Galenika fitofarmacija pšenica Uljana repica - KWS
Rezultati 1 do 10 od 10

Tema: Pretakanje vina

Administrator novii avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Poruka
    7,146
    Tekstovi u blogu
    99
    Zahvalio se
    1,067
    Zahvaljeno 940 puta na 552 poruka
    Downloads
    259
    Uploads
    126

Pretakanje vina

Sada je period kada se od vinogradara može čuti kako rade pretakanje vina. Svrha samog pretakanja jeste da se dobije na bistrini vina, mada nisam imao priliku da vidim kako se radi na tome.

Posle toga se vino naziva mladim i počne se sa njegovim služenjem, mada je meni nabolje kad se sačeka još jedno mesec dana posle pretakanja. tada mi ima nekako najbolji ukus.

Član zupa100 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Poruka
    961
    Zahvalio se
    143
    Zahvaljeno 328 puta na 226 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Novii, da se umesam u diskusiju. Ne pametujem, tako radim godinama, tako valja.

Sada planiram drugo pretakanje, prvo sam obavio odmah posle zavrsetka vrenja, istocio, skinuo ga sa taloga, burad lepo oprao i vratio vino, dobro zapecatio.
    Ovo sada pretakanje je kompleksnije, zahteva odredjene uslove. Trazi se vedar suncan dan, a hladan. Istoci se vino, ponovo skine talog (ima ga jos uvek), burad samo isperem i ponovo vratim vino na svoje mesto.
    Takvo vino se naziva mlado vino, moze da se pije, kome je bas ono zapelo, ne preporucujem vecu kolicinu, zna da itekako napravi problema. Posle treceg istakanja vina, koje se obavlja u periodu oko pravoslavnog Bozica, vino je sasvim spremno za trpezu.
    Ziveli, pozz zupa100
    Bolje junački pobeći, nego kukavički poginuti.

3. Sledeći korisnici su se zahvalili korisniku zupa100 na ovoj poruci:

nile86 (15-12-14)

Član Marinke avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2013
    Poruka
    255
    Zahvalio se
    40
    Zahvaljeno 98 puta na 72 poruka
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Kako najavljuju, čini mi se da će vikend biti pogodan za pretakanje vina

- - - - - - - - - -

I beše dobar!
    Ako svako uradi onoliko koliko je sposoban, neće narod propasti. - Vuk Karadžić

ribizla.rs

Član drotos avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Poruka
    291
    Zahvalio se
    28
    Zahvaljeno 91 puta na 75 poruka
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    pretekati vino po lepom i suncanom vremenu,to sam vec puno puta cuo ali nisam uspeo saznati zbog cega,zasto je vreme toliko bitno za pretakanje,Ako neko zna voleo bih da mi objasni ... [pozzz
    Nemora covek sve da zna,dovoljno je da zna gde to moze procitati

Član Marinke avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2013
    Poruka
    255
    Zahvalio se
    40
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ja se samo pitam dal i velike vinarije koje proizvode vino na hektolitre čekaju lep i sunčan dan ne bi li pretočili vino.

ribizla.rs

Moderator topalovic avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Poruka
    2,589
    Zahvalio se
    44
    Zahvaljeno 313 puta na 221 poruka
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Citiraj Citiram: Marinke Pogledaj Poruke
    Ja se samo pitam dal i velike vinarije koje proizvode vino na hektolitre čekaju lep i sunčan dan ne bi li pretočili vino.
    Koliko sam ja razumeo fazon je u gljivicama jer njih nema u vazduhu kad je vedro i suncano ako gresim nek me neko isprai....
    Samo šest miliona ljudi ima čast da živi u Srbiji, ostali nemaju tu čast ali imaju sve drugo!
    Jednostavne ideje najduze traju...

Član drotos avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Poruka
    291
    Zahvalio se
    28
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Velike vinarije pretakaju vino pumpama tako da im je minimalan dodir s vazduhom,a u podrumu inace nema sunca koliko god da sija napolju.Dali mozda ima veze sa atmosferskim pritiskom on je veci sa lepim vremenom,neznam.Pretakao sam i po lepom i po oblacnom vremenu i nisam primetio razliku-mozda i postoji. Svi stari vinogradari za ovaj posao preporucuju lepo vreme bez objasnjenja,kad stignem u penziju i jacu birati lepo vreme a dok moram u firmu bice kako stignem...

Član Marinke avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2013
    Poruka
    255
    Zahvalio se
    40
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Stvarno ne znam da li ima veze, ali što kaže drotos, to mogu nišaniti kad odem u penziju... a dotle kad se stigne. Inače ja sam drugo pretakanje uradio u subotu i to baš po sunčanom danu. Eto namestilo se. I ne samo to, već je maksimalno iskorišćen dan - pre podne a popodne pretakanje . Ma uživancija skroz!

ribizla.rs

10. Sledeći korisnici su se zahvalili korisniku Marinke na ovoj poruci:

nile86 (15-12-14)

Član drotos avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Poruka
    291
    Zahvalio se
    28
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Cujem da riba bolje radi kad ima vina,nadam se da si poneo sa sobom koju litru

12. Sledeći korisnici su se zahvalili korisniku drotos na ovoj poruci:

nile86 (15-12-14)

Član Marinke avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2013
    Poruka
    255
    Zahvalio se
    40
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Citiraj Citiram: drotos Pogledaj Poruke
    Cujem da riba bolje radi kad ima vina,nadam se da si poneo sa sobom koju litru
    Hahahaha, pa pošto je bilo rano ujutru, a nismo doručkovali - poneli smo rakiju. Ipak brže greje nego vino! Vino je doslo tek kasnije na red...

ribizla.rs

14. Sledeći korisnici su se zahvalili korisniku Marinke na ovoj poruci:

nile86 (15-12-14)

Tagovi za ovu temu

Dozvole pisanja

• Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete odgovoriti u temi
  • Ne možete postavljati atačmente
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •  
Svi postovi su vlasništvo njihovih autora. Poljoinfo.com ne garantuje tacnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo cijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju izmedu registrovanih clanova.