Dopunsko (veštačko) osvetljavanje biljaka u zaštićenom prostoru

Učlanjen(a)
3 Maj 2013
Poruka
98
Lokacija
Zrenjanin
Bez svetlosti nema života, pa je to prvi činilac fotosinteze i rasta biljaka.
Biljke sa zelenim delovima (hlorofil) direktno koriste svetlosno zračenje za pretvaranje CO2 (ugljen dioksida), vode i minerala u organsku materiju, odnosno u delove svog organizma.


U prirodi se spektar zračenja deli na sledeće segmente ( po talasnim dužinama):


eykh.jpg


Ova slika se može uvećati: gde vidimo koji deo spektra se koristi za fotosintezu u zelenim delovima biljke (Hlorofil a i hlorofil b )
 
Koja je razlika između HPS sijalica i današnjih Led ako ne računamo veliku razliku u potrošnji struje.

A i razlika u cijeni je 10x mislim na gotove led komplete kao na slici dole.


 
Bela svetlost (neko će reći bezbojna) se sastoji iz svih (duginih) boja, kada se razloži.
Tu svetlost nama šalje (emituje) Sunce i nijedna veštačka svetlost je ne može u potpunosti zameniti.
Sve što su ljudi do sada napravili je (manje više, loša) imitacija.
Biljkama je najkorisniji plavi i crveni deo spektra . Spektar su sve one boje duge, i svaka se boja sastoji od spektra nijansi.

Kaže narod "Oko je stara varalica" i stvarno je tako, naročito kada je reč o svetlosti. Zato ćemo se često prevariti u bojama koje gledamo.
Da malo zašarenim ovaj post evo primera iz mog plastenika:

Ovde je krivac i oko fotoaparata, koje nije dobro zabeležilo i verno prenelo boju svetla:
0ujk.jpg

Udaljena "plava" boja je u stvari roza, ili bledo-pink.
Zato je uvedeno označavanje boje svetlosti brojevima, odnosno to je (apsolutna) temperatura, do koje je zagrejan usijani metal, koji pritom svetli tom nijansom boje (emituje tu boju).


To izgleda ovko:
05gq.png

Taj grafik se naziva: TEMPERATURA BOJE SVETLOSTI, a slovo K označava jedinicu za apsolutnu temperaturu.



*** Obzirom da ne vidim opciju za zaključavanje teme,.. molim da sačekate sa postavljanjem raznih pitanja, dok ne napišem osnovne stvari o osvetljavanju. (Hvala unapred,.. :osmeh: )
 
A, koliko treba veštačke svetlosti da bi biljke rasle i pod veštačkim svetlom?


Mnogo, jako mnogo. Ako svetiljka daje pretežno plavi i crveni spektar (od 400 do 700 nanometara talasne dužine) , onda je :
Minimum je 600 luxa na površini lista, ali je neka mera 1000 luksa (za neke biljke,.. paradajz, muškatla,.. surfinije,.. je malo i 1200 luksa).
Koliko je to puno, možda je najbolje uporediti sa ljudskim vidom: Za osvetljenost prostorije je dovoljno i 40 (četrdeset) luksa, a za najfinije radove ( šivenje i preciznu mehaniku) je projektna norma 120 luksa.


Luks je jedinica za OSVETLJENOST i može se napisati kao Lumen po kvadratnom metru. http://sr.wikipedia.org/sr/Лукс


I ne bi to bilo tako zagonetno, da (skoro) svi natpisi o osvetljenju "zaboravljaju" da napišu jednu jako značajnu stvar.
Svetlost slabi sa rastojanjem, po kvadratnoj zavisnosti (približno).

Možda pomogne ova slika:
jlp.gif


A, na svetiljki (lampi) koju kupite piše koliko daje lumena,.. ali u svim pravcima (mereno unutar stakla), jer se staklo vremenom zaprlja ili zamuti,.. ili potamni.
Ako piše i koliko je luksa (lux-a) onda je to izračunato na površini stakla same svetiljke,..
(Oba podatka, vam apsolutno ništa ne znače, ako sve ovo ne razumete).
Jedan prostiji primer, na stolnoj lampi:
ciqq.gif





*** Radio sam u institutu za elektrotehniku i često koristio njihov instrument Luksmetar za merenje osvetljenosti na površini listova mojih biljaka,.. i poprilično se iznenadio rezultatima merenja,.. osvetljenost je bila puno slabija od očekivane (po proračunu).


primeri iz mojih plastenika i mojih biljaka:



5nuc.jpg

Svetiljke su Na-HPS od 600w bio (ili Agro), namenjene za primenu na biljkama.
 
Poslednja izmena:
Lolo da li se drugačiji izvori svetlosti koriste u klijalištu i plastenicima, i koji?
 
Te natrijumove HPS svetiljke (HPS, znači: sa visokim pritiskom), imaju komercijalni naziv SON i ove karakeristike:


MASTER SON-T PIA 600w GREEN POWER
Tip: natrijumova (HPS) sijalica
Boja : 2040K
Temperatura sijalice u radu: 480 C
Osvetljaj: 88000 lumena


Od tih 88 hiljada lumena, na površinu biljaka stigne oko 7000 luksa (Luks je lumen po kvadratu)*** , i to samo na tom delu, koji se čini da je jako osvetljen... ostalo se raspe, ili se odbije.
Svetlost ima veliko odbijanje i rasipanje, a time i slabljenje. Gubici su ogromni.


To, što mi vidimo da neki staklenik ili plastenik svetli,.. to je zbog rasute i odbijene svetlosti.


Da malo zašarenim jednom fotografijom svojih biljaka: U pozadini, u plasteniku je uključena jedna Na-HPS svetiljka,.
6w2h.jpg


Koliko je važan ugao pod kojim dolazi svetlost, verovatno najbolje pokazuje zima (i leto) na zemljinim delovima. (Zemlja malo menja svoju udaljenost od sunca ,.. svega, oko 3%). ali ugao dopiranja sunčevih zraka se ovako menja:
nvr3.jpg
Naveo sam ovo kao primer, jer na tom rastojanju (kao u prethodnom postu) svetiljka i svetli i greje.


Sve u svemu, neisplativo je koristiti veštačko svetlo za fotosintezu biljaka, odnosno njihov rast.


Ali, isplati se produžavati im dan, da bi zametnule cvetove i plodove.
I isplati se koristiti veštačko svetlo u klijalištu, jer malim biljkama treba puno manje svetla za rast (od 1000 do dve hiljade Lux-a, pretežno plavog svetla),.. a produžavanje dana, će ih puno ubrzati u ranostasnosti.


*** Osvetljaj Sunca, koji sam merio oko 20.juna, oko podneva je bio 70.000 luksa (dakle deset puta jači od ovog gore na slikama).

Lolo da li se drugačiji izvori svetlosti koriste u klijalištu i plastenicima, i koji?
Za klijališta je najbolja kombinacija Fluo-cevi (neonki: Dej-lajt i Akvarele,..Aqua-fluo,.. ima raznih naziva,.. uglavnom za rast akvarijumskog bilja), a za rano zametanje plodova su najpogodnije Natrijumove HPS,.. a jedina univerzalna (koja se meni pokazala dobrom) je ŽIVINA.
 
Ja sam naručio led sijalice za dodatno osvjetljenje klijališta za rasadu manja površina.
Daliće biti dobre neznam ovo je eksperimentalno a i zbog male potrošnje a hps sijalice su veliki potrošači.

Opis:
Features 5 LED (2 blue & 3 red), ultra bright.
With 85-265V input, suitable for any country use.
Contains no harmful elements, environmental friendly.
Low power consumption,high luminous efficiency and long service life.
Designed to fit standard E27 fittings, easy to install.
Ideal for all plants which work on soil or hydroponic methods of growing in any indoor environment.

Specifications:
LED quantity: 5 pieces (2 blue & 3 red)
Power: 10W
Light color: Red & Blue (Ratio: 3 : 2)
LED wavelength: 650-660NM(red), 440-450NM(blue)
Voltage: 85-265V
Socket type: E27
Item material:Aluminum
Item weight: About 70g

Par slika.




 
mene interesuje razmak izmedju sijalica (kao i povrsina efektivnog osvetljenja) kod Philips Master Green Power od 600w....
napravio sam sto 3.66x2.44 m (za rasad) pa po mojoj proceni bi tu mogle 2 sijalice na razdaljini 1m od biljaka da pokriju to povrsinu...
 
Deda Lala: Pošto koristiš HPS sijalice od 600 w dali bi mi mogao orentaciono reći za 1 sijalicu koliko bi topline mogao dobiti pošto sa takvom snagom izlučuje i dosta topline.

Za primjer u plasteniku napraravljen mali tunel 2.5 m x 1.2 m x 0.8 m cca 2.5 m3 pokriven agril folijom i najlonom 180 mikrona recimo da je sada u tunelu oko 10 stupnjeva koliko bih još stupnjeva dobio sa upotrebom HPS sijalicom od 600w i dali bi bila jedna sijalica dovoljno za ovu kvadraturu..

Sve sijalice u kući koristim Led i one ne proizvode praktički ništa toplote a uskoro u rasadnik ću postaviti led sijalice koje sam naveo par postova više.
Ako imaš vremena za odgovor bio bih zahvalan.
 
BatmanBG, pretpostavljam da je meni upućeno pitanje:

Kod svetlećih tela (lampi), svetlosna iskoristivost je sledeća: Kod običnih žarulja (sijalice sa užarenom niti - inkadescentne) je 2 do 5% ,.. (ranije je bila svega 1%), kod fluorescentnih (neonke) je oko 10%, a tolika je približno i iskoristivost HPS svetiljki (po nekim podacima je malo viša do 15%),.. SVE OSTALO SE PRETVORI U TOPLOTU.
Znači kod HPS-a od 600W, se približno oslobađa preko 500W toplotne snage (do 550W). Zato razmak od svetiljke do biljke ne sme biti manji od 1 metra za odrasle, toploljubive biljke, odnosno 1,2 metra za bilo koje (odrasle) biljke, jer će ta toplota, koja se isijava zračenjem, popeći listove.
Znači, visina tog tvog plastenika je kritična,..na granici (bolje da je viši, da bi svetiljka bila na većoj distanci)).
Ali, raspodela kod prenosa toplote zračenjem, jako zavisi od rastojanja , pa će biti nejednaka temperatura, na različitim rastojanjima, odnosno u rasličitim delovima plastenika.
Sigurno bi ti dve HPS od 600W, povećala temperaturu za 10 stepeni, u odnosu na okolinu,..
sve ostalo zavisi od spoljne temperature, izolacije, promaje, vetra i drugih faktora, koji utiču na toplotne gubitke,..

mene interesuje razmak izmedju sijalica (kao i povrsina efektivnog osvetljenja) kod Philips Master Green Power od 600w....
napravio sam sto 3.66x2.44 m (za rasad) pa po mojoj proceni bi tu mogle 2 sijalice na razdaljini 1m od biljaka da pokriju to povrsinu...
Deo odgovora, sam već rekao,
Ne preporučujem HPS za klijališta,.. tu je bolje grejanje odozdo, i hladno svetlo, sa izraženim plavim spektrom,
a HPS, nema dovoljno plavog spektra za ponike (tek isklijale biljke). To ne bi bilo dobro. I rastojanje je premalo, pa bi se biljke popekle,.. Tu bi malo bolje rezultate dala Živina svetiljka (ili Halogena, ili metal-halidna), a šta je dobro, napisao sam gore (pitao je Daruši).
Za male biljke sam već napisao (fluo svetiljka za rast akvarijumskog bilja, kombinovana sa Dej-lajt neonkom u kombinaciji.).
Ako ti treba za produžavanje dana, na već ispikiranom rasadu (ne malo većim biljkama), onda bi ti i jedna HPS bila dovoljna.
Za produžavanje dana je dovoljno 50 Luksa na površinu lista, A ove tvoje dve bi na toj površini davale od 1000 do 8000 luksa.
Inače, za klijance (ponike) je dovoljno od 1000 do 2-3000 luksa u prvih par nedelja uzgoja. Sa porastom biljaka, potrebno je jače svetlo.
 
Poslednja izmena:
hmmm onda verovatno problem koji sam imao prosle godine u proizvodnji rasada vezan za hps sijalice, konkretno za premalo plavog spektra i prevelike jacine svetla ... kotiledoni su pocinjali da zute (nisam imao predstave u cemu je moguc problem), ....kad su krenuli prvi pravi listovi negde su cak kotiledoni i otpali, ali je biljka bila zdrava, veoma lepog izgleda i u odlicnoj kondiciji (kod paradajza) ... odlican prinos je propratio ovaj moj rasad (5-5.5kg po biljci).....dok kod krastavca kotiledoni su bili zeleni i veliki, ali prvi pravi listovi su dobijali zutu boju i neke biljke su cak se i susile...videcu da nadjem slike pa da kroz njih pojasnim o zemu se zapravo radilo... znaci da rezimiram..... biljci je u fazi nicanja, pa do prvih pravih listova prevashodno potreban plavi spektar uz dosta nizu jacinu svetlosti, nego sto je to slucaj kod starijih biljaka.... moj proslogodisnji problem dakle bi bio resen zamenom hps sijalica sa mh?
 
Poslednja izmena:
Imam ove sijalice. Da li mogu da ih koristim u proizvodnji rasada? Evo slika

- - - - - - - - - -

IMG


- - - - - - - - - -

Na jednoj sijalici oznaka DNaT 250-5 a na drugoj SON-T 400w

- - - - - - - - - -

Imam prigusnicu od 1000 w dali mogu da vezem 2 sijalice od 400 w
 
Da , možeš samo nemoj preblizu da staviš jer jako greju. Ja na početku sa neonkama svetlim, posle presađivanja stavljam ispod te natrijumske.
 
Daruši!!! - Izbriši ovde svoj mailbox prepun je, nemogu ti slati poruku.
Daruši je napisao(la):
Поштовани Корнелиусе, молим Вас да ми помогнете око следећих питања. Колико је парадајзу потребно дневне светлости док га не испикирам у чаше за расад, сада је у контејнерима. И да ли по оваквом времену , облачно, флуо цеви (комбинујем Силваниа и Деј лајт) треба да буду укључени? Да ли користите још нешто од светиљки. Коју натријумову сијалицу препоручујете?
Ако желите иста питања поставићу Вам и у теми осветљеље.

Унапред захвалан и срдачан поздрав, Еди.

Prolistaj moj blog za januar februar svake godine tamo imam slike. Inače sa daylight neonkama svetlim po 12 sati na početku, i oko 30 cm blizu. Ja pravim rasad u zatvorenoj prostoriji ne u foliji, pa zato svetlim ceo dan i to nema veze dali je oblačno napolju ili ne. Ako su ti u foliji pa naravno treba da svetli po oblačnom vremenu. Posle presađivanja ih stavljam ispod natrijumske po 15 sati dnevno. Imam ih po 150,250 i 400w i te su mi u zatvorenoj prostoriji.
 
Daruši!!! - Izbriši ovde svoj mailbox prepun je, nemogu ti slati poruku.


Prolistaj moj blog za januar februar svake godine tamo imam slike. Inače sa daylight neonkama svetlim po 12 sati na početku, i oko 30 cm blizu. Ja pravim rasad u zatvorenoj prostoriji ne u foliji, pa zato svetlim ceo dan i to nema veze dali je oblačno napolju ili ne. Ako su ti u foliji pa naravno treba da svetli po oblačnom vremenu. Posle presađivanja ih stavljam ispod natrijumske po 15 sati dnevno. Imam ih po 150,250 i 400w i te su mi u zatvorenoj prostoriji.

Pogledao sam Vaš sajt:ppozdrav:. (obrisao sam poruke:osmeh:)
 
Par slika od malog klijališta koji sam napravio tek toliko da vidim kako će funkcionirati.
Rasvjeta je Led sijalice a dole električno ćebe i za sada je dobro ne primjećujem da je rasada izdužena ipak treba sačekati da porastu veće pa če se znati više a da napomenem da je smješteno u garaži bez dnevnog svjetla a sijalice rade 24 sata.

Par slika.





 
da li su ovo rotkvice u perlitu? i zasto vam 24h radi sijalica.... nije li bespotrebno.... ili pak experimentisete....
 
Ovo je Kineski kupus ili Pak Choi u perlitu je samo gornji sloj a dole je supstrat, nema potrebe da sijalice rade 24 sata negdje sam čitao da treba 8 sati mraka u klijalištu ali mi se naveče neda ići u garažu isključivat pa opet ujutro uključivat jedino kupit programator a sijalice jako malo troše struje 10w po jednoj sijalici a 3 su uključene pa ćemo vidjeti a i vrijeme je vani nikakvo.

Za desetak dana zasijaču paradajz juče naručio u Americi nekih 5 vrsta nisu hibridi pa me čisto zanima kako će se na ovakav način odraditi rasada za sada sam zadovoljan a ovo je čisto za probu.
 
Samo napred, nastavi sa experimentisanjem. Ali bolje da kupiš vremenski prekidač, trebaće ti i u buduće, i ja ih imam više komada.
 
Nazad
Vrh