Dopunsko (veštačko) osvetljavanje biljaka u zaštićenom prostoru

Пошто ретко ко има и користи тензиометар могао би да научи и користи прастару методу малог прста коју од вајкада користе баштовани и уз мало вежбе може са добром дозом сигурности одредити када треба биљкама дати воду.
Мали прст је у овом случају сонда коју треба умочити у супстрат и осетити влажност.Ако осетимо влагу не треба заливати ако осетимо суво треба заливати.Ако је осећај неутралан влаге има довољно.
Ако је супстрат превише влажан влага може удавити семену клицу.
С в а к о семе мора пре сетве да прође третман оживљавања семене клице методом која је адекватна за дату врсту и сорту ,у противном неуспех се може очекивати.Увек се ради проба семена без обзира колико то кошта јер тада можемо и да рекламирамо квалитет семена код продавца а ако то не учинимо може да нам се деси и катастрофа,не само што нећемо да имамо производњу већ да каснимо толико са поновном сетвом да се понекад скоро и не исплати то радити јер нам пропада термин повољан за добру зараду.
 
Stigao je novi instrument za mjerenje lux-a, malo je pojačana rasvjeta zbog ćili papričica.

 
Batman Bg koliko luksa je potrebno za proizvodnju rasada paprike i koje su ti ovo sijalice koliko kosta jedna koliki prostor pokriva?
 
Sajt preko koga smo kacili slike je prestao da radi i slike su izgubljene

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
Prosle godine sam procitao jedan auto clanak u kome kazu da je povecana kradja farova kod skupocenih vozila najvise se pikuje na porše kajen razlog toga nije prodaja istih radi ugranje u druga vozila vec koriscenje u nelegalnim labaratorijama za proizvodnju marihuane. Da li bi mogli iskoristiti ksenone na primer za dopunsko osvetljenje za rasad .npr.kupiti na otpad ksenon far i nabudziti nesto.pozdrav
 
Pozdrav,
procitao sam par stranica ove teme i nista, ni google mi nije pomogao...
Pitanje, da li radite noću u plasteniku? Koju rasvetu koristite za te svrhe? Od skora imam jedan od 34x8 i hteo bih ga osvetliti da mogu nesto i preko noci da radim ako ne budem imao vremena preko dana... Sta mi preporucujete u te svrhe?
Hvala
 
Ja kokristim Led reflektore od 20W, jer sam dobio na poklon 15 komada... Tebi je za radove dobro bilo kakvo osvjetljenje...
 
Tako sam i mislio , da stavim LED refletore...Samo ne znam koje jačine i koliko, jer nemam pojma koliko sija od 10W a koliko 30W...Da li je bolje dva od 20W ili 4 od 10W...I zbog senke...Jer LED koliko znam pravi jaku senku... Kako to kod tebe funkcionise? Pre svega sam pitao da vidim tudje iskustvo, znam i sam da treba da postavim neki izvor svetlosti ;)
Hvala
 
Ima ti kod mene i LED reflektora i led sijalica i neonki, godinama je to postavljano za vecernje i nocne radove... Ja sam s reflektorima prezadovoljan, a u skorije vrijeme cu postaviti sve LED reflektore...
Ja bi isao na 2 komada po 20W, a ti sam poslije vidi hoces li ici na jace ili slabije...
 
Приликом одабирања светиљки за осветлење нужно је обратити пажњу на то колико светла дају светиљке по вату или укупно а изражено је у луменима(понекад и у луксима,мада ретко).
То је посебно важно при куповини Лед светиљки или рефлекторских светиљки.Важна је и боја светла која се израћава у Келвинима.Ту важи правило да што је већи број(у хиљадама) то је светлина виша и обрнуто.Трговци обично нуде белу и топло белу,остале се тешко налазе.Производе се али наши трговци не хају за друго.Не наседајте на речи:Купују се.

О б р а т и т е посебну пажњу на дужину гаранцује код куповине Лед светиљки.Не сме да буде мања од 5 година.Ако је мања веома брзо ћете имати проблема.

За мој укус број лумена не би смео да буде мањи од 1500 лумена/7200 Келвина, по Лед светиљци.
Ако хоћете да користите флуо цеви онда тражите 40ватне/7200Келвина.
Са таквим осветлењем видећете и иглу на тлу.
 
Nazad
Vrh