Soja 2014 god

А зашто кажем лоша година. ПА познавајући временскеприлике, не би ме зачудило да у августу упекне једно 20+ дана и да буду тропске температуре како дању, тако и ноћу. Има да она сазри пре септембра, а са њом има да се сроза и сам принос. Зато кажем треба сачекати жетву па тек онда треба говорити о приносу исте.....

- - - - - - - - - -

Verovatno je neka osobina ta da se naostri da bi se zastitio od sunca.

Њива чело ове ми је балкан и он се није овако наоштрио, само Максимус. Бем ли га ваљда то код њега тако иде....
 
Tako kod nas ima skeptika i kada je idealno odma se plaše mrava,crva,grinja,buba,vode..itd. Iznenađenja na pšenici nije bilo svako je znao kada je štitio i sa čim ako je mislio iz fotelje da uzima pare zeznuo se. Čak naprotiv bilo je iznenađenja ali prijatnih.Soja od kada radim zemlju nikada nije bolje izgledala u ovo vreme.

Neplasim se mrava i crva al daleko je zetva,npr...danas obilazio i imam sta da vidim,razgrnem soju a misevi vec navukli i nakidali zelenih mauna........
 
Tih zgadija ima svake godine,nekada manje nekada više,2010 je bila nalika na ovu što se tiče padavina u našem ataru ,svi se plašili mase i koječega ali u žetvi da pukne i kombajn i prikolica.Paore kod nas je 2012 pala kiša baš oko ovog datuma 23-24-25 jul ,oko 100l to je bilo dovoljno da izvuče odličan rod.Evo ti primer jedne moje parcele tada sam imao balkan 5 kj i rodilo 11000 na toj površini a prošle godine na istoj parceli trijumf 5500 tačno pola.
 
У Чалми може да пада пет дана киша и то момачка, а после свега два дана могу комотно да орем своје њиве.

Говорим о наводњавању када и АКО упекне у АВГУСТУ месецу и када она буде наливала највише зрно и када јој буде требло највише кише. А обично атда упекне ово наше сунце...Е тај који тада буде наводњавао имаће рекордан принос. Остали ће чупати косу с главе...
 
Trebao sam danas da slikam da vidite kao Viktorija zaliva postrnu soju. Oni ce imati 3t/kj (ako ne budu imali, malo ce od nas da pozajme (necistoce, vlage, primese, lager, ulaz, izlaz rastur, dotur i slicno)):osmeh:
 
Ljudi uozbiljite se! Nemojte traziti dlake u jajetu jer necete naci! Od 1999 nije bilo takve povoljne godine za soju! Bar kako dosad stoje stvari! Ako ovako nastavi bice duge vegetacije, odlicnog prinosa i razocarajuce cene. Ko ne mora da je proda na jesen nego tek na prolece bice na konju!
 
Tako kod nas ima skeptika i kada je idealno odma se plaše mrava,crva,grinja,buba,vode..itd. Iznenađenja na pšenici nije bilo svako je znao kada je štitio i sa čim ako je mislio iz fotelje da uzima pare zeznuo se. Čak naprotiv bilo je iznenađenja ali prijatnih.Soja od kada radim zemlju nikada nije bolje izgledala u ovo vreme.
Pa i treba ljudi da se plase, je l ova je godina specificna po svemu, ne znam od kada ti radis zemlju ali znam od kada je ja radim i znam da ovako nesto nisam zapamtio, sto se psenice tice, bar u Macvi.

- - - - - - - - - -

I to, psenica nije stradala od bolesti, nego od stetocina, misa, i valjda, voluharica, ljudi se nisu nadali tolikoj najezdi i nisu krenuli na vreme sa trovanjem, tako da su prepolovili prinose, pogotovo na jecmu.

- - - - - - - - - -

Sto se soje tice, obecava mnogo, sad, pokazace zetva i vaga.
 
Nazad
Vrh