Kukuruz 2014

Tipično za Dekalb sve i jedno zrno oplodjeno . Dosad sam sijao otprilike pola-pola Pionir i Deklab al kako stvari stoje možda ću preći samo na Dkc . Prvo nicanje dosta bolje pogotovo u lošim uslovima , pa sad oplodnja kako zasad izgleda , dkc neprikosnoven . Isto kao ovaj klip kod peet , svi isti , kad rasperušaš sva svila otpadne totalno , a kod pionira ove godine izgleda biće dosta "gafova" i pri vrhu klipa i po sredini biće malo krezavosti , neznam zašto uslovi su bili više nego idealni za oplodnju . Sve mi liči opet na propuste u doradi . Drugo ove godine bar kod mene iste grupe isti uslovi dkc bar dva reda više zrna nego pionir.
 
Manite se vlage od 30% i skladistenja u ambaru, da ne bude belaja, i pustanja klipova iz ambara, pogotovo sto je on iz Prokuplja nema tamo banatske kosave...
 
Kod nas su stari govorili da se može brati čim nestane zelenih listova , sad dal to i za ove hibride važi neznam , stim da su ovde košane bile najšire 1.2 m.
 
Momo ja vec 3 god. vise ne sejem Pionir. Ono sta je nasa dorada tesko da cu posejati! Ne zelim da se neko uvredi ali probao sam vise stranih hibrida u vise navrata i cim su nasi krenuli sa doradom vise nije bilo ono pravo! Mogu se kladiti da za par godina Aqua Max hibridi Pionira vise nece biti ono sto su danas.
 
Najviše sam dosad vjerovao u F38 ( naravno i u N01) , ali eno stavio sam snimak gdje je imao idealne uslove i izgleda fantastično ali ipak najčšće 16 redi zrna i ima dosta rupa neoplodjenih zrna na ovakvu godinu ??
 
Ne znam sta da vam kazem, ja sam imao i dkc i pionir i nisam primetio neku razliku. Oped ponavljav valjda je kod nas takva mikroklima i po mom nekom misljenju najvise odgovara od pionirovih hibrida za N01. On ima po prilicno krupan kip za svoju fao grupu i moze da nadoknadi i ako fali neki procenat sklopa. Od dkc su mi se bolje od ostalih pokazali 5170 i 5276. Svaka godina je prica za sebe i po najvise treba imati srece sa padavinama i onda vise ni nije bitno koji hibrid sejes.
 
dd70ed.jpg
Na pojedinim mestima nista , ista parcela .. crv je odradio svoje , ili nesto drugo mozda gresim !
1e1e70.jpg
 
Slican problem i kod mene, mada je ta parcela bila u vodi jedan dan dok je kukuruz bio u 4 peru. Hibrid NS 6030.
105692349254064174755071.jpg

105666489254064008088421.jpg


A ovako izgledaju klipovi sa te parcele
105673159254065441421613.jpg
 
Malo ulepšavao vratine pa i malo slikao.1,2,3 slika zp 606, 4 slika ns 6030, 5 slika ns 5051, 6 slika zp 427 i na sedmoj slici prva dva klipa zp 606 pa dva ns 6030, ns 5051, zp 427, malo su izudarani pošto sam ih uzbrao sa više parcela pa prilikom vozikanja je došlo do oštećenja. Primetio sam prisustvo dijabrotike na svim parcelama koja je pravila malo štete na svili a plamenac je zasad podnošljiv što se tiče štete a kako će biti dalje videćemo.
 
Nazad
Vrh