Subvencija za 2010 godinu

Ne verujem da ce se subvencije deliti samo za licnu zemlju. To je 100 %. Koliko ce subvencije biti povecane po hektaru videcemo uskoro. Prema nekim mojim informacijama bice izmedju 15 i 20 hiljada. Usput da vam kazem da sam izmirio PIO i zdravstveno za 2009 i da na kraju izadje oko 72-3 hiljade. Prema tome ja sam uslove ispunio jos samo da skupim racune.
p.s.
Iskreno se nadam da nece nesto novo izmisliti,bar ne sledece godine.
 
Biće neka caka, uvek bude, ove godine su penzioneri izvisili a bilo im obećano uredbom da mogu da dobiju 12000, moj komša se zamalo šlogiro kad je čuo. Mislim da će ključnu ulogu da odigra analiza zemljišta u kombinaciji sa vlasništvom....
Ako bude 20 000 din/ha, to u stvari znači da su subvencije povećane, ALI verovatno će dobiti manji broj ljudi. Mi moramo da upadnemo u tu grupu ljudi.
A Shale-ta častim ako bude kako je rekao :ppozdrav:
 
Farmer II je napisao(la):
Biće neka caka, uvek bude, ove godine su penzioneri izvisili a bilo im obećano uredbom da mogu da dobiju 12000, moj komša se zamalo šlogiro kad je čuo. Mislim da će ključnu ulogu da odigra analiza zemljišta u kombinaciji sa vlasništvom....
Ako bude 20 000 din/ha, to u stvari znači da su subvencije povećane, ALI verovatno će dobiti manji broj ljudi. Mi moramo da upadnemo u tu grupu ljudi.
A Shale-ta častim ako bude kako je rekao :ppozdrav:

Naravno da ćemo popiti :ppozdrav: i ako bude i ako nebude. To za 20 000 mi je rekao jedan prijatelj, koji je ove godine uzeo kod nas 100 k.j. u arendu (pored svojih 130k.j.) i davao je po 150 evra al da njemu daju da registruje. On je poprilično obavešten, a i u dosluhu je sa nekim iz ministarstva... E sad možda me i zeza al ja neverujem, jako smo dobri prijatelji, a i meni je nabavio dvadesetak jutara za te pare...
 
Pa za sada kako stvari stoje bi kao trebalo da bude sve po starom što se tiče uslova... Al ko zna, videćemo... On još nezna da li je došlo do promena, a javiće mi ako nekšto sazna.
 
Rekorderi hrane celu Srbiju
13.11.2009 20:38:51


Na izmaku godine možemo da budemo ponosni, jer je poljoprivreda, čak i u kriznoj godini, ostvarila rast proizvodnje i jedina je grana sa izvoznim suficitom, istakao je Željko Radošević, državni sekretar u Ministarstvu poljoprivrede, na Saboru rekordera u poljoprivrednoj proizvodnji, koji je u petak, po 43. put organizovao Zadružni savez Srbije.
Radošević je, dodeljujući nagrade i plakete za 35 proizvođača u raznim oblastima poljoprivredne proizvodnje, istakao da Srbija treba da bude ponosna na rekordere, koji su ostvarili rezultate koji mogu da se mere sa onima u razvijenim zemljama, i u uslovima krize, koja je posebno pogodila poljoprivredne proizvođače.
Rekorder među rekorderima ove godine je Pavle Nenadović, iz Vognja, nedaleko od Rume.
On je, naime, dobio nagrade kao robni proizvođač kukuruza, sa rezultatom od 11,02 tone kukuruza po hektaru, a takođe i kao proizvođač soje, sa prinosom od 3,66 tona zrna po hektaru.
- Rezultati su solidni, ali, treba imati u vidu da ovakva proizvodnja košta znatno više od uobičajene - ističe Nenadović. - Da bi se ostvario dobar prinos, neophodno je i veće ulaganje u đubrivo, kvalitetno seme, više sredstava za zaštitu, a sve to podiže cenu proizvodnje.
Državne vlasti, dodaje Nenadović, ako žele da imaju više ovakvih proizvođača, trebalo bi da počnu drugačije da subvencionišu poljoprivrednu proizvodnju.
- Subvencije, koje su i inače niske, mogu da se dobiju za samo 100 hektara po domaćinstvu, a svaki ozbiljniji proizvođač ima znatno više zemlje - kaže Nenadović. - Čuo sam neke najave, za koje se iskreno nadam da se neće ostvariti, da bi se površina subvencionisanog zemljišta smanjila na 50 hektara po gazdinstvu. Ako bi se to dogodilo, mi, poljoprivrednici, stvarno bismo dobili jako nizak udarac.

NAGRAĐENI
NAGRADE su, između ostalih u ostalih, dobili Tomislav Stanojčev i Pavle Nenadović (kukuruz), Negoša Dragojlović i Ranko Gogić (pšenica), Dejan Milenković (ječam), Stevan Vidović (ovas), Ljubomir Marinković (raž), Draško Danilović (tritikale), Nemanja Međedović i Pavle Jokić (šećerna repa), Ranko Milošević (suncokret), Slobodan Lučić (uljana repica), Radoslav Tomić i Pavle Nenadović (soja), Momčilo Milutinović i Miroslav Bogdanović (krompir).

SUNCOKRET RODIO SVETSKI
RANKO Milošević, iz Platičeva, ove godine je, na jednom hektaru proizveo 4,52 tone suncokreta. Svetski rekord u proizvodnji ove uljarice je 4,9 tona po hektaru.
 
Hajde malo realnosti,solidarnasti,i skromnosti.Mora se postaviti negde granica koga država treba da pomaže,da li onog koji obradjuje stotine hektara,kupuje mehanizaciju vrednu na stotine hiljada eura,ima jeftinu radnu snagu,ima obrt na milione dinara ili onog poljoprivrednika koji treba da se njima približi i da se spasi od propadanja,okrenite se malo oko sebe pa pogledajte kako izgleda stvarnost :cao:
 
Realnost jeste surova i tacno je da je pomoc potrebna obicnim paorima,ali ne tako sto ce granica spustati jer ce onda dobiti sasvim drugu svrhu,a ne subvencije. Bice to socijalna pomoc za ugrozene poljoprivrednike. Nigde na svetu ne postoji zemlja dembelija i suda se moras boriti za svoj polozaj u drustvu,to jest u poljoprivredi. Ako mislis da se ozbiljno bavis poljoprivredom moras puno ulagati,a da bi to uradio moras imati sredstava za to. Bas zato bi bilo kakva promena sistema subvencionisanja najvise kostala drzavu. Kad se dobiju pare od subvencija,bar u mom slucaju,se razmislja kako ce se taj novac iskoristiti za dalji napredak i unapredjenje poljo proizvodnje ma koji to nacin bio.
 
stiv je napisao(la):
Hajde malo realnosti,solidarnasti,i skromnosti.Mora se postaviti negde granica koga država treba da pomaže,da li onog koji obradjuje stotine hektara,kupuje mehanizaciju vrednu na stotine hiljada eura,ima jeftinu radnu snagu,ima obrt na milione dinara ili onog poljoprivrednika koji treba da se njima približi i da se spasi od propadanja,okrenite se malo oko sebe pa pogledajte kako izgleda stvarnost :cao:
nece toga nikada biti,kod nas(a verujem da je tako svugde u vojvodini)svako ko radi 250+kj ima vise gazdinstava u kuci i zbog takvih,mali paori koji rade do 100kj,realno puse.
 
Dragan18 je napisao(la):
treba podeliti ljude po kategorijama 1-60 kj, 60 - 200 itd
ali dazbe kada neko ko ima 200kj,razbije gazdinstvo na zenu,babu,dedu...i taj se za subvenciju nikad ne pojavi kao gazda sa 200kj,vec kao gazda koji radi do 100kj i pokupi subvenciju,i onda kad sopaju po usima na uskracenje subvencija,dobije mali kao i veliki.


nadam se da me razumete sta sam hteo da kazem.
 
Cujem danas u vestima da je u novom budzetu za 2010.god predvidjeno veliko povecanje sredstava za poljoprivredu.Zna li neko nesto vise o tome?
 
NOVI SAD | 20.11.2009.

Milovanović:Očekujemo znatno veći agrarni budžet

(Tanjug)

Pomoćnik ministra poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Miloš Milovanović izjavio je danas da se očekuje znatno veći agrarni budžet od ovogodišnjeg i naglasio da će u agrarnoj politici iduće godine biti naglašena investiciona komponenta

U resornom ministarstvu predlažu da se za poljoprivredu izdvoji do pet odsto nacionalnog budžeta, kao što je bilo prošle godine, a koliliki će taj iznos zaista biti teško je za sada precizirati, istakao je on na sednici Upravnog odbora Privredne komore Vojvodine (PKV) podsetivši da je ovogodišnji agrarni budžet oko 16 milijardi dinara ili 2,2 odsto budžeta Srbije.

Napominjući da ni ta 2,2 procenta od nacionalnog budžeta "nije malo ako se novac rasporedi odgovarajućim merama i pravim korisnicima", Milovanović je naglasio da će biti nastavljen kurs podrške agraru direktnim davanjima i dodao da će biti znatno veće investiranje u razvoj poljoprivrede i jačanje njene konkurentnosti.

Posebno važno za domaću poljoprivredu biće uspešan nastavak evropskih integracija Srbije, prijem u Svetsku trgovinsku organizaciju, kao i ostvarivanje različitih trgovinskih sporazuma, rekao je on istakavši da kad naša zemlja postane kandidat za člana EU, realno je očekivati od 25 do 40 miliona evra godišnje iz predpristupnih fondova.

Potpredsednik Privredne komore Srbije Stojan Jevtić je naglasio da izdvajanja države za poljoprivredu ne bi smelo da budu manja od pet procenata ukupnog budžeta a ukoliko želimo ozbiljan razvoj te privredne grane, treba nam iduplo veći agrarni budžet od toga.

Iako će naša poljoprivreda ove godine, kako se očekuje, ostvariti oko dve milijarde evra izvoza, uz suficit od 500 miliona evra, slika našeg agrara je "poprilično sumorna" jer aktuelna agrarna politika "nije dala očekivane efekte", ocenio je Jevtić.

Proizvodnja pšenice je primer da direktna plaćanja po hektaru nisu dala dobar rezultat, pošto su zbog niske cene te žitarice ostvareni gubici a to je onda uticalo i na smanjenje površina zasejanih ove jeseni.

"Moramo se zalagati za to da svake godine imamo barem 500.000 tona tržišnog viška hlebnog žita, jer imamo potencijalne kupce", kao i za veću pomoć države prilikom kreditiranja poljoprivredne proizvodnje, istakao je Jevtić.

Naglasivši da naša poljoprivreda očekuje od države mnogo više novca nego ove godine, sekretar Udruženja poljoprivrede pri PKS Milan Prostran je ocenio da izdvajanje manje od pet odsto ukupnog budžeta neće doneti nikakav pomak na bolje, posebno kada se ima u vidu "utakmica" na evropskom i svetskom tržištu.

U razgovoru je istaknuto da bi naročitu pažnju nadležnih državnih organa trebalo da ima povećanje kvaliteta u svim segmentima poljoprivredne proizvodnje kao i efikasnija borba sa "sivom zonom" koja je, kako je istaknuto, uzela maha u mnogim oblastima poljoprivrede.
 
Nazad
Vrh