Soja 2014 god

Манте се нагађања колики ће бити приноси. Ништа се са сигурношћу не зна, а док комбајн не уђе у њиву и не премери се колко је на истој било, нећу ништа да предвиђам. Родиће колкико роди и нећемо сви имати сите приносе, јер немамо сви исти земљу.
Danas bio na strnjištu ,duž ispred i duž iza imam 3,5 i 4 kj soje ,ljudi moji jedna ko avion a druga tuga božija. Samo 400 metara ih deli ,prošle godine na obe parcele pšenica,sve isto rađeno i isti dana od spremanja do prskanja.S tim da je na ovoj lošoj bila voda 2 dana posle svake kiše. Ostajem dužan slike danas nisam poneo aparaturu.Mogu da prognoziram razliku od 1 tone po kj u opkladu. Da ne misle mnogi da nam je sva zemlja za soju generalno ja imam 1/3 zemlje koja voli soju ostalo je lutrija.
 
Koliko soja poboljsa zemlju,mislim lupicu glupost,jel se vise isplati posle sejanja psenice uzorati i opaliti neku reprodukciju soje koju na jesen zaorati onako komplet i posejati psenicu.Jel posle tog procesa treba djubrenje psenice.Ako netreba jel to rentabilnije od kupovine vestackih djubriva,u mom slucaju 300kg NPK i 300kg Azota.Kod nas ko poseje psenicu na soju to su uvek najbolja zita.

Ej pitanje mi je vrh,svasta coveku padne na pamet,nekom cigla a nekom ideja:haha:
 
Znaš šta je tu problem Mirko, od te soje koja se tako kasno seje ne bude ništa. Može da bude u ovakvoj godini kada ima dosta kiše, ali to je baš izuzetak. Tako da i efekti koje će imati na zemljište u smislu nekog poboljšanja su minimalni. Evo primera: Ja sam prošle godine 15. maja posejao soju na parcelu gde je bila lucerka (poslednje košenje) i iako je lepo startovala na kraju nije bilo ništa, ubila ju je suša. Ono malo zelenog su ovce pojele (parcela kod kuće). Tako da se postavlja pitanje opravdanosti ulaganja jer sve košta: spremanje zemljišta, seme itd. A slaba vajda (nikakva).
A što se tiče poboljšanja zemljišta, bez nekih ozbiljnjih proračuna teško je pričati. Jeste, bude dobra pšenica posle soje ali teško da će biti baš odlična bez min. đubriva. Ovo govorim za naš kraj. Opet, sve zavisi i od zemlje kakva je. Uostalom, videćeš kad naredne godine poseješ soju. Ono što znam je da se sojišta najbolje oru i spreme za sledeću kulturu :osmeh:
 
Ta susa i mene muci ali valjda nece susa opet,dosta je bilo za ovih 100 godina:osmeh:
Mehanizacija nije problem,sve imam.
Nekako moram da uguram dve kulture u njivu za godinu dana dzaba je,razmisljanje se nastavlja:sta:.
 
@mirko 015
Ako planiras dve kulture, moras drasticno da povecas djubrenje. Takodje u vecini slucajeva postrni usev nece stici za vrsidbu ili ce ti roditi daleko manje usled manjka padavina tokom leta. Zaoravanjem zelena mase soje, pa sejanjem na nju psenicu poboljsaces rod psenice, samo je pitanje da li je to rentabilno (treba da posejes soju 20e/ha, seme soje 60-70kg/ha, oranje zemljista posle skidanja ozimog useva, priprema zemljista, prskanje od korova itd itd). Jos malo stavi na papir, ja mislim da bez zalivanja (time se drasticno povecavaju sanse da skines drugi usev) ne mozes izvoditi dve zetve u nasoj klimi.
 
da li neko ima raiffeisen angelu?kod mene izgleda bolje od ns save,na oko,vaga ce na kraju presuditi!
Kod nas sam je gledao neciji ogled na drumu a i par njiva po ataru mi lice na nju i onako naspram ostalih u tom potezu je jos i donekle zelena, drug je ima posejanu pa cemo videti kako curi. Jesu ti i ona i Sava u istoj parceli?
 
nisu na istoj parceli,nekoliko njiva ih deli.angela je pocela prva da zuti pa je stala a sava je sad prestigla!ima i nekoliko mojih prijatelja posejanu i nasamo i pola pola,videcemo na kraju...
 
Soja sa terena,sejana posle poplave,16.6.,za svaku pohvalu

Picture2806.jpg
 
Danas bio na strnjištu ,duž ispred i duž iza imam 3,5 i 4 kj soje ,ljudi moji jedna ko avion a druga tuga božija. Samo 400 metara ih deli ,prošle godine na obe parcele pšenica,sve isto rađeno i isti dana od spremanja do prskanja.S tim da je na ovoj lošoj bila voda 2 dana posle svake kiše. Ostajem dužan slike danas nisam poneo aparaturu.Mogu da prognoziram razliku od 1 tone po kj u opkladu. Da ne misle mnogi da nam je sva zemlja za soju generalno ja imam 1/3 zemlje koja voli soju ostalo je lutrija.

Soja nikako nevoli "mokre noge " , može da preživi jako dugo ležanje vode , ali toliko stane sa rastom da tu nebude skoro ništa .
 
Danas prolazio pored Soje (Gorstak) sejan oko 10.4 i poceo je da zuti polako... U proseku ima oko 60 mahina naisao sam i 50 ali i sa preko 70 mahuna tako da ajde neka bude prosek 60 otprilike...

Sejao sam ga na medjuredno rastijanje od 70cm.. JAko lep sklop ima.... Nikad pre nisam sejao Soju tako da cak ni neznam kom rodu se "otprilike" nadati na tim parcelama???? :sta:
 
Ćiro, 4 tone po hektaru. Sve preko toga ja teram.:osmeh:
Nezahvalno je govoriti o prinosu dok je zeleno... Mada, ima experata koji verovatno znaju, kao za kako beše pšenicu da ako se providi zemlja onda je manje od 8t/ha ili kako već ide...

@Momosaric, soja je slabiji ˝gnjurac˝od kukuruza.
 
Ćiro, 4 tone po hektaru. Sve preko toga ja teram.:osmeh:
Nezahvalno je govoriti o prinosu dok je zeleno... Mada, ima experata koji verovatno znaju, kao za kako beše pšenicu da ako se providi zemlja onda je manje od 8t/ha ili kako već ide...

@Momosaric, soja je slabiji ˝gnjurac˝od kukuruza.

Uff da ne bude malo mnogo 4t... Ali dogovorili smo se sve preko je tvoje... :osmeh:

Po stanju u ataru Soja je NAJDUZE izdrzala u vodi i najbolje podnela,zatim suncokret pa na kraju Kukuruz...
 
Posebna stvar je izlivanje vode ili slično u normalno propusnoj zemlji , tu soja i izdrži malo ispod vode , ali u težoj zemlji slabije propusnoj kad su vodoleži ili visok nivo podzemne vode tu bude žuta i niska . Može dugo da izdrži , ali nema od te soje ništa gdje bude voda ili samo blato . Sve to opet zavisi od tipa zemlje al dobra drenaža je prvi uslov za sve usjeve pa i za soju.
 
Nazad
Vrh