Kukuruz 2014

@momosaric Стабло (листови) је комплет зелено али доста танко и ниско, као да је од почетка имало неки проблем и да се до краја није изборило са тим проблемом. Атмосферски услови су скоро идеални па ме то наводи да размишљам о земљишту. Анализа рађена пре неких 5 год није указивала на било какве екстреме. Прошле године била соја сасвим солидног рода. Чувене 2012 ту исто био кукуруз па да не кажем да није био такав, а гле сад, у овој години која је углавном кукурузу пријала деси се овакав моменат. Земља је власништво, ради се годинама и кад се сетим да од 90 их једно 10-15 година због кризе (не само та парцела) нису добијале трунку ђубрива па увек клип био лепо формиран и завршен а сад на ову годину са ђубрењем да је питање азота, фосфора и др. заиста ми невероватно.
 
Da , ako je stablo tanko , samo ukazuje na neki problem u početku , šta , nemam pojma . Opet pogledaj kolko je bilo padavina tokom godine . Malo kasniji hibrid , malo gušće , na kraju ostane kratak sa azotom ... Jel boja tamno zelene (kao u legionara na slici ) il se providi kroz listove ?
 
Није блед, не види се нека разлика у односу на остале, можда за нијансу, али је танак и мали. Није густа сетва. 24цм.
 
Није блед, не види се нека разлика у односу на остале, можда за нијансу, али је танак и мали. Није густа сетва. 24цм.
Mozda ga kukuruzna zlatica jela u fazi oplodnje pa nije dobro oplodio...misli i o tome!Nema veze ako je predusev bio soja,naidju one,predju od komsije gde im svila odgovara i samo brste,opasna gamad!
 
Da napišem neka moja zapažanja, tih nezavršenih klipova imam i ja a ponajviše na ns hibridima, svi znamo da vučemo sušu 2-3 godine pa je i ova proleć tako krenula, posejano 12-13-14. 4. vlage bilo za nicanje, vreme promenljivo tokom proljeći sa čestim zahlađenjima i tamo negde 14-17. maja jače zahlađenje sa obilnim padavinama (110 lit po m2) koje traje nedelju dana, gro kukuruza je tad bilo u fazi 4-7 listova (osetljiva faza) posle toga prskanje od korova a on se jadan nije ni oporavio od šoka predhodnog, pa posle toga toplo pa opet zahlađenje i tako stalno a to kukuruz nevoli, stablo je ostalo niže rastom bar kod nas i mnogi klipovi su smanjili broj redova, e sad se pitam da li je ovo sve uticalo i na oprašivanje pojedinih hibrida a gledao sam i kod drugih ima tih problema ili se jednostavno vremenski uslovi poklopili da se ti vrhovi nisu lepo oprašili, neki se lepo oprašio neki manje a neki više, nemogu da ne dodam da je bilo i napada kukuruzne zlatice pri kraju oprašivanja, neverujem da je u pitanju đubrnje pošto se ovo javlja na svim parcelama manje više a radim analize zemljišta dosta redovno i đubrim solidno i trudim se da obrada zemlje bude što kvalitetnija. Toliko od Saleta.:cao:










8
8
 
Kod mene na akermesu ima tih nezavrpenih klipova skoro svaki koji sam pregledao,azot nisam bacao u proleće samo NP 20-20,5-6 godina bila pšenica na toj parceli,loša zemlja,peskovita.Sejano na 25cm.
 
To je nas standard tj nesto uobicajeno da oni koji najvise najebu-najebu do kraja tj nikad nisu uzivali u predjasnjoj muci.Ako smo se muculi da taj kukuruz bude dobar sigurno necemo da uzivamo u dobroj ceni.kako smo nagraisali sa psenicom sada je otkupljuju na 16 dinara.Ja cu pre da je zapalim nego da je dam
 
Malopre stigao iz obilaska,kukuruza ima svakakvog,kod mene jos uvek solidno stanje,po koji crven,u pitanju je NS 6030,azota nisam bacao u prolece,samo NPK jesenas 200 kg/ha,sasvim dobri klipovi,samo je stabljika manja.
 
dsc00681.jpg
[/IMG]
dsc00691.jpg
KWS Konsens strasan klip ima ove godine,nisam isao u obilazak dugo vremena sada sam se bas iznenadio,klipovi su kao panjevi.26cm duzina a tesko ce proci u krunjac :osmeh: ovaj ima samo 16reda a ogroman je,prosto nemoguce prvi put ga sejem ove godine i dosta sam zadovoljan njime.
 
Ove godine nece imati kukuruza samo ko nije posejao.
Kod nas u ataru ko je i malo obradio zemlju kako treba,oprskao i bacio djubre ima dobar kukuruz za sada,cak i oni koji su presadili,ja sam sejao nakon poplave 40-tak ari i pre nedelju dana je taj kukuruz bio 280cm,hibridi su razni,kako mi je ko vracao sejalicu ostajalo je seme,ja posejao poslednji izmesao sve i svasta i takvoj berbi se i nadam,a ima ljudi koji su mislili dobra godina ne treba dirati nista,e kod njih kukuruz od 1m do 1,5m visine,zut,zakrzljao i nikakav....Dakle,ova godina je bila dobra za ozbiljne proizvodjace,a ovi sto se zajebavaju ,njima ni ovakva godina nije nesto pomogla :ppozdrav:
 
Ludnica koliko ima crvenila.Atar kao da je neko polio farbom.Gde je uhvaćeno crvenilomk klipovi su učmali.Zrna se sparušila.
 
Nazad
Vrh