Soja 2014 god

Ja mislim , a tako i radim, da je bolje sejati na 50- 45 cm ili sa zitnom nego na 70 cm.Vise puta sam sejao sve tri kombinacije,najbolje se pokazala kombinacija sa zitnom u postrnoj setvi .Ajd`
da ne razlazem zasto ::namigivanje::
Ima jedan problem u postrnoj kada se seje žitnom sejalicom a to je dubina setve,ako nema zalivanje rizik je prevelik .Ta posejana žitnom teško da uhvati vlagu za nicanje. Pratio sam postrnu setvu već nekoliko godina unazad i ne bih se složio sa tobom u vezi žitne sejalice naravno pišem o setvi bez zalivanja.
 
Danas malo obilazio soju, pa evo i jedne slike.::super::
dsc04160.jpg
 
Ima jedan problem u postrnoj kada se seje žitnom sejalicom a to je dubina setve,ako nema zalivanje rizik je prevelik .Ta posejana žitnom teško da uhvati vlagu za nicanje. Pratio sam postrnu setvu već nekoliko godina unazad i ne bih se složio sa tobom u vezi žitne sejalice naravno pišem o setvi bez zalivanja.[/QUOT

Sve je to relativno, jer kada na forumu spomenes zitnu, svi misle na IMT, ali ima i drugih sejalica::namigivanje::, hvalim te Boze, a sto se tice valjanja, ta operacija ne sme valjda nikada da izostane.:ppozdrav:
 
To obavezno ali neće uhvatiti vlagu u nekoj prosečnoj godini,a u postrnoj setvi svaki dan je zlata vredan,pogledaj slike gore razlika u setvi 1 dan ,drugar zalio odmah da krene a moja hvatala vlagu na dubini od 7-8 cm,kiša pala nekoliko dana posle. Prošle godine pratio sam poznanika na 20-tak kj potanjirano,posejao a ona nikla šarena ko milka,šta misliš da je bilo posejano žitnom ? Mislim da ni 5% ne bi bilo napolju.Tako sam prošao pre jedno 4-5 godina.No ja samo iznosim moja zapažanja a neka svako probo,ja jesam i radim kako mislim da je najoptimalnije.Sve sugestije prihvatam.

- - - - - - - - - -

Kristal potpuno si u pravu mislio sam na IMT jel je imam i na prodaju je jer više ne želim da je imam.

- - - - - - - - - -

Samo da napomenem toliko sam se bio zapalio za sejalicu Lidu da sam je zamalo kupio na sajmu sreća pa sam ove godine pošao na sajam sa ženom i nekako me ubedila da prespavam pa odlučim sutra.Koliko sam bio oduševljen kako seje pšenicu toliko sam se razočarao kada sam video kako je posejala soju ,u čemu je bio problem ne znam nikako da uhvatim vlasnika da malo prodiskutujemo.
 
Au **greška mu, pa sa cim mislis da prskas?
To ide bez problema.Danas sam i ja moje postrnuše oprskao sa fuzilejdom+basfoliar+bioplanta,na jednoj parceli dosuo u sredini gde mi se nije svidelo i benmtamark,to mu je od mene do žetve pa kako bude. Prskao sam i proso koje sam sejao postrno i generalno imam utisak kada posmatram te 4 parcele da im jako fali hrane-Ja sam đubrenje izostavio ali mi pada na pamet pošto imam oko tone eurofertila NP 20:20 da pospem 100 kg po kj pa šta bude.Šta mislite o tome?
 
Kazu da je bezopasno i da nema posledica po prinos. Ja sam slao list na analizu. Velika vlaga i temperatura od 21 do 24 C je idealno za razvoj bolesti. Tako kazu strucna lica. Moze na listu da se ojavi i po obodu lista, ali kazu da raste novo zdravo lisce. Jedino takvu soju ne bi trebalo ostavljati za seme jer se bolsest prenosi na zrno i onda oped u krug.
 
To ide bez problema.Danas sam i ja moje postrnuše oprskao sa fuzilejdom+basfoliar+bioplanta,na jednoj parceli dosuo u sredini gde mi se nije svidelo i benmtamark,to mu je od mene do žetve pa kako bude. Prskao sam i proso koje sam sejao postrno i generalno imam utisak kada posmatram te 4 parcele da im jako fali hrane-Ja sam đubrenje izostavio ali mi pada na pamet pošto imam oko tone eurofertila NP 20:20 da pospem 100 kg po kj pa šta bude.Šta mislite o tome?

Gorane dali si razmisljao i o Reglonu ove godine? Moje je misljenje da ako ovo kisovito vreme nastavi u ovakvom tempu trebace Reglona na Junskim posejanim sojama. Bice duga vegetacija ove godine!
 
Slikano je sa telefonom izbliza pa nije fokusirano kako treba ali se vidi otprilike. Ova cudovista se kod nas pojavila u soji. Ogromne gusenice sa ROGOM. Nema ih preterano mnogo ali ih ima. Pre nekoliko dana mi je prijatelj pricao o njima ali nisam mu poverovao kada je rekao kako izgledaju i kolike su ali sam ih nasao i ja. Ova sa slike je primerak srednje velicine jer sam nasao i mnogo vece koje su bile debele kao ljudski palac i dugacke 7-8 cm. Kada se zgnjece izlazi iz njih zelena tecnost tako da verovatno jedu list od soje. Nikada nista slicno nisam video. DA LI JE NEKO VIDEO OVAKVU GUSENICU?


wumc8h.jpg


2n836up.jpg
 
Nazad
Vrh