Soja 2014 god

imam i ja angelu pored maximusa, videcemo sta kaze vaga... za sada mi je maximus bio jaci.. al ovih dana idemo videti sejano je 5 maja.
 
Sorta fortuna ,sejana posle ječma 14.6 izvadio 2 struka na jednom 19 na drugom 39 mahuna.
240820142263.jpg
 
Na slikama je Trijumf prva posejana parcela ove godine, 12 Aprila na 50 medjuredni razmak i 4.4 cm razmak u redu, oko 39 kg/kj. Jesenas 100 kg MAP-a razbacano svim parcelama. Potom usledila je pauza pa nastavak setve tek od 28 Aprila pa sve do 24 Maja. Moj utisak je da i ove godine, iako je bilo kise non stop opet su bolje te soje kasnije posejane. Dosta vise mahuna imaju a sinocna kisa, je dosla ko slag na torti!

2014-08-23-132354.jpg

2014-08-23-132550.jpg


2014-08-23-132409.jpg


A primetio sam i ovakvih nazovemo ih stetocina, na par mesta!

2014-08-23-133933.jpg
 
Smrdljivi martin buba koja užasno smrdi i koje iz godinu u godinu ima sve više , velike štete pravi gotovo na svim kulturama od povrtarskih do ratarskih.
 
Prošle godine sam prvi put video da ova buba napada i soju ,to je bila soja u naseljenom mestu bilo je nenormalno mnogo tih buba još dok je bila zelena soja , kada je skinuta ,soja je bila odvratna sva neka crna zrna kao buđava , u ataru je prošle godine nije bilo dok ove sam primetio i kod mene da ima i u ataru doduše ne mnogo ali se pitam šta nam donose naredne godine što se tiče te napasti i šta je razlog ovolikog broja a što je najgore uvlače se pred zimu u sve moguće pukotine i tu prezimljavaju a kad ih uhvatiš rukom odvratno ti smrde ruke .

- - - - - - - - - -

2hxwoba.jpg
 
Ove mlade i ne smrde mnogo ali kad porastu bolje neuzimaj u ruke .
@ Momo potpuno si u pravu za tzv staygreen efekat , ona soja od prošle godine mislim da je skidana u oktobru kad su sve druge već odavno skinute i bilo je još uvek zelenih mahuna , za setvu nisam siguran ali mislim da je bila u aprilu ( nije moja soja). Ako neko ima veći napad ovih buba moj savet je da se obavezno tretira nekim insekticidom ( sa kraćom karencom) i po cenu gaženja jer soja na ovakvu godinu neće sazreti do Božića.
 
Meni trenutno najveći problem pravi na kornišonima, nepostoji insekticid sa 3 dana karence koji će ih suzbiti tako da ih svakodnevno pokupim ručno naravno sa rukavicama.
 
Negresis druze, to je sigurno tako, delim tvoje misljenje, ja bez sibice vise nezaoravam.
 
Ima i do toga ali mislim da je veći razlog njihovog povećanog broja taj što sve više nas donosi žitarice iz polja u zrnu i čuva u privremenim objektima , znate i sami koliko bude tih buba recimo u kukuruzu prikom vršidbe.
 
Nazad
Vrh