Preklapanje turnusa tovnih pilica

SAMA

Moderator
Učlanjen(a)
13 Feb 2011
Poruka
8.394
Lokacija
Stara Pazova
Na sugestiju clana Petar 90 otvaram ovu temu.Pravila u zivinarstvu su veoma stroga i vazi pravilo sve unutra,sve napolje.Nikako dve generacije pilica u objektu,cak ni u dvoristu.Praksa i nasi prohtevi ipak pokazuju nesto drugo,pa ce biti zanimljivo razmenuti iskustva po tom pitanju.
 
To tako ide dok se ne desi veliki pomor. Onda se sa tim prestane, pa se poštuju pravila koja si sam naveo.
 
Pa ti prvi to radis i to u jednoj prostoriji.:osmeh:

Po meni je to iole manji problem,ako su pilici od istog dobavljaca.Pri tome mislim na istu inkubatorsku stanice,a ne na apoteku.To su pilici koji su prosli isti objekat,inkubator i kompletan tretman.Roditelji su im imuni,tj vakcinisani od istih bolesti itd.
To sto sam ja napisao ranije o pravilima i uvazeni kolega Branko potvrdio je pravilo,koje opet ne garantuje uspeh.Ipak je mnooogo sigurnije drzati samo jednu generaciju pilica.
 
usled nedostatka iskustva,a misljenja da je naucio sve sto se nauciti moze,covek moze naciniti kobne greske,,,a posto je moje misljenje da se covek uci dok je ziv i da ne nauci nikad sve moguce,zamolio sam kolegu @sama da pokrene ovu temu,kako bi mladi zivinari poput mene mogli da nauce nesto od starijih i dosta iskusnijih kolega....

Konkretno ja trenutno u turi cuvam po 200-230pileta,s proleca planiram izgradnju zgrade za jos 500kom,ali otom potom,za sad sam mislio da ubacujem turu na odprilike svakih petnest dana,po 100kom,pre svega lakse bi mi bilo za prodaju,....ali rekose mi malo iskusniji odgajivaci ovde iz sela da to ne radim nikako i da kod preklapanja ture moze doc do dosta velihkih roblema,a moze doci i do uginuca svih pilice,,,zaniau me vasa iskustva i misljenja,,,,
 
Koliko znam Dule ima sličnu organizaciju o kojoj ti pričaš, ali to je dosta zahtevno što se tiče higijene a i ne bi trebalo nikoga da puštaš da ulazi u živinarnik i opet može svašta da se desi.
 
Zebnja u zivinarstvu postoji i kad nema preklapanja.Ja isto ubacujem svakih 14 dana.:osmeh: Opet ponavljam pilici od istih roditelja i mere opreza pri ulascima u objekte.Napominjem da su kod mene u istom dvoristu,a ne u istoj prostoriji.
 
Kod mene čovek radi 30.000 u istom dvorištu, razmak između objekata oko 20m, useljava na 14 dana, sad dodaje još 10.000 u sredini, kaže nije nikad imao problema ali rade 4 radnika i svako je zadužen za po jedno jato.
 
Da to je bitno.Po nekom pravilu bi farma od farme trebala biti udaljena bar 3km vazdusnom linijom.Blizina moze biti problem u slucaju kuge,daleko je bilo.Svi veliki tovljaci su u obavezi da od iste vakcinisu,sto nije slucaj sa manjima.Velika vecina clanova ovog foruma drzi uz tovne zatvorene i ukrasne,tj pustene nosilje.Po meni je to mnogo opasnije nego drzanje 2 ture tovnih u kontrolisanom prostoru.
Inace i kod mene jedan kolega drzi na 2 mesta po 2 generacije na svake 2 nedelje i to sve po 10000 komada.Hvala Bogu nije imao problema.
 
Posto sam pomenut da napisem i ja koju. Nisam imao problema sa preklapanjem tura ali moje ture su dosta, dosta manje od ovih koje Vi pominjete i finansijski rizik je bio znatno manji ako bi doslo do neke bolestine. Kada se ulaze mnogo u pilicarstvo ne bi se trebalo zezati sa reskiranjem (preklapanjem) posto su onda i gubitci (ne bilo ih) jako veliki, da Ti se smuci pilicarstvo za ceo zivot. Ono sto je Dejan pomenuo pilici i koke nosilje na ispustu zajedno ne dolazi u obzir ni po kojoj varijanti.
 
Poslednja izmena:
kod mene bi udaljenost od objekata bila oko 25m,pilice uzimam tronedeljne i to od prijatelja veterinara koji ima farmu od 5000kom,i sam cesto odlazim na farmu i znam pouzdano da su sve pravila sto se tice vakcinacije,vitamina i svega jos sto je potrebno maximalno ispostovana....kod mene je problem sto kod pilica jedino ja ulazim i radim oko njih,ne dopustam nikog drugog da ulazi cak ni da pogleda,sve dok ne dodje kraj tova,,,,razmisljao sam i o tome da kada krenem da cuvam po 500 kom,na kraju tovo prodam nekih 300-400kom,a one lakse sto ostanu,a uvek ih ima prebacim na dotovljavanje u ovaj manji objekat...
 
U svakom slucaju pravila su ostra,a cak i takva ne garantuju da ce turnus proci bez problema.Po meni vise zavisimo od dobavljaca jednodnevnih pilica,nego od samih uslova u dvoristu.Naravno,ako sami ne pravimo katastrofalne greske.Po nekoj logici koja se sama namece,ne treba drzati ispustene koke,ako imate vece kolicine tovnih.Izbegavati,cak i curke ,papagaje i sve sto moze nositi ili dobiti neki zivinski virus.
Jednom prilikom sam bio na ozbiljnom predavanju,po pitanju uzgoja tovnih pilica.Jedna od tema je bila pticiji grip.Daleko mu lepa kuca.Naime EU je bila u velikom problemu i zabranila je iznos djubreta iz objekata za vreme gripa.:osmeh: Sa druge strane vazi pravilo da se posle svakog turnusa cisti,dezinfikuje i odmara objekat.:osmeh:Kako to objediniti.:sta:
Na kraju su velike farme tipa stotine hiljada komada ubacivale nove pilice u vec "zagadjen"objekat.Na kraju je sve proslo bez problema.Nije zabelezen ni jedan problematican slucaj na teritoriji EU.Ideju za to su dali strucnjaci koji su videli farme u Juznoj Americi,koje se uopste ne ciste.Toliko je suva klima u tom podrucju da ventilatori u vidu prasine izduvaju prostirku.Predavac je to licno video_Objekti duzine po nekoliko stotina metara.O broju pilica u njemu mozemo samo da zamisljamo.
Sve ovo pisem,sto sam cuo.Naravno da se ne treba igrati.Pravila su tu da se postuju ili krse,ali je rizik na svakom od nas pojedinacno.Ne trazite od mene da vam garantujem da ce sve proteci bez problema.Ja vam licno samo mogu pozeleti srecu i nadati se zajedno sa vama da ce preklapanje turnusa proci.
U svemu tome i uopste u zivinarstvu treba imati vise srece nego pamet i po pitanju odgoja i po pitanju cene.Srecno.:ppozdrav:
 
ja sam preklapao cele prošle godine i nije valjalo,
kad praviš prvi korak on mora biti u blato :)
Sad' imam više objekata pa kako bude...
 
Poslednja izmena od urednika:
Nazad
Vrh