Kukuruz 2014

KWS Kermes
img20140723184954.jpg
img20140723185211.jpg
20 redova zrna vecina po dva klipa,samo mu kisa treba.
img20140723184922.jpg
 
Kiš dobro je poređano, jednostavno sam nasumično uzbro, nisam birao, dobar je on, kad nalije biće to druga slika, i meni je čudno što su podjednaki iako su različite grupe.Da dodam broj redi od 14-16, malo su one hladnoće i suša ostavile traga tako da očekujem neku prosečnu godinu što se tiče roda, no videćemo do kraja šta će biti, samo nek ovo što ima bude na miru i biće super.
 
@zeljko
Ako ove godine nije dobio dovoljno kise, nikad nece imati idealnije uslove za prinos.
 
Željko na kolki je to razmak , vjerovatno znaš kako je najbolje kod tebe , al ipak izgleda da si malo pretjero.
Ovo je sejano dvorednom sejalicom na 80cm a razmak oko 28 mozda i manje nisam merio tacno,mrzelo me da rasturam sejalicu prosle godine je bilo na 70cm i to mi se vise svidja.namerno sejem malo redje narocito ovu parcelu koja ima dosta peska,prvih 50cm je teska smonica a ispod je beli pesak ova parcela je dosta nezgodna a to se i nevidi na slici prilicno veliki nagib izmedju redova voda je napravila kanale,kada je bio mali voda ga je razbila nacisto ali odnela je tamo gde je traktor gazio i po neki red ali nije strasno,ovo sam slikao na kraju parcele gde je malo redji.u sustini kod nas u kraju nemoze da uspe kukuruz u gustom sklopu obicno izgori tako je bar bilo u proslosti.

- - - - - - - - - -

@zeljko
Ako ove godine nije dobio dovoljno kise, nikad nece imati idealnije uslove za prinos.
Ja sam zaboravio kada je pala ozbiljnija kisa osim nocas,odavno nije pala obilnija kisa ovih dana padala je svuda a kod mene nije juce sam ostvio zetvu jer sam mislio da ce kisa i nije je bilo.kukuruzu sada treba kisa i jos jedna za 15dana da bude vrhunski kvalitet zrna a rod je vec formirao odavno moglo je biti i bolje.
 
Nemora da znaci da ce cena biti losa kukuruzi su dobri a do berbe ima jos dosta,kukuruz je ove godine manje posejan nego prosle bar je kod nas takav sluca,mnoge je davila voda,monoge je odnela pojedini ljudi nemaju nista od kukuruza a i psenice mislim da je sve otvoreno sto se cene tice jer za 12dinara najbolje je da se zaore na njivi.
 
Pa ako sada bude dzaba znaci da je rodio mnogo,josuvek su to spekulacije videcemo sta ce biti do kraja ako stvarno bude 12 din neverujem da ce zimus biti vise od 16.12din je sramna cena
 
Mislim da ni Afrikanci nisu zaostali,ljudi znaju kako njima odgovara tako i seju,kod mene u kraju i u celom pomoravlju setva na 18cm ili 20 je cist promasaj ako nema sistema za navodnjavanje ili ako se slucano desi kisna godina.godinama unazd je susa unistila kukuruz,sa gustvom setvom nemoze da se postigne rod veci od 2-3t h kod nas,vise puta sam se opekao ali nikada vise.bolje je imati 30000biljki kukuruza pa neka daju i 300grama zrna a toliko moze nego 60000 po 100grama i jos spljen do metlice.Vojvodina nemoze da se uporedi sa Srbijom narocito ne sa Sumadijom.svako zna sta je najbolje za sebe.40000 stabala kukuruza moze da da prinos od 10t h a to je sasvim dovoljno,jer ovde je prosek 3th godinama,ljudi i neznaju koliko imaju prinos.
 
Dobro je ove god svakako. Lane i preklane smo u ovo vreme brojali kolko je ostalo neosusenih listova do klipa ,a negde i preko klipa je bilo.
 
:osmeh:Znam za n.becej ali sam naveo primer,nisam mislio na vas koji ste na forumu vec na Vojvodinu kao deo zemlje koja ima najvise profi poljoprivrednika,naravno od BG pa prema Madjarskoj vecina ljudi zivi od zemlje,mi juznije od BG smo amateri koji rade svasta a obradjujemo i zemlju i ucimo od drugih,pomalo.ima i krupnih poljoprivrednika ali daleko manje nego na severu zemlje.ljudi u mom kraju u velikom broju ocajno obradjuju zemlju,prinosi su ispod svakog proseka ali to je tako godinama unazad.Ja volim da odradim onako kako treba,godinama unazad ucim na greskama,gledam sta rade pravi pljoprivrednici,vrsim oglede mnogi mi se smeju ali to je njihov problem a ne moj.
 
Nazad
Vrh