Kukuruz 2014

Momo ja bi mu eventualno udario Twin Row,poseješ pored postojećih redova na rijetko.:ppozdrav:
Ja sam razmišljao tako nešto ali kako da berem. Mislim hteo sam da ga malo osavremenim da zadam razmišljanje ovim mojim saborcima u selu ali sam se ostavio tih igara.
Mada sam pre par godina, dok sam sejao mehaničkom, Jednu njivu posadio bez da je orem (no till). Nije mi bila to namera ali kad sam dosao do nje vidim nije porana nije pripremljena. Ja spustim sejlicu posejem dva prskanja i pravo da vam kažem nije bio neki prinos ali bogato iskustvo. Nisam nikom pričao šta sam radio ali kad smo došli da beremo ( ručno) nismo mogli da se načudimo, da je tako nešto moguće. A i desi se da povremeno zaboravim po neku njivu jer ih imam preko šestdeset u deset hektara. Muka živa.
 
Obereš s ovim gde stojiš na slici.:osmeh:Taj Twin Row je za krunjenje sa njive,nije baš za berač.:ppozdrav:
 
Misliš da bi moglo u silažu. Vrlo nezgodan heder za to imam problema i kad promašim red za 5cm odmah struk kukuruza pada ne stignu lanci da ga uhvate. Nesmem da probam tako nešto.
 
Tu negde ispod je i moj kukuruz, posejan 10tog aprila, trebalo bi do sada da nikne.
poplava.jpg
 
Sijan je rijetko na 25 cm , a rana grupa zato što je to brijeg , po mojoj procjeni u sredini parcele , možda pola njive a cijela je oko 2.5ha fali jedno 30% a pošto ima žičara i uglavnom je on razlog (sjeme je lanjsko pa ima možda 10% da nije klijalo ) možda će još umanjiti i od ovih niklih . Probaću sutra da pršćem nekim insekticidom koji bi mogo ako poslije padne kiša da ode dole da potruje malo gamad . Sačekaću 5-10 dana ako bude falilo 30-40% a sijano na 25 odma presijavam , rana je grupa nemože da da veliki klip . Da sam sijo ko i ostale na 17 -19 nebi bio problem.


Čime si mislio da prskaš?
 
Ipak nekim piretroidom , samo bar dva dana neće moći ni prskalica da udje kolko je noćas opet palo , dotle će se još malo razjasniti situacija.
 
Evo mojih kukuruza, slikano prekjuče i danas

2jcugc5.jpg


a5gqkm.jpg


Ovo su slike od jutros, produbio sam kanal kojim ispuštam vodu sa jedne parcele, sad je oko 70cm dubok

2zej9tj.jpg


Nastavak slike

2h5oax2.jpg


A evo nekih kojima ove kiše prijaju

2mffd77.jpg


Jutros sam u ovom kanalu koji sam kopao našao otrovnicu dugačku nekih 1.5m, neobično agresivnu, jedva sam je otjerao, neće da ide, napada lopatu. Malih barskih zmija bjelouški ima kao muva, nikad nisam vidio zmija toliko kao u zadnjih par dana.
 
Ako bi bilo zmije i na mojim parcelama ja bi sve zivo prodao!:osmeh: Vise ih se plasim nego vukova!
Kakvo je stanje kod vas koji ste sejali od 8 na ovamo, dali je izasao na povrsini? Ja cu tek kasnije popodne ici u obilazak.

Sejao 9-tog i izbio je Dekalb ali se jos ne vide redovi,Pionir takodje sejan 9-tog nije jos izvirio..jos par dana
 
Ja sam razmišljao tako nešto ali kako da berem. Mislim hteo sam da ga malo osavremenim da zadam razmišljanje ovim mojim saborcima u selu ali sam se ostavio tih igara.
Mada sam pre par godina, dok sam sejao mehaničkom, Jednu njivu posadio bez da je orem (no till). Nije mi bila to namera ali kad sam dosao do nje vidim nije porana nije pripremljena. Ja spustim sejlicu posejem dva prskanja i pravo da vam kažem nije bio neki prinos ali bogato iskustvo. Nisam nikom pričao šta sam radio ali kad smo došli da beremo ( ručno) nismo mogli da se načudimo, da je tako nešto moguće. A i desi se da povremeno zaboravim po neku njivu jer ih imam preko šestdeset u deset hektara. Muka živa.

Pa kako se onda izokreces sa samohodnim silokombajnom kad su ti parcele tako male ?

Danas obilazio kukuruz, Agrimax Zona sejana 4.4. uvrstala, a Mikado izlazi poneki, sejan 6.4....
 
Danas izasao u obilazak i imadoh sta da vidim.Svako 2-3 zrno napao zicar i neki crvi.Seme je tretirano Rojalom pre setve,ali ga je kisa sprala.Nikad ovoliko crva nije bilo,najverovatnije ce morati da se presejava. ::jako_besan::
Slike su lose ne znam ni ja sto.
fotografija0554.jpg

fotografija0555.jpg
 
Kod mene jak napad buba, najvise pipe, iako je seme stiglo tretirano insekticidom i uredno naplaceno. Mnogo kosta to parce hartije gde pise da je tretirano. Sutra prskanje, najverovatnije lebajcidom.
 
@vladimir92
Kojom dozom si zaprasivao ROYALOM? Koliko ml na koliko kg semena?

Bio sam danas u parceli koju sam spremio i posejao 16.4.Jedva sam uspeo da zavrsim zbog kise.Danas vidim da je skoro svako zrno pustilo klicu,ali ima pokorice.Ako ne bude kise,moram sutra pokusati drljacom da razbijem tu pokoricu.U ostalim njivama nemam taj problem,ali ovo je pretpostavljam zbog toga sto je kisa pala na svezu,t.j.,vlaznu zemlju
 
Svježe slike kukuruza, cijeli dan je bilo veoma toplo i to mu jako prija. Radi se o BC Klipan, sijan 01.04.

2ljkwb7.jpg


vi30y8.jpg


Takodje, "zločinac" je uhvaćen na djelu. Ovo je akrep koji jede list kukuruza, bukvalno ga opase do te mjere da bih se zakleo da je to uradio zec ili srna (no nema tragova). Danas smo uspjeli da ih, zbog lijepog vremena, uhvatimo kako glodju list.Jel zna neko šta je ovo i čime može da se potruje?

k4vw2g.jpg
 
Takodje, "zločinac" je uhvaćen na djelu. Ovo je akrep koji jede list kukuruza, bukvalno ga opase do te mjere da bih se zakleo da je to uradio zec ili srna (no nema tragova). Danas smo uspjeli da ih, zbog lijepog vremena, uhvatimo kako glodju list.Jel zna neko šta je ovo i čime može da se potruje?

http://agronomija.rs/2013/kukuruzna-pipa/

Primetio sam i ja da kod rano izniklih kukuruza ima zagrizaja po liscu, ali jos nije nista alarmantno.
 
Nazad
Vrh