Soja 2014 god

Ni kod nas niko nije izasao samo ja iz razloga sto sam imao nekih problema sa kombajnom pa smo to danas resavali i skroz predvece izasao da vidim da li sve funkcionise kako treba i ispostavilo se da se moze kositi i skinuo sam 6 KJ.
 
Danas zavrsavamo ako bog da nas kombajn je otiso u majcinu produvao,ulje na auspuh itd,ali je nas clan Vladamax pritrcao u pomoc i danas treba da zavrsimo radili smo Balkan i Vojvodjanku oko 20 meteri po jutru prosek, vlaga 13% primesi 2%.
 
Ove godine ce mnogi kombajnski motori produvati, a pogotovo zmajevi sa seckom. Soja je jaka i ima mase za 50 % vise nego prosle, a da ne govorim o 2012-oj.
 
uspeli da skinemo svu soju. najbolji prinos imao mi galeb na fruškoj gori od 2970 kg/kj (nažalost njiva je svega 4.5kj). nismo mogli da verujemo kolko je nacurelo, a još bio i polegao veći deo njive. sve u svemu prosek je tu negde preko 2300kg/kj. sve u svemu prezadovoljni smo i tekako prinosom soje za ovu godinu...imao sam je više nego li pšenice
 
Danas kosili u paru sa clanom PavelK
fotografija0328.jpg
 
Na jednom parceli sam mogo baciti vise a na jednoj parceli u potezu gde je predprosle godine bio kukuruz a prosle zito i jos sam malo posolio sa ureom mi je polegla jos ranije i tu je slabije rodila.
 
Ja sam svuda bacao pa ima razlike u prinosu,zavisi i od sorte i od njive i od preduseva....xx razloga ima. Parcela koja je 2012 rodila 11000 kg,prošle 5500 kg ove je rodila na moje razočarenje 7500 kg!!!! Danas kosio ns Apolo,paklena sorta,zemlja ništa posebno,predusev pšenica,nisam merio posebno jel je jedna parcela (u svakoj bateriji druga sorta trijumf,sava,dukat,apolo,maximus)isto bila u prikolici u pitanju su 2 parcelice ukupne površine 80 ari 4140 kg predato 13% vlage,3 neč. predato + ostavljeno oko 700-800 kg za seme (sutra izdžakiram pa znam tačno).Prelepa sorta,lako se kosi ,nije polegla ,ne osipa se zrno krupno ,nema loma....do sada na prvom mestu.
 
da podelim i moje iskustvo od ove godine,juce ovrsena soja ,sorta gorstak,tri parcele...prva 0.9 ha,predusev soja,spremano za kukuruz,jesenas 150 kg map,proletos 200 kg ureje,3100 kg...druga 1.2ha ,predusev kukuruz ,bez grama djubreta,4100 kg...treca ,1.6 ha,predusev kukuruz,bez grama djubreta 7000 kg na toj parceli lezala voda na 0.4 ha ,dva puta u ovoj godini,parcele su po 500 m udaljene jedna od druge,u trouglu,sve prikolice su merene na seoskoj vagi..kombajn klas,mislim da pise dominator 85, kombajner duduk ,pola zrna izlomljeno,kazem mu da smanji obrtaje bubnja,kaze mora tako ispod 700 mu pali kais...dal je moguce...i tako,sva soja u skladiste ,osim jedne kikinde,ide sutra za 40 din kilo...aj zdravo
 
Ja sam danas skinuo nesto Rubina i Save. Prinos je oko 2t po kj uz nesto malo vestaka i bogojavljenske vodice. Rubin je bio na parceli koja je radjena pre mene bez hemije i tu se provukla koja trava koja je delimicno kocila razvitak soje a Sava je bila cista kao suza ali je bila na vodoleznoj parceli gde je u dolu delimicno zaustavljena u rastu a delimicno totalno unistena. Desavalo mi se da na Savi fali prvi sprat mahuna ponegde a nigde nisam video misiju rupu i ostecenja, takva je kanda od razvitka bila. Sta joj se moglo desiti?
 
Ja sam juče završio moju soju, i za kraj kao šlag na tortu košen je gorštak. Iako sam mislio da će se teže vršiti sačekao sam koji dan da i stablo malo "uzre" i sa zmajčekom pokosio u 2. sa "pola snage" :osmeh: Izgleda da gorštak ima ubedljivo najsitnije zrno ali ipak je prinos bio 2640 kg po KJ


Koja slika iz gorštaka...

Ali ove godine kod mene je maksimus ipak dao najbolji prinos i dogodine sa njim povećavam površine ali ni gorštak ne izbacujem !
 
Nazad
Vrh