Soja 2014 god

Danas urađene 3 parcele ,vener,balkan i sava. Venera na katastrofa zemlji a prinos odličan ,prijatno me iznenadila.Neko u mom selu je pričao da zna da super baci na lošijoj zemlji svi su se smejali. Sava isto odlična ali na dobroj zemlji bila nije me iznenadila,zato me Balkan na prosečnoj zemlji totalno razočarao oko 15oo kg na kj .U setvi smo pisali o tretiranju totalom posle setve pre nicanja i neko je pisao o tretmanu kada se poznaje po neki kotiledon.Ja sam tretirao ,pisao sam i ranije da mi se čini da je lošija i tako je i rodila. Definitivno jedini promašaj ove godine balkan.

- - - - - - - - - -

Venera

Balkan

Sava
 
Da li je neko prskao soju posle setve a pre nicanja, i da li se vidi razlika u odnosu na neprskanu?
 
Danas urađene 3 parcele ,vener,balkan i sava. Venera na katastrofa zemlji a prinos odličan ,prijatno me iznenadila.Neko u mom selu je pričao da zna da super baci na lošijoj zemlji svi su se smejali. Sava isto odlična ali na dobroj zemlji bila nije me iznenadila,zato me Balkan na prosečnoj zemlji totalno razočarao oko 15oo kg na kj .U setvi smo pisali o tretiranju totalom posle setve pre nicanja i neko je pisao o tretmanu kada se poznaje po neki kotiledon.Ja sam tretirao ,pisao sam i ranije da mi se čini da je lošija i tako je i rodila. Definitivno jedini promašaj ove godine balkan.

- - - - - - - - - -

Venera

Balkan

Sava

Iz tog razloga Gorane ne sejem vise tog Balkana. Ova je treca godina kako sejem Trijumfa i neverujem da ce ga skoro menjati druga sorta, bar sto se tice mojih parcela!
Izuzetno dobar i nije skoro uopste polegao, dok Balkan u vecini slucajeva kad je visok polegne.
 
Danas ovršena soja.. Sorta je Sava, površina 2kj. Odokativno reklo bi se da ima oko 2400-2500 kg/kj, pošto skladištim kući precizniji rezultati neće bti. U svakom slučaju ima je više od lane za nekih 1500 kg...
 
Iz tog razloga Gorane ne sejem vise tog Balkana. Ova je treca godina kako sejem Trijumfa i neverujem da ce ga skoro menjati druga sorta, bar sto se tice mojih parcela!
Izuzetno dobar i nije skoro uopste polegao, dok Balkan u vecini slucajeva kad je visok polegne.
Ima još dobrih sorti ,ja sam završio sa balkanom.
 
Balkan je bio i ostao stabilna sorta sto se tice roda, velika mana mu je sto je sposoban da primi veliku kolicinu vode i mnogo vise nabubri, zrno, u odnosu na druge sorte, pa ako pokisne, zrno naburi i posto se mahuna brze osusi dolazi do pucanja istih.Jedan prost primer mi smo koristili soju za ishranu svinja kuvanjem zrna,Balkan poveca zapreminu oko 20 posto vise u odnosu na recimo Vojvodjanku. Sava je otprike zadrzala stabilnost roda Balkana, a primila toleranciju na vlagu.
 
Bubu kod mene sava bolja od balkana za 700 kg po kj ,stim da je i zemlja nešto bolja gde je bila sava a sejana je 20 dana posle balkana,isti dan košena.
Kod nas na terenu koji su imali rubin jako ga hvale.
 
Na kraju price kao i obicno velika razlika izmedju zelja i ocekivanja u odnosu na realnost. Rod je ove godine 10-20% bolji nego obicno u zavisnosti od tipa zemljista i agrotehnike i to je sve. Ostalo je cast izuzecima preterivanje.
 
Potpuna istina kada se na kraju sabere prosek 25% leži pod vodom i upitno da li će i kada da se pokosi,jedna sorta omanula,ostalo odlično ,tu dodaj tamo oduzmi rod bolji za 10-15% od prosečnog.
 
40% soje sam skinuo a u 60% ne mogu da udjem od vode ili blata.

Ovo je moja avantura od pre 2 dana, tragovi dubogi 50-60 cm i siroki 80-100 cm.

16k3xq9.jpg


o6k5yv.jpg



Pre neko vece se otac zaglavio oko 19h sa kamionskom prikolicom a stigli smo kuci u pola jedan posle ponoci. Pretovarali smo sa kofama soju na manje prikolice. NH i Claas zajedno nisu mogli da pomere kamionsku, a toliko se nakrivila da je skoro do kraja bio podignut sanduk da se ne prevrne.
 
Najavljuju lepo vreme, pa me to dosta raduje. Vece su sanse da mi soja sazri i zemlja prosusi, tako da kombajn moze uci u njivu do ili max. 15 dana posle Mitrovdana, kada je obicno i vrsem:ppozdrav:
 
Danas zavrseno sa uslugama sto se tice Soje... Kombajn ide sad na pranje pa zimski san...
 
Danas sedeo sa nekim otkupljivačima tu bili i ljudi iz SGS-a komentarišemo koliko je košeno do sada po mojoj nekoj proceni oko 50% je gotovo po njihovoj oko 60% je gotovo.Kažu da je Cicijev i moj atar najgori tj naviše je pod vodom ili u blatu . Ja sam završio 75% ostalo još 25%,danas pokošen gorštak na dobroj zemlji bez veštaka,predusev soja izgledao odlično a nacurio celih 1820 kg po kj!! Sutra još par kj pa ostalo kad se prosuši,prelazimo na sirak.
 
U mom ataru po mojoj proceni pokoseno 20-25 %
Kad vidim ovu tvoju muku setim se i svoje kako je lepo prosao vrsaj suncokreta ove godine.I napred i nazad kombajnom i traktori vukli do kasno u noc.Zanimljivo da je zemlja toliko slegla i zbila da kroz 15cm zemnje uopste ne prolazi voda.stoje barustine.Ne ponovilo se...
 
Nazad
Vrh