Kukuruz 2014

bojcetic

Član
Učlanjen(a)
14 Jan 2009
Poruka
15.557
Lokacija
Stapar
Koliko vidim jos nije otvorena tema, a mislim da mozemo polako da pricamo o kukuruzu 2014. Ja planiram kukuruz kao No1 kulturu sledece sezone. Predusev ce biti psenica, soja, suncokret i repa. Sav kukuruz ce biti od semenskih kuca Pionir i Dekalb, kao i jedan dzak ZP 427 na istoj parceli sa Pionirom i Dekalbom za ogled.
Zaorano je od 80kg/kj Map do 200kg/kj 3x16. Predsetveno cu dodati ureje po analizi+20% (uzimam da greska uzorka je maks 20%). Sve ce biti rani hibridi, sa maks fao 500 (kao i ove godine). Setva nijansu redja nego sto promoteri i katalozi preporucuju. Od hibrida ce biti zastupljeni Pionir N01, 9494 ili 9915 kao i V52 ili V74. Od dekalba 4590.
Na ogledu ce brazda biti zatvorena sada na jesen, i u prolece samo jednom germinatorom cu proci. Setva, prskanje na zeleno, spartanje i sta mu Bog da. :osmeh:
Za razliku od proslih godina sada imam 4 preduseva i praticu da vidim razlike.
 
Ja planiram pionir hibride kao i do sada, i to N01 i F73. Ove godine sam posejao F02 jer sam te vrece dobio gratis prosle godine i uprskao stvar, prinos oko 4,5 tona po jutru na temlji ekstra bogatoj u fosforu i kalijumu, a ni azota nije manjkalo 400 kg/ha uree. Od sada samo rane grupe i prinos ne bi smeo da bude ispod 5,5 tona po jutru.
 
Još je rano ali biće verovatno 5276, N61, N43, F38 i po nešto što je ostalo od ove godine.
 
Kod mene samo Pioneer(N-43 K-67) i za probu Coussade Realy na nekih 10 kj ostalo sve pod Pioneerom
 
Posto ce biti uglavnom za branje,najverovatnije NS6030,NS5043,AS72,Pioneer n43 i d11.
 
@KishRobert nista ZP hibridi? :osmeh:
Na nasih skromnih 10 kj ici cemo sa 2 kj zagrebackog iz grupe 500 (preostalo nam semena od ove godine). KWS 3381 na 2,3 kj, i nesto zemunca iz grupe 600 za branje.. Mozda eventualno ubacimo i NK Pako na jedno dva jutra, a redukujemo neki od ovih prethodnih.
 
Ajde i ja da kazem,sta je ostavilo utisak i sta je u planu...P0725,P1114 idu zajedno u paketu,prvi se beru !NS 6030 ce verovatno dobiti priliku kod mene da se dokaze,od KWS-a odustajem posto pored ful agrotehnike trazi i vodu,vise nego drugi,a rizik je ogroman...Ne kazem,moze da rodi i ima potencijal sigurno veci od drugih ali ne isplati se rizikovati sa njim a i voli ga crvenilo!Ako bude moglo da se seje pocetkom aprila,prvih 4-5 dana posejacu Kerbanis ako nadjem seme,ako ne nista...Mislim da ubacim za branje jos i D11 kazu ove godine da je bio odlican!
 
Planiram dosta toga od KWS-a, rane grupe 300 i 400, AS72, malo Pioneer-a(Colomba ili B08,) i verovatno nesto od ZP-a posle dugo godina apstinencije sa ovom domacom kucom, a i vodio sam jako interesantne prepiske sa okorelim ZP-ovcima, pa ce pored Pioneer-a i KWS-a dobiti sansu na istoj paceli,u istoj fao grupi i agrotehnici...
 
Za sledecu godinu planiram 5,5h pod kukuruzom. Videcu sta cu od hibrida da sejem. Verovatno ponovo nesto od AS-a i mozda ubacim neki strani hibrid, mada sam ih iskreno do sada izbegavao.
Zaorani su zetveni ostaci sad, u prolece ce dobiti 250-300kg/h uree i dva prohoda setvospremacem. Mozda cu na 2h za probu da zatvorim brazdu u januaru-februaru zavisi od vremenskih prilika. Prksanje ce verovatno biti na crno.
 
Ja mislim da cu sve posejati DKC 5276, a to mi je i zadnja fao grupa koju cu ikad vise sejati. Ako ga ne bude kod nas u bosni nije daleko ni srbija.
 
Vraćam se Novosadskom 444 na dvije parcele, nakon razočarenja u ZP i od LG hibrida cu uzeti par vrećica za probu FAO 400.
 
Što se tiče hibrida za branje odluka pada na ZP hibride za većinu površina. I to: 341, 434, (427 i 555 za probu, nisam ih do sada sejao), 560, 600 i 684. Ove ranije grupe idu na lošije zemljište na brdo, a kasnije u ravnicu pored reke. Pored njih za branje će biti i neki AS-ov hibrid, najverovatnije 51, a 73 neću sejati zbog izuzetno duge vegetacije. Novosadskih hibrida sledeće godine neće biti na mojim njivama.

Što se tiče krunjenja, površine se povećavaju. Pioneer N01 dolazi obavezno, i razmišljam da probam Dekalb koji nikad nisam sejao. Vidim da se 5276 dobro pokazao, pa ću najverovatnije njega da uvrstim u proizvodnju.
 
Nazad
Vrh