Trimeri

Не би онда ваљда радио уопште. Ради добро по пар минута...
Ne mora da znaci, nije isto hladan i zagrejan motor u smislu smese vazduha i benzina, zato i postoji tkzv. sauh koji smanjuje kolicinu vazduha u smesi kada motor treba da upali, dvotaktni motori su osetljivi na karburaciju....kao sto rece kolega ja tu ne bih dirao nista posto je u garanciji, meni su u trgovini rekli ako nesto zeza ne cackaj donesi....
 
jesam sada sam mu poslao pp kolega ltz- 40 nego pricalo se možda je neko vec odradio to pa da podeli informaciju .našao sm da ima firma mikron -kikinda motore esad dali oni odgovaraju ili ne pa da pitam za preporuku i još bolje ako kolega brkin ima svog pouzdanog dobavljaca još bolje .
 
Da li je neko koristio strunu whisper X 2,7mm i whisper 3.00mm, zanima me kakva je izdrzljivost jedne u odnosu na drugu?
Da li T35X moze da primi strunu 3.00mm, mislim da li je neko pokusavao (znam da u opisu stoji da je do 2.7mm)?
 
Ja sam probao raznorazne strune ali samo debljine 2.4 jer je ona preporučena od proizvođača. Najbolje mi se pokazala obična, okrugla, narandžasta najjeftinija struna.
 
Poslednja izmena:
iz iskustva sa stihl fs 350/450 mogu reci da je 3mm i vise totalna glupost za upotrebu. Kada se namota na glavu usled povelike tezine gubi se impulsni odaziv na gas, lakse se zaustavlja kada udari u neku prepreku a nista se ne dobija. jos ako se koriste one profilisane strune sa onim coskovima ima kosa na glavi da ti otpadne dok ne izvuces koji cm iz glave rotosekaca jer se usled centrifugalne sile ti coskovi medjusobno dako dobro sloze da nema sanse udarcem o zemlju osloboditi strunu da izadje. 2,5 /2,7 sasvim dobra debljina. Ljudi misle da ce debljom strunom preseci vecu travu ili stabljiku a pri tome zaboravljaju da sece brzina a ne toliko debljina strune a deblja struna znaci manja brzina... Najveca greska je sto se ne sece VRHOM strune nego se udari sredinom strune pa se struna kida , motor preopterecuje. Za vecu travu je uvek bolja trokraka nego struna...
 
Koristio sam whisper 3.0mm za vecu travu, zeljasto, neko siprazje, za brijanje, za ciscenje ograde, ivicnjaka... iz razloga sto je izdrzljivija i odradjuje posao, kada sam to isto pokusao sa whisper 2.7mm, potrosnja je bila duplo veca a ucinak nije bio kao sa 3.0mm.
Zato sam i pitao da li je neko koristio whisper X 2,7mm i whisper 3.00mm, da li 2.7mm moze da joj parira u radu-izdrzljivosti, upravo iz razloga koji pominjes, opterecenje 2.7 vs 3.0.
gm80@ hvala na detaljnom obrazlozenju, jeste za visoku travu najbolji trokraki noz ali ako u toj travi ima svasta najbolja je struna.
https://postimg.cc/image/hn19z28x3/ obe su 3.0mm samo sto je siva whisper X a crvena obican whisper, nije coskasta da pravi probleme.
 
Kad sam kupio trimer na njemu je došla okrugla 2.4 i trajala je dosta dugo. Onda prešao na okruglu 2.7 koja se isto dobro pokazala, izdržljivija, a ne guši mašinu.

Prošli mjesec uzmem za probu neku zvjezdastu 2.4 sa pet ivica koja je nenormalno brzo pucala. Uhvati neku grančicu ili dotakne kamen i ode. 15 m potrošio da nisam ni pola posla završio i pošaljem starog u seosku apoteku da kupi opet okruglu koju nađe. Vraća se i kao preporučili su mu neku drugu koju ljudi kupuju masovno, a dobro se pokazala. Pogledam, isto petokraka od istog proizvođača samo 2.7 i zelena (ona bila narandžasta). Šta da se radi, namotam i daj da završim što prije. Udri, tuci, ne predaje se. Uz jedno punjenje (oko 5 m) završio posao taj dan i danas opet sve da nisam namotavao novu (nisam provjeravao koliko je ostalo). Pozitivno iznenađenje, pogotovo što melje sve redom, a ne puca skoro nikako.
 
Nisam kod mene video tu petokraku verziju ali od kako sam saznao za cetvrtasti silk, njega samo i kupujem.
Melje sve živo, ne opterećuje trimer i svu travu kasnije iskoristim i dam stoci da pojede...
Nož mi stoji zapakovan, istrulice od rdje .
 
A vidis,ja sam za goveda kosio i travu i lucerku samo sa nozem i to ga slozim na otkose kao moj pokojni deda sa rucnom kosom,najlon nisam koristio no 20 posto..
 
Koje gorivo koristite od 95 ili od 100 oktana?

Svi koje znam koriste od 95.

Baš juče sam imao raspravu u vezi benzina,dilema je koliko može da se čuva u plastičnom balonu od vode a da ne izgubi na kvalitetu tj da ne šteti motoru.? Znači ne mešavina nego samo benzin.Ja sam mislio da najviše može da se čuva mesec dana >< dok me komšija ubedjuje da može i po pola godine? :sta: Kakva su vaša iskustva u vezi čuvanja benzina,ambalaže,itd?.

Inače od prošle godine imam fs55 isčitao sam od tada celu temu pa eto sad i da malo napišem,nešto se ne sećam da se pisalo o čuvanju goriva.
 
Ko će znati imalo se pa da se iskoristi....
Ja np imam kantu-balon-kanister kako ko zove od 5 l ostalo od ulja. Odlična reciklirana sprava koja ima i podeoke i ima na cepu onaj deo što se izvlači pa nece da prosipa gorivo...
E sad imam jedno extra glupo pitanje.
Kao se kosi visoka trava sa trokrakim nožem?
Konkretno me interesuje da li se pomera stitnik na gore ili ne?
Jbt život koliko imam trimer a tek sad hoću kosili .
 
vujke89@ pomenuo si da koristis petokraku strunu, koje debljine i da li u T35-T45 trimi glavi i koji trimer koristis?
Sto se tice trokrakog noza nisam ga koristio, samo znam da kod Husq. donji deo stitinika se skida da bi radio sa nozem.

Жиле@
gorivo koje uzmem za mesavinu sve ukupno od goriva > mesavine > potrsnje ne prodje 2-3 dana, nikada nisam cuvao gorivo.
Naravno da je najbolje koristiti namensku ambalazu ali jbg, snalazi se ko kako ima, komunalac za FS350-450 nosi sa sobom flasu od 1,5l mesavine. Ja konkretno imam neko belo balonce od 3l iz nekih srecnih vremena te racunam da je od kvalitetnije plastike, potrosim ga za dan-dva, smatram da ne moze da ga benzin rastopi za to vreme.
Najbolje cuvanje benzina je puna ambalaza do cepa da ne moze da vetri.

Naisao sam na neciji nacin rada, zbog toga sam pitao i za benzin 95 vs 100 oktana, citiracu ceo post,

Razrada stroja - prema nekim teorijama i pričama, poželjno je napuniti pola rezervoara s jačom mješavinom i ostaviti da stroj radi dok se ne ugasi (potroši mješavinu). To mi s mog stručnog stajališta i ima smisla, jer se motor treba uhodati i da se skinu sitni srhovi i smanji trenje koje je u početku nešto više u odnosu na razrađen stroj. Također kod prvih sati treba biti blaži na gasu da se sigurno stroj uhoda.

Gorivo - koristim isključivo gorivo sa 100 oktana jer za ovako delikatne mašine, bolje je da bude više oktana da ne dođe do malog samozapaljenja goriva prije gornje mrtve točke klipa i bacanja iskre (ciljane ekspanzije). Jednostavno objašnjeno, da prilikom malog samozapaljenja mješavine zbog vrućeg cilindra/klipa ne dođe do preuranjene ekspanzije dok se klip još kreće prema gore i da se javlja nepotreban otpor klipu koji se onda prenosi na radilicu i ležajeve.

Mješavina - uvijek koristim neznatno jaču mješavinu od 2%. Na 3l goriva umješam 0,65 dcl mješavine, a na 5l 1,1 dcl. To bi bilo ugrubo 2,15%, no nije bitan postotak u stotinku, nego samo da se doda mrvicu više ulja (ali ne pretjerati!). Naravno, nuspojava su bijelilji dimni plinovi zbog više ulja, ali ako se pretjera, može doći zauljenja fergazera i auspuha. Mislim da nema smisla štedjeti par kuna i ne kupiti orginal ulje. U nekim dućanima se može kupiti i litra orginalnog ulja u rinfuzi (pretaču i pakiraju ih sami iz 10 litrenih karnistera), pa se dobije litra orginalnog ulja za 50-ak kuna! To ulje može stajati i nekoliko godina, ali ne koristim isto ulje nakon 2 godine, već kupujem novo.

Rad - kaže se puni tank, pa litra i voda. Onda se opet nastavlja. No, ja kosim cca 20 min, pa uzimam drugu flaksericu i opet kosim 20 min. Znači svaka radi 20 min i stoji 20 min (pa tako naizmjence sve do faze dok meni netreba pauza ). To je blaža verzija upotrebe jer imam 2 flakserice, pa se slobodno malo dulje radi s njom. Ali nema potrebe raditi satima i onda tek napraviti pauzu. To je već faza mučenja stroja i povećava se rizik od kvara.

Održavanje - čišćenje štitnika poslije svake košnje, dodavanje masti u pužni zglob prije svake druge košnje (jedna košnja= cca. 5h rada), ispuhivanje filtera zraka kad se sjetim. To je to.

Zimski san- slaganje jače mješavine (cca. 3 mjere benzina- 1 mjera ulja), pustiti je da radi u leru i uz povremeno dodati gas do kraja, ugasiti ju nakon koje minute takvog rada i isprazniti rezervoar. Paljenje barem jednom mjesečno da se ponovno sve podmaže i da se ne stvore naslage i to je to (ne koristiti staru mješavinu!). Jedan mehaničar mi je rekao da je dobro za zimsku pripremu skinuti svijećicu, kapnuti malo ulja na klip, rotirati ju da se ulje rasporedi i povlačiti nekoliko puta da se ulje razmaže i po stijenkama cilindra. No to nebih preporučio.

Proljeće - vađenje filtera zraka i mješavine i njihovo ispuhivanje s kompresorom (oprez da se ne probuši) i zamjena svake 1-2 godine (ovisno u kakvom su stanju), plavljenje rezervoara s novom mješavinom, brušenje nožića koji reže flaks na štitniku. Zamjena cijevi za dovod goriva kada postanu krute ili porozne. Otvaranje fergazera ako su membrane stare godinu-dvije i provjera u kakvom su stanju (posebice ona koja titra, da se provjeri da nije kruta, već meka i lako se giba), a tu je i čišćenje fergazera (brisanje krpom, ispuhivanje, čišćenje mrežice, provjera federa).

Postoji i ovo zvanicno o gorivu http://www.hajster-servis.hr/savjetujemo-o-benzinu/127
 
Pozdrav
Imam na vikendici trimer Einhell bg bc 43 i pukao mi je nosac rucke?
Posto nisam ni znao da postoje razliciti precnici rucki ( a vidim da se spominju precnici 26 i 28mm) da li neko slucajno ima taj trimer pa da mi kaze tu dimenziju jer treba da pokosim dvoriste iduci put kad odem... Ili da uzmem onaj za 28 mm pa da podmetnem neku gumu izmedju drzaca i sipke...
Na ovo mislim
 
Svi koje znam koriste od 95.

Baš juče sam imao raspravu u vezi benzina,dilema je koliko može da se čuva u plastičnom balonu od vode a da ne izgubi na kvalitetu tj da ne šteti motoru.? Znači ne mešavina nego samo benzin.Ja sam mislio da najviše može da se čuva mesec dana >< dok me komšija ubedjuje da može i po pola godine? :sta: Kakva su vaša iskustva u vezi čuvanja benzina,ambalaže,itd?.

Inače od prošle godine imam fs55 isčitao sam od tada celu temu pa eto sad i da malo napišem,nešto se ne sećam da se pisalo o čuvanju goriva.

Može dugo. Najstarije što sam ja koristio je bilo staro nekih dvadesetak godina (ratne zalihe "za nedaj Bože", skrivene iza gomile stvari u garaži), ali je stojadin uredno sve potrošio. Čuvano u metalnoj vojnoj kanti. U plastičnoj kanti za gorivo mu sigurno neće ništa biti, a ni one od ulja nisu loše. One od vode su više kritične da će se probušiti nego da će nešto reagovati sa benzinom.
 
Nazad
Vrh