Grejanje i rashladjivanje zivinarnika

Dali neko ima iskustva u radu sa gasnim topovima?Kakvi su sto se tice ekonomicnosti i ostalih bitnih stvari?
 
Ekonomicnost je problem,a dodatni je termostat.Pilicima mora biti konstantna temperatura.Ne valja odstupanje.Gasni topovi sa pilotom i termostatom su i dosta skupi.Bez termostata moze i da pregreje.
 
Automatika mi nije problem,to mogu sam da napravim veoma precizno i pouzdano.Imam nedoumicu oko iskoristivosti gasa na ovaj nacin i kolicine stetnih gasova koje oslobadja ovaj uredjaj.Inace da napomenem jos da je objekat mali,nekih 50m2
 
Kako automatika nije problem :sta: Jel imas neko resenje za automatiku.Treba pilot plamen,pilot sonda,zastitna sonda,termostat itd itd.To je mnogo komplikovanije od strujnog termostata,jer treba osigurati da ne dodje do curenja gasa.Sto se tice izduvnih gasova,ne sekiraj se,jer je to ipak zivinarnik i top,ako naravno nije neki prevelik moze raditi u tim uslovima.
 
Imao sam na umu najmanji,od 10 KW recimo.Moja pretpostavka je da takvi topovi imaju fabricku zastitu od curanja gasa a automatika se moze resiti na nacin da se ugradi precizniji termostat,nazovimo ga tako,koji ce regulisati rezim rada tj. ukljucenje i iskljucenje istog uz konstantno merenje temperature preko sonde,recimo PT 100.Posto je to u principu uredjaj koji radi na struju,pretpostavljam da ima elektroventile za pustanje gasa u gorionik.E sad,priznajem da nisam imao ovaj uredjaj u rukama tako da mozda gresim kad je u pitanju zastita i princip rada.
 
Sigurnosni za curenje gasa ima svaki uredjaj na gas.To im je obavezno.To je i jednostavan sistem sa jednom sondom.Ovaj za automatsko paljenje i gasenje je mnoogo komplikovaniji i naravno skuplji.Moze da se resi,al nije zgodno budziti nesto.To je skroz drugaciji elektromagnetni ventil,koji ima izvod za pilot plamen.Kad sonda da impuls za ukljucenje,ventil pusta gas ,a pilot ga pali.Naravno vetil mora imati i sigurnost ukoliko se pilot ugasi,a desava se kvar,vazduh i slicno,da spreci curenje gasa.Ja to ipak nebih cackao bez majstora,a i on nema tu sta da pravi,vec mora kupiti fabricki ventil sa termostatom.To naravno kosta i mislim da je jeftinije uzeti gotov top sa termostatom.Ako se ne varam isti se uglavnom pravi za vece snage.
 
mislim da je ovde problem i oko paljenja topa,jer prekidac prilikom paljenja baca varnicu koja pali gas....
 
O tome sam i pisao.Kad upali radi dogod se ne ugasi,il ne nestane gasa.Automatski ventil ima pilot plamen,koji vrsi paljenje.Znaci totalno drugaciji sistem,a od postojeceg topa se moze iskoristiti samo kuciste i ventilator.
 
Sa preciznim termostatom se ustedi do 30% na energiji,to je prilicno znacajno.Da ne spominjemo tu benefit od konstantne tempetature u objektu.Vec sam izradjivao merne i regulacione sisteme za inkubatore,ovo mi je prostiji projekat da tako kazem.Cim ga realizujem,javim.::novac::
 
Mislim da je ovako nesto najbolje,ko sebi moze priustiti.Sa termostatom naravno.
grijac2.jpg
 
U zavisnosti od snage 200,pa na vise.Na zalost distributeri su jako ne ozbiljni.Na cenu u Hrvatskoj odakle je proizvodjac npr su mi trazili 3X i avansno placanje100%,a isporuka za 30 dana.Stvarno sramota.Mozda bude nesto na sajmu,pa da se odmah pazari.Sijera,ona pecurka dole kosta 380e,al nema trenutno na lageru,javice mi se gazda i prodje vec 80 dana,nista.Bas sam razocaran.
 
Vidim da Iradia nudi nesto od ovoga,naravno ako je ovo preporuka od nekog sa vasim iskustvom vredi da se uzme u ozbiljno razmatranje.
 
Od njih sam uzimao gajbe,hranilice i pojilice,al od grejanja takodje nemaju nista na lageru.Ovo sto sam uzimao je ekstra kvalitetno.Imaju jake cene,al vrede.
 
Zanimljivo! Dali se ukopavalo ili montiralo na zid? Pitanje je za Petra 90 vezano za zidno grejanje,jer imam objekat koji je blizu kuce pa bi mozda resio sa toplotnom pumpom grejanje u oba objekta!!! A ujedno u letnjem periodu i hladjenje!!
 
Hvala ti Petre. Dali taj zidni razvod bolje ukopavati ili moze da se montira samo na zid? Dali menja stvar i koliko? Video sam pre neki dan ono sa limenkama ( suncani kolektor),dali si mozda probao napraviti? Hocu da ga napravim,mislim da pomoze puno pomoci a nista odmoci,pa jos ne kosta nista!
 
Bolje je ukopati u zid jer je puno prakticnije,a i lakse kasnije za odrzavanje zida,kolektor nisam napravio ali imam u planu i mislim da bi dosta pomogao oko grejanja zivinarnika,problem je malo naci vecu kolicinu limenki...
 
Upravo sam zbog toga i pitao. Jer sve drugo je toliko skupo da je pitanje dali vredi raditi! Limenke skupljati,do zime ce se nakupiti,ja sam zamolio na par mesta da mi ostavljaju
 
Nazad
Vrh