GLADIOLE

nusret preljevic

Novajlija
Učlanjen(a)
16 Okt 2009
Poruka
15
Da li se sme ostaviti lukovica gladiole u zemlji ,
kako je zaštititi od izmrzavanja , ako ostaje ili kako je sačuvati ako se izvadi ?
HVALA, POZ....
 
Gladiole ne prezimljavaju u zemlji a i ako ostanu većina ne preživi, samo ako je slaba zima - a to niko ne može da predvidi.
Nakon vađenja teba otresti višak zemlje sa lukovice, osušiti-na vazduhu ako nisu enormne količine u pitanju i poređati ih u drvene gajbice sa SUVOM trinom. Cuvati u prostoriji gde ne smrzava. Zaboravih reći da sve oštećene ,bolesne, plesnive primerke najbolje je odmah eliminisati jer moze da zarazi ostatak.
 
Suvi drveni opiljci-ostatci nakon testerisanja drva-mi to ovde zovemo trina!A suvo-mora da bude da ne bi otrulile lukovice.
Pretpostavljam da bi i usitnjena slama odradila isti posao -poenta je da se lukovice zaštite od isušivanja i smrzavanja. Nisam stručnjak-ja to radim sa mojim cvećem-eventualno zaprašiti nekim fungicidom ako ima bolesti ili truleži.
Ako trebaju stručne informacije, drugar mi radi lukovice na veliko pa....sve se može na pravi način pitati!
 
E to se zove ,,pilici,, i seju se na prolece kao buduca proizvodnja-budu lukovice sto daju cvet za koju godinu.Oslobodis veliku lukovicu od njih,ako hoces da ih upotrebis sortiras po boji i velicini-ako ne ......pokloni nekome! glavna lukovica mora da ostane cista-ona odozdole ima (ne svaka) kao jos jedan zaseban deo -ne umem bolje da objasnim, to po meni ne treba sad otkidati nego na prolece pre sadnje. Ali ima kompetentnijih od mene na forumu pa ako gresim u necemu slobodno neka me siprave!!!!
 
Taj zadebljali deo ispod lukovice je u stvari ostatak stare lukovice. Lukovica gladiole kada se posadi cveta, a iznad stare lukovice koja propada formira se jedna ili više velikih lukovica i mnoštvo malih lukovica tzv. pilića. Gladiole sam ostavljao da prezime u bašti, ali tada ih u jesen povadim i posadim dublje, na preko 10 cm dubine, a mesto gde su posađene može se pred zimu malčirati kao dodatna zaštita od izmrzavanja. Inače kada se lukovice ne bi vadile za par godina bi došle na površinu zemlje pošto se nova lukovica uvek formira iznad stare lukovice. Male lukovice u proleće posijem gusto u široke redove i one obično cvetaju za 2-3 godine, ovisno o veličini.

IMG_1278-1.jpg

velike i male lukovice gladiola

IMG_1752-1.jpg

gladiole u cvetanju
 
meni ponicale sve do jedne Gladiolus Black Jack a na kesi piše B. Surprise. Sad da li je pogrešna slika ili naziv, videćemo kad procvetaju...
 
Nazad
Vrh