Soja 2014 god

Domacinska soja.
wp20140810001.jpg

Ko ce to raditi?
To je domaćin posejao kao žito,posejao,pa do žetve neide na njivu,ja bi mu kaznu naplatio,a zemlju dao nekom ko bi je radio
 
Slicnu njivu ja imam povrsine 1,5kj, znaći prskana na vrijeme, sve odrađeno u jednom momentu kada je prskana upotrebljena je doza koja je spalila skoro soju a korov potakla da raste previše kiše je bilo i nije bilo pomoći, ovaj iznad ne znam dal je prskao ja jesam i potrosio ogromnu sumu na tu njivu i nije bilo pomoci, oprskat cu ju uredno reglonom da bi se to moglo kosit, oprskana kada ambrozija izgori vrsi se puno,puno lakse a ovako zelena to je ubistvo za vršit !
 
И такав један домаћин расеје по целом атару амброзију, па се питамо одакле је код нас у њивама, а биле су чисте. Треба као што су то чеси урадили, по џепу ударили све којима су њиве овакве биле, па се људи брзо опаметили. Ово нема смисла, ја који не живим на селу, па ми све њиве чисте, добро има по где који сирак, али метла и амброзија су били почупани....

- - - - - - - - - -

Ако отрови не раде, онда се лепо ангажује радна снага, па се то све лепо среди мотиком....
 
Kod nas ima dosta takvih parcela, u pitanju je ritska zemlja u koju se i danas ne moze otici, ljudi uhvatili par dana pa posejali, a posle se nije moglo ni peske doci do njive, a kamo li prskalicom. Ja imam parcelu 10 kj gde na 3 kj nema ni korova ni soje, a uzglavnice tako izgledaju. Taj deo ce ici tanjiraca cim se malko prosusi da se moze uraditi. Tu cupanja nema, jer kad se cupa, sa ambrozijom se iscupa i soja.
Rit ume da rodi i u susnoj godini, ali u ovakvoj ti dzigericu pojede! Ne optuzujte ljude a da ne znate sve detalje o parceli!
 
Radnoj snagi kolko god da daš nije im dosta, tako da to otpada, godina je takva, zasto lane ko je iole oprsko nesta imo je cistu soju, pa kad kapi kiše nije palo, a ove godine cijela Istočna Slavonija bila pod vodom koliko je oborina bilo, nije se na vrijeme moglo oprskat nije nista, i onda jos da me država udari po đepu ili jos bolje da dam nekom pametnom gazdi u selu da radi, to je moja zemlja i nikad nit cu ju prodat nit drugom dat, tako da, a i par slika gore ko zna sta je tu bilo, i šta se desilo, lako je bit pametan kad te potrefi godina, sve u svemu godina je katastrofa sto se kiše tiće, vidit cemo sta ce vaga reci
 
Ja samo znam šta sam radio ukrko na 1,5kj otrova sto sam bacio na parcelu od 5kj ova od 5 cista nema travke a ova od 1,5 kj čupava i sada jos kojekakve bisere po selu da zovem da cupaju to i jos toliko novaca da dam, zamutim otrova ovršim ju i zdravo, svi mi volimo cisto i sam patim od toga, al kad ne ide, onda ne ide, fala bogu ciste ima kad se zamuti to sve u prikolici i ne pozna se, barem kod mene
 
Код нас у општуини постоји обавеза свих власника и закупца да земљу држе чисте од амброзије у циљу њеног сузбијања, казне запрећене од 5000-200000 дин али мислим да се то не примењује, бар нисам чуо да је ико платио казну а има по атару закоровљених.
 
Kolko god da prskate uredno i ti i komšija ambrozije će uvjek biti u kraju gdje je ima , ne zanosite se da se može iskorjeniti .Ima tipova zemlje gdje je ima malo , a ima gdje dobro radja i džaba ti , svake godine borba . Imao sam i ja par oaza , ne baš onako kao onaj gore ali čupavo od ambrozije dozla boga . Ako je kasna soja i ako se vrše poslije mraza nebude problema , isto tako ako se isprska reglonom ide to samo što košta .
Na par mjesta sam imo preraslu ambroziju , sijerak i još neku travuljinu neznam ni kako se zove , pa sam napravio neku "spravicu "za rješavanje tih problema , ispalo je dobro al me mrzilo da uradim sve . Sledeće godine usavršavanje , možda i patentiram :haha:.
 
@ Slavko sa tim brojem mahuna i lepo nalivenim zrnom koji prinos se ugrubo moze očekivati + ,- 100-200 kg gore dole?
Eh da svaka u njivi ima toliko mauna :osmeh:, ima ih dosta takvih al nisu u vecini ... ako izvuce kako treba i ove pri vrhu i vrsne mislim da bi mogao biti dobar rod, za sad joj vreme ide na ruku, sinoc je i 3l kisice palo, nije nesto al dobro je da je osvezi ... dok ne udje kombajn u njivu nista, javicu
 
Probao sam da plevim ambroziju po soji i batalio.Razlog je mesec Jul sa skoro 200l kiše a i Avgust sa lepom količinom padavina.Uhvatim Ambroziju a za njom se čupa i soja jer je dole blato.Učinio bi sebi medveđu uslugu.
 
Imao sam jedan deo parcele gde je bilo dosta ambrozije, vec godinama se borim sa njom i nikako. Ove godine oprskano u drugom trolisku sa 0.25 pulsara i 1l bentamarka uz simfoni, a ponovljeno u trecem trolisku rednom prskalicom, posle spartanja. Ni traga od ambrozije! Sva mudrost - prskanje dok ne preraste, i prskanje kad su idealni uslovim znaci temperatura do 25 stepeni (jako bitno) i dva dana lepog vremena da se herbicid usvoji. Ali kad imas ritsku zemlju, gde svaka 3 dana padne kisa, tu se dovijamo kako ko zna. Kolega isao sa dva traktora, jedan napred da napravi tragove kroz vodu i blato, a za njim drugi sa prskalicom! Ja ostavio vucenu prskalicu i prskao fercikom i nosenom od 400l jer samo tako je moglo da se prodje! Ma zlo, rit je takav!
Mindjusar, bez ljutnje, ali tu vasu zemlju u Budisavi ja bi valjda i asovom poorao :ppozdrav:
 
Nazad
Vrh