Kukuruz 2014

Okrugli ambari su dosta zahvali, malo mesta zauzimaju a dosta stanje u njih.
Berba pocinje bar 2 nedelje pre vrsidbe, ljudi beru 4-5kj na dan, jedan vuce, kuci ekipa koja skida i posao samo ide, dok se zahukta vrsidba oni su i zavrsili.

I ja cu posle ovih kisa kanda ponovo da zakacim berac, priblizava se novembar,i ne ceka mi se vise, a imam neki kukuruz koji je dan pre kise imao 21% vlage, cenim da je sad povukao prilicno. Inace cim vidim vlaga na silosu preko 18.5-19, i koliko skidaju, bude mi zdravo tesko
 
Najveci problem kod istovara mi je doci do dna u prikolici to odradi najbrze mama i onda ja nastupam lopatom onom za sneg velikom i to ide samo tako.Ko ima kiperku njemu je jos lakse.
 
Juce tata doneo jedan kli kukuruza KWS Kitty, kaze jedan od boljih. Okrunio sam ga i izmerio 378gr zrna. Tata kaze da je vlaga (po njegovoj proceni) 26-28%. klipovi su svi zbijeni, a zrno je bas krupno. Kako su mi ljudi pricali da je to silazni hibrid i da tera poa 4-5 klipova (u pocetku je poterao po 3-4 klipa koji su zaveli), bas sam se uplasio, no na moju srecu "strucnjaci" nisu bili u pravu:osmeh: Stablo visoko preko 3m, dobio od djubriva 400kg KAN/ha, oprskan Peakom i Novovelom i tad malo prehranjen preko lista. Ista situacja i sa Pioneer A24 i A46. Veoma dobri klipovi, a stablo 3+metra. Ista agrotehnika, ali krajni rezultat ce se znati kad se ovrse. Za sada sa:ppozdrav:m zadovoljan, s obzirom da je setva pocela vrlo traljavo i malerozno
 
Nije nikakav problem oko istovara u klipu. U principu su dovoljna 2 čoveka, jedan u čardaku i jedan da lopata. Čovek koji mi bere ima 2 zmajevke na koje je odole ugradio šiber i kad se namesti koš od elevatora ispod samo guraš i na kraju malo lopataš. Otprilike 30-45 minuta za zmajevku. U slučaju da nema šiber, napravi se iznutra lažna drvena stranica sa otvorom u sredini i onda se otvori donja stranica kao pri kipovanju i opet ista procedura kao i na šiber.
 
Na elevatoru se preradi(prosiri)kos i samo se otvori zadnja stranica na prikolici i lagano se iskipuje,dvoosovinke koje ne kipuju samo se podmetne pod prednje tockove kosa rampa,potera se pola metra u rikverc da se dobije slobodan pad i sve isklizi nazad bez problema,na taj nacin za deset min. se istovari prikolica bez problema,barem mi to tako radimo,nema potrbe za radnicima sve uradi jedan covek sam.
 
Covek prosle godine napravio ambare za 40 vagona,i hangar za masine i zito, a ima i dosta praznih kuca pa se stavlja kod njih u ambar,svako ce da ti da ambar.
Pametnije da je umesto ambara napravio veci hangar ili neki silos pa u zrnu kuci da ostavlja.Neznam kakva je to teorija da sapurine (cokanji)pokriju troskove istovara i krunjenja,pa znaci opet si na istom,cemu onda zezanje oko branja.A garantujem da sapurine ne pokriju te troskove jer i sam radim jedno i drugo pa vidim sta mi je isplativije.
 
Нема рачунице, исти посао радиш два пута, береш, и остављаш у котарку, после исто скидаш и круниш.Ко има услова одмах да врши и да га тако складишти, за пар метра кукуруза купиш пуну кикинду чокања.
 
Letos prikolica cikanja , kikinda, 10000din, licno video.

Lagerovati kuci, maksimalno do 16 % vlage, da ne bude posle problema, pa ceo trud uzaludan, malo ko ce kupiti pokvaren kukuruz, a vec se desavalo mnogima.

Najveci je problem sto u ovakvoj godini kukuruz nece spustiti vlagu do one prihvatljive za kucni lager. Jedino sto mozete uraditi jeste da lokalnom skladistaru iznesete svoj kukuruz vlazan i odmah podignete osusen na 14% vlage, pa u kucno skladiste.

A bolje i da hangar ostane prazan nego da se pokvari roba

Bas nezgodna godina s vremenskim uslovima
 
Ma treba nešto robe i kući ostaviti dal u zrnu dal u klipu, nikad neznaš kad će se desiti slučaj Trifunović ili Transpetrol.....
 
Sa koliko procenata vlage kukuruz moze da se stoji u dzakove,a da mu nista nije. Zajebao sam se opasno ostavi sam pola povrsine za vrsu,a imam berac,pomislih ajde kao i prosle godine. Kod nas skladista ne postoje,znaci samo kuci.
 
Nazad
Vrh