Grejanje i rashladjivanje zivinarnika

SAMA

Moderator
Učlanjen(a)
13 Feb 2011
Poruka
8.394
Lokacija
Stara Pazova
Pokrecem ovu temu u cilju razmene iskustava u nacinu zagrevanja,kao i rashladjivanja zivinarskih objekata.Kakva su iskustva sa odredjenim derivatima,kao i vrstama grejalica i sistema za rashladjivanje.
 
Mislim da bi za velike farme kao što je tvoja ekstra bilo podno grejanje: možeš da greješ na drva-ugalj, povežeš kuću sa tim, najveća temperatura ti je uprav u delu u kojem ti i odgovara , isušuješ podlogu na kojoj leže, a leti uz uskopan bunar možeš i da ih raslađuješ, samo vodu iz bunara propustiš kroz sistem.
 
Zanimljivo razmisljanje,al se bojim da podno grejanje ima i mana.Isusuje prostirku apsolutno,al ujedno iz nje isparava i sve stetno_Opet to je samo moje misljenje.
 
Ovde sam predlagao nekim farmerima da to primene za krave, u stvari kod njih bi se to više baziralo na hlađenju, ali i zimi na -20 kad kroz cevi krene voda sa 15 stepeni mislim da samo bolje da im bude, a za piliće bi valjalo kad neko bude radio centralno da proba ovo na nekom manjem objektu tipa 30-tak m2, jer podno u toj varijanti mislim da ne kosta preko 150-200 eura.
 
hladjene bunarskom vodom je najjeftinije ali ima manu javlja se kondez ,i velika kolicina vode za koju treba ili kanal za odvod ili upojni bunar sposoban da primi nekoliko kubika vode na sat.
 
evo da se i ja prikljucim ovoj temi,,,posto se bavim uvodjenjem grejanja(da ne ispadne reklama),mislim da sam adekvatan da dam svoje misljenje na neke predloge,,,,
podno grejanje u zavisnosti od varijante koju radite kosta od 6 do 10 e po kvadratu bez sloja betona koji je obavezan preko cevi,minimum 5cm
Potvrdio bih miljenje @sama da bi podno grejanje nanelo vise stete nego koristi u farmi jer je poznato da je topli vazduh tako da kazem laksi i da se penje gore,tako da bi svu prasinu i sve stetne isparive stvari iz podloge podigao u vazduh,tako da se i ja ne bih slozio sa podnim grejanjem
Tako da je u ovom slucaju od podnog bolje zidno grejanje,a moze da bude i dosta jeftinije:
--- moze da se radi obicnim pvc cevima za vodu koje su dosta jeftinije od cevi za podno grejanje
--- preko cevi za zidno grejanje nije obavezan sloj betona ili ti maltera
--- i u slucaja ostecenja cevi o dolaska do curenja polja je preglednost i laksa popravka u adekvatnom vremenu
--- postoje jos neke prednosti zidnog grejanja ali da ne zamaram vise,mislim da je i ovo dovoljno

ovo je samo konstatacija zato podno grejanje nije bas prava stvar,ali i ako se neko odluci za taj vid grejanja sigurno da mu je zidno dosta jeftinije i bolje
 
Ja sam razmisljao da ubacim one karolifere na toplu vodu.Problem je amonijak koji nagriza metalne cevi.Ako moze da se radi sa PVC cevima,mogao bi se mozda postaviti neki hladnjak od traktora,kamiona ili sta vec,a iza ventilator,koji bi duvao topao vazduh.Odmah da kazem da karoliferi na struju otpadaju,zbog prasine koja moze biti veoma zapaljiva.Treba naravno voditi racuna i o bezbednosti.Ovo je samo predlog,koji bi mozda trebalo razraditi.

- - - - - - - - - -

Isti sistem bi se mogao leti koristiti i za rashladjivanje.
 
ja danas bio kod prijatelja od koga nabavljam tronedeljne pilice,on je problem grejanja resio kubetom rucne izrade od bureta,,,nisam imao telefon ili aparat kod mene da slikam,ali napravljeno je po principu kubeta ono sto zene koriste za papriku samo je ovo vece od celog je bureta,,,njegova farma je odprilike 20*8,on tu farmu greje bez problema na taj nacin,,,kube je smesteno odprilike u sredini na uzvisenom izbetoniranom delu odprilike 1,5*1,5 i u krug su ozidana dva reda betonski blokovi da ne bi doslo do kontakta sa slamom ili suskom i zapaljenje.....

Ja sam ovde predstavio njegovu ideju i nacin grejanja,ali po mom misljenju ovo i nije toliko dobro jer mislim da ne moze bas da se postigne dobra rasporedjenost temperature u objektu,jer je verovatno temperatura oko kubeta dosta visa nego u krajnjim delovima pored zidova....


@sama
postoje cevi za klima uredjaje koji nisu toliko skupi ,samo je problem naci nekog za co2 bocama da izvari te cevi po projektu
 
Sama našao sam na jednom forumu dobru ideju kalorifera na vodu napravljenog od spoljne jedinice klima uređaja.Čovek našao staru klimu izbacio kompresor i elektroniku na sače doveo toplu vodu i kaže radi super.
 
to su bakarne cevi,ali od meko valjanog bakra koji moze da se savija i rucno,a da se ne lomi...
cevi za podno grejanje su izradjene od kuvane plastike,a imaju i sloj aluminijuma oko njih,ali kod njih postoji opasnost od curenja jer se ne vare vec spajaju holenderima...
postoje i pvc cevi koje kroz zidove imaju takodje sloj aluminijuma,one se koriste za vodovodne instalacije,i takodje mogu da posluze,a i one su ti najjeftinije od sve tri vrste navedenih...
 
sve za kolege s foruma,tu smo da pomognemo i razmenimo iskustvo:ppozdrav:

- - - - - - - - - -

- - - - - - - - - -

ovo moze biti vrlo zanimljivo,jeftino i efikasno resenje za nase farme;;;

[video=youtube_share;QLNViUsRCVU]http://youtu.be/QLNViUsRCVU[/video]

:ideja:ideja:ideja:ideja:ideja::ideja:
 
Nazad
Vrh