
Cvejo ako misliš na one savetodavce što su "politički" zaposleni pre 2-3 godine, onda ne vredi trošiti tastaturu na njih.:osmeh:
Kako se u vašem kraju klasira sobzirom da spadaš u brdske krajeve ???
Ma u savetodavnoj sluzbi u Pozarevcu.Ja nisam bio rodjen kad radjena komasacija ali ko je imao pare i pice pisali mu Beogradjeni sta je hteo.Jer npr njiva do njive apsolutno ista moja cetvrta klasa komsijina treca.Nema logike.A na osnovu kojih kriterijuma je radjena stvarno neznam. Gledam slike ove tvoje druge klase kod mene bi to bila sedma!Mi u selu nemamo ni prvu ni drugu.Od trece do pete.
 
Posmatrajući moje njive i njihove klase (imam od druge do četvrte klase), zaključio sam da se klasifikacija radi po reljefu zemljišta, a ne po sastavu. (Ravnije njive su bolja klasa.)
 
U opstini Vs se negde radi komasacija, izgleda da prilikom komasacije brisu stare klase zemljista i postavljaju nove, drugacije rangirane.
 
Kada je radjena komesacija u proslom veku.Pojedini partiski crveni drugovi su kupovali livade i orali... Isti njihovi crveni drugovi su knjizili kao oranice i dobijali su u komesaciji njive pored asvalta gde su hteli 1-2 klasu zemlje,a obican seljak je dobijao njihovu...i morao da cuti.Znam ih nekoliko....sada su u drugim strankama,a onaj seljak koji je umesto dobre-plodne zemlje dobijo uzoranu livadu, ni danas nije kao ni onda (crven,zut ni zelen...)ni u jednoj stranci i dalje radi kao crv i cuti...::jako_besan::::samo bes::...
 
Evo ovde zadnjih 3-4 godine odkad detaljnije pratim 4. i 5. klasa (bliže rijeci -plavno ili niže njive ) daju bolji rod nego 1. i 2. klasa , mada stariji kažu da nekad nije bilo tako . Promijenila se i klima , a i djubriva i agrotehnika . Kad bi moralo da se radi bez djubriva i herbicida , onda bi u 1. klasi i bilo nešto.
 
Vrh talasa podzemnih voda u doli sa parcele 2.klase dubine 1,70 m.(170 cm).Nastavak slike koje je postavio clan Kameni u gornjem postu.
dscf5028.jpg
[/IMG]
dscf5037.jpg
[/IMG]
 
Nazad
Vrh