Soja 2014 god

Ja sam juce skinuo nesto soje ali me kisa prekinula,vlaga je 17% primese 1.3% prinos sa 2.5kj 5377kg jus soje,probao sam kositi sortu EMA ali vlaga bila 20.5 tu jos par suncanih dana treba.Sledece nedelje nastavak posto u najavi sunce za sledecu nedelju.
 
Uspeo nekako da stignem da zacnem soju i pored pranja krompira :udri:... Juce u 4, 90 ari balkana, 50cm razmak, bez djubrenja, jedan zaliv koji i nije trebao, predusev zito.... 21% vlaga, 2.4% primese, u jusu 3900kg. Zadovoljan prinosom, ali nikako sad da skontam kakav bi bio da je nikla kako treba, jer sam bas teo da vidim kako ide bez vestaka. Imao sam strasne probleme na toj njivi sa nicanjem zbog kisa u maju i kore i vrana, golubova, cega li... Dobro je samo kad je primljenja, ne bi je mogo lopatati pa da je ne znam sta
 
Ne znam, nisam pametan. Jer to je tako jadno izgledalo, tuga jedna. Pa dobro, u svakom slucaju, cini mi se da je sasvim okej da ne bacam vestak na toj njivi zbog soje, ikada vise.
 
Dobro je da kod vas primaju sa tom vlagom. Ja sam jednu njivu imao sa vlagom 16,7% i nosio sam na 4 mesta. Nisu hteli da je prime zbog vlage, primali samo do 16%. Jedva su mi je primili. Odbili vlagu, naplatili susenje 5%, i primese bile 5,7%. S tim da je soja bila cista ali oni i zelena zrna racunaju kao primese.
 
Danas pukao top kod mene, za ovu godinu ako sam ja to dobro sračuno prosek (jus) po kj 2588kg, uglavnom sorta sava (13 parcela, 96% površina) i za seme 2kj maksimusa i 65 ari apola, predusev uglavnom kukuruz i nešto soja, ujesen zaorano 100kg mapa po kj.Hvala ti SAVO.

Kameni jel ti se lomilo zrno maksimusa prilikom vršidbe?
 
puko top na prinos mnogima . a mnogima ce puci i dzep na ovu cenu i pored topovskog prinosa. e sad je.o dobit vazan je prinos . naprimer fali tu jos neki razred skole.
 
Sale kakve veze ima jel lomljeno zrno ne moze to biti primes!Mamicu im **greška zna se sta je primes seme korova,trava,zemlja sve sto nije soja tako sam ja imao problema kaze ima loma pa sta ako ima...kazze on pa to se odbija kao primes reko dobro ako se odbija vratite ga meni da ti ja ne odbijem glavu kad sam ga uvatio za pevalicu sav pocrvenio,malo je falilo da fasujem krivicnu prijavu.
 
Derane dobra i jedna i druga jedino mi se maksimus malo više lupao prilikom vršidbe dok apolo ima izuzetno krupno zrno tako da balkan i sava mu dođu sitni kao kad bi uporedio balkan i vovođanku.

Grunt jako mi se lomio prilikom vršidbe a to nevolem a svakako sam hteo za seme da ostavim samo će sad biti dosta izbačenog selektorom.

Laufer piši srpski da te razumemo, kakav prinos, dobit, razredi...

Da dodam derane za kalijum, znaš moju situaciju sa kućom i to je rešeno i zbog nje je išao map (najeftinija varijanta) a od ove idemo (bože zdravlja) ponovo sa tri komponente pa di šta treba, neke analize zemljišta su odrađene ovih dana (11 parcela).
 
Poslednja izmena:
Ja sam juce skinuo nesto soje ali me kisa prekinula,vlaga je 17% primese 1.3% prinos sa 2.5kj 5377kg jus soje,probao sam kositi sortu EMA ali vlaga bila 20.5 tu jos par suncanih dana treba.Sledece nedelje nastavak posto u najavi sunce za sledecu nedelju.
Kako ti se cini Ema u odnosu na neke druge sorte (broj spratova,broj mauna...) ja je isto sejao vidim da je vislja od komsiskog balkana,ima krupnije zrno ali manje spratova i mahuna na spratu(doduse cekam da kantar kaze),balkan ranije poceo da poleze a tek sad vidim da neke bocne grane kod eme takodje malo lezu i ne svidja mi se sto je dosta kasna, mozda sam ja nesto zeznuo sa nekom hemijom(isao dubinski sa acetogalom i malo jacom dozom senkora a za sirak kasnije kletox u cvetanju vec pa je to mozda malo poremetilo) pa zato pitam i ostale koji su je sejali kako se kod njih pokazala
 
Kako ti se cini Ema u odnosu na neke druge sorte (broj spratova,broj mauna...) ja je isto sejao vidim da je vislja od komsiskog balkana,ima krupnije zrno ali manje spratova i mahuna na spratu(doduse cekam da kantar kaze),balkan ranije poceo da poleze a tek sad vidim da neke bocne grane kod eme takodje malo lezu i ne svidja mi se sto je dosta kasna, mozda sam ja nesto zeznuo sa nekom hemijom(isao dubinski sa acetogalom i malo jacom dozom senkora a za sirak kasnije kletox u cvetanju vec pa je to mozda malo poremetilo) pa zato pitam i ostale koji su je sejali kako se kod njih pokazala

Za sortu Ema jos nemogu nista reci,na izgled nije losa,kod mene ostao bas nizak sa puno mahuna posejan na peskovito.Kad budem skinuo objavicu rezultate.
 
za sale ratar , prevod na paorski jezik. srpska poljoprivreda je zbog takvih pojedini hvalisavaca otisla u tri lepe . sad ti je valda jasno . ili jos jasnije bolje statistike im ne treba od vasih izliva mudrosti. pisi ako ti opet nije jasno pa da jos uprostim .
 
Meni idalje nije jasno , možda da još uprostiš . Ako misliš da pisanje na forumu odredjuje cijenu soje onda mi je jasno šta oćeš da kažeš , ali to su onda novi principi svjetske ekonomije pa će trebati mijenjati knjige , dosad je uglavnom bila ponuda i potražnja.
 
ne nemislim da odredjuje forum cenu ali da na nju utice . a daj mi sliku berzanske cene soje u svetu koja nije gmo .
 
Nazad
Vrh