Soja 2014 god

Ja sam ove godine imao NS Galina i nije bila losa, bude niska ali ima mauna. Kakvi su kod vas prinosi kod Galine ?
 
@saleratar, na koji razmak seješ Savu, i međuredno i u redu?

Ja se isto razmišljam da sejem soju ove godine na nekih 4 do 5 jutara i ako je budem sejao samo Sava dolazi u obzir...
 
nemojte samo preterivati sa sklopom. ako je medjuredni razmak na 70 bolje ici na 4-4.,5cm (razmak izmedju biljki ) ako je na 50 onda 3-3,5cm ovo je provereno niz godina u nazad bez obzira na godinu ,pokazalo se da soja voli da ima prostora. po prinosu uvek su davale bolje one koje su bile cesce posejane bez obzira na odabir sorti
 
Radoslave, mislim da te nisam baš najbolje razumeo. Prvo, mislim da si obrnuo redosled, odnosno treba da bude veći razmak između biljaka pri užoj setvi, a tek drugi deo posta me je bacio u rebus. Ili ja nešto ne kontam kako treba ili ti nisi napisao kako treba.
 
Shale na 70 cm red od reda sejem 3,3cm-3,5cm zrno od zrna e sad problem je što se kod 70cm seje sa rupama smeštenim u dva reda na ploči (96 ili 120rupa) pa hoće semena da se zaglave između ta dva reda pa kad nikne izgleda kao da je kućičila, 2012 (sušna) sam kupio sa jednim redom rupa (84) i probao da sejem dve parcele kao ogled i na tim parcelama sam imao bolji prinos nego na ostalim a ista agrotehnika.Prošle godine nisam sejao sa jednim redom zbog loše klijavosti i da dodam da 84 rupe najgušće mogu da iseju na 3,4cm i nema onih kućičenja tako da se dosta uštedi na semenu.

Što se tiče posta kolege Radoslava svi znamo otprilike šta je hteo da kaže, malo je zamenio gustinu i razmak između redova a što se tiče gustine ja bih ovo da dodam da soja i ako se ređe seje i ako lepo nikne sa nekim rasporedom (da nema praznina 10 i više santimetara zrno od zrna ) daće isti rod kao i gušća soja pošto se više grana i popunjava ta prazna mesta, kod nas pojedinci seju na 70 cm sa jednim redom rupa (70 rupa na ploči) i iseju 30-35kg po kj semena uzavisnosti od sorte i imaju iste prinose kao i ostali.
 
Da se ukljucim u temu. Moja kombinacija za sledecu godinu ce biti NS Sava na 50cm i 4.5cm u redu. Predusev psenica. Oparam 1-2 puta u zavisnosti kako bude vreme i koliko ja budem imao vremena. Oprskam zamenom Pulsara (ako sam dobro informisan od nove godine istice licenca, pa ocekujem da se ukljuci jos proizvodjaca u proizvodnju herbicida tj zamena za Pulsar), posle ako bude sirka (mislim da nece, tucen je totalnim posle skidanja psenice) nesto od uskolisnih. Kombajn i gotovo. Od djubrenja sam zaorao NPK i dodacu 100kg/kj SAN/AN u prolece. Djubrim vise zbog kondicije zemlje, nego sto to ima efekta na soju.
 
izvinjavam se malo sam pogresio danas sam slavljenik pa se malo ::vino:: i selo za racunar:veseljak:::osmeh:
kolega sale je u drugom delu posta lepo objasnio sta sam hteo da kazem vidim da sam sve obrnuo i okrenuo
 
Poslednja izmena:
Naoko kad se gleda , a i po logici , trebalo bi da je na 50cm bolje , gledano od nicanja , pa u vegetaciji , a pogotovo kad opane list na 70cm djeluje da je previše praznog prostora , ... medjutim nije tako. Po mnogim istraživanjima , a i ljudi koji su uporedo probavali , kad vaga kaže svoje ispadne da nema razlike ( meni je čak dva puta 70cm davalo više prinosa) .
Sijem na 70 jer sam našo desetak prednosti , neke ću vam nabrojati kojih se sjetim :
-bolje nicanje pogotova tamo gdje bude problema sa pokoricom , jer su zrna bliže i zajedno lakše dižu pokoricu
-svi su mi priključci prilagodjeni na 70cm , od sijače , prskalice (ne gazi se) , špartanja
-soja bude zdravija jer ima prozraku , pogotovo u monokulturi , definitivno i manje opadanja mahuna
-neki će reći da kasnije zatvori redove , ali meni se svidja da baš prije zatvaranja može da se uradi korekcija herbicidima na kasnije iznikle korova koji i ako ih soja poklopi kasnije ipak probiju
-zbog gušćeg sklopa u okviru reda , ne formira donji sprat mahuna pa kombajn lakše pokupi sve

ima još al ako se sjetim napisaću
 
SAle hvala na informacijama... Ja sam sejao 2012 Savu,na 70cm i 2,6 u redu i mislim da sam samo bacio semena a da sa tim ništa nisam pomogao... Pošto će najverovatnije da padne soja na proleće, razmišljam se ako je budem sejao na 70cm posejem u redu na 3,1 ili čak 3,3 cm, ali postoji i mogućnost da ću je sejati na 50cm, pa ću je onda najverovatnije posejati na 4,5... Inače sejemo je sam 120 rupa, i što ti kažeš dok smo imali staru sejalicu ona je uvek nosila 3 reda, sok ova nova (u pitanju su Olt Psk 4) jedva nosi i ta dva reda, i to mora biti jači gas...
 
sale ratar, ako kucici to znaci da je i medjuzrno rastojanje naruseno? posto trebam kupovati ploce, sta da uzmem za 70cm? ove dvoredne mi se ne svidjaju po tvom izlaganju.
ove od 84rupe bi mogle jel isevaju na 3,5cm.
 
Dragane i mene to kućičenje ždere (sve zbog dva reda rupa) od kad radim soju i nadam se da će ovogodišnje seme imati dobru energiju i klijavost pa da sejem sa jednim redom rupa.

Shale ako su ti 4mm rupe na pločama onda će teže lepiti, trebalo bi na 4,5mm rupe ponaročito što sava i balkan budu krupne pa nemože da ih ponese ploče.
 
Ove godine sam probno posejao na veci razmak ( balkan 25-30 kg po kj jako krupnog semena ) ponegde je bilo da se moglo kopati toliki razmak u redu i opet je rod bio normalan jer se razgranala a zrno je kao omanji kliker tako da ne treba preterivati sa milimetrima u sklopu ... Sejem na 70 cm
 
sejacu na 70cm i razmak 4-4,4cm utrosak semena od 32-37kg ove god. sam sejao na 70cm i 3,3cm
 
Soju sejem sa 5 baterija,na 45 cm i od 3.5 do 4.5 cm rastojanja. Sejem uglavnom svoje seme i nije me zao tih 20kg kojih potrosim vise jer ne razmisljam o klijavosti i energiji klijanja. Sejem sa plocama koje imaju 72 rupe u jednom redu,s tim sto promenim pogonski lancanik i umesto sa 24 stavim sa 16 zuba.
 
Nazad
Vrh