Trimeri

stihl-ov je odlican,a stitnik bi trebao da uzmes,prvo zbog bezbednosti,a drugo lakse se radi sa njim,pogotovo u gustim sikarama gde ima malo mesta,ali uopste nisu jevtini,ja sam za husqvarnu platio pre par godina oko 4000 din
 
kad bi moglo dase prdi a da prdez misrise ko parfem svi bi mirisali. AKo si vec kupio vidijumsku onda teraj dok moze pa probaj ravnom turpijom da naostris pa sta bude. Skarlet je prica za sebe, precnika 200 mm koristim vec ko zna otkad , sece sve od drveca do trave ali mora da se ostri. U Novembru pred prvi sneg posekao sam jedno 10 glogova u precniku 10 i vise santimetara ko od sale. Za sada villager i scarlett rade samo biju , a ja cekam svaki cas da se villager raspadne ali se on neda i bije li bije bez kvarova.
 
Ovo lepo vreme me mami da cistim medje tj uvratine. Trebalo bi da podmazem trimer. Na glavi imam sraf, a umesto njega treba da kupim onu malu mazalicu ili "sisicu". Otisao da je uzmem, a oni mi nude razne velicine i oblike. Zna li neko dimenziju, da ne gubim vreme da idem u selo, pa da skidam sraf i da ga merim, pa tek onda u radnju ponovo?

Kupi u apoteci najmanji spric , sipaj mast u njega i ubaci u glavu , tako radim od kad je kupljen. Najlakse i najbrze.

- - - - - - - - - -

Nisam pratio,da li moze ova kruzna testera da se koristi na Willager BC-1250 S ???

- - - - - - - - - -

Da ne bilo zabune pitam zato sto NE ZNAM da li bih smeo to da koristim na svom trimeru.

Moze , moze ona i sa bc 900 s bez obzira na pricu agromarketa da su narandzasti trimeri samo za noz , komsija koji ima bc 900 sece s njim i vidijumskim cirkularom trnje i tanje drvece po medji samo bije a njemu nista ne fali, a ima samo 1,2 ks

Sustina je da masinu ne lomi cirkular ili drvo nego covek.


Da li se isplati da skinem onaj visak crne plastike sa svog 1900x i ostavim ga bez nje , tad bi licio na proslogodisnji model a bio bi laksi za 900 grama.
 
Poslednja izmena:
Kupi u apoteci najmanji spric , sipaj mast u njega i ubaci u glavu , tako radim od kad je kupljen. Najlakse i najbrze.
Dobra ideja. Jedino je tu "problem" sto spric nema snage da izgura tu staru mast ako je uopste i ostalo nesto od nje.

Skarlet je prica za sebe, precnika 200 mm koristim vec ko zna otkad , sece sve od drveca do trave ali mora da se ostri. U Novembru pred prvi sneg posekao sam jedno 10 glogova u precniku 10 i vise santimetara ko od sale. Za sada villager i scarlett rade samo biju , a ja cekam svaki cas da se villager raspadne ali se on neda i bije li bije bez kvarova.
Tek sam poceo da koristim scarlet, i jos ga nisam ostrio a posekao sam podosta. Sada mu je vec vreme. Krece polako da posustaje. Koliko kosta sablon za njega i da li moze bez sablona da se ostri kao motorna testera recimo? Drugim recima, da li bas trazi preciznost da bi lepo sekao?
A ovo sto sam boldirao tvoj citat.. vec sam pre napisao u ovoj temi - kada vidim kako lepo radi ovaj villager od 1,9 i kako nemam nikakve probleme a kosta svega 200e, prosto se zapitam - zasto ljudi uopste kupuju skuplje trimere? Jedino da rade u gradskoj cistoci, pa da ih koriste po ceo dan po parkovima.
 
Ok, onda od prilike da malo podmazem, i to je to.
Zvao sam husqvarna servis. kosta oko 1200-1400 din ovaj sablon za scarlet. Nemaju ga na stanju, ali ce naruciti.
 
Dobra ideja. Jedino je tu "problem" sto spric nema snage da izgura tu staru mast ako je uopste i ostalo nesto od nje.


Tek sam poceo da koristim scarlet, i jos ga nisam ostrio a posekao sam podosta. Sada mu je vec vreme. Krece polako da posustaje. Koliko kosta sablon za njega i da li moze bez sablona da se ostri kao motorna testera recimo? Drugim recima, da li bas trazi preciznost da bi lepo sekao?
A ovo sto sam boldirao tvoj citat.. vec sam pre napisao u ovoj temi - kada vidim kako lepo radi ovaj villager od 1,9 i kako nemam nikakve probleme a kosta svega 200e, prosto se zapitam - zasto ljudi uopste kupuju skuplje trimere? Jedino da rade u gradskoj cistoci, pa da ih koriste po ceo dan po parkovima.

Iz prostog razloga sto na husqvarni nema sanse da da odlomis zavrtanj ako zatezes rukom kao sto sam ja uradio na nosacu rucica ili ako se neki deo polomi ( stitnik na primer) mozes odmah da kupis drugi ili da cekas najvise dve tri nedelje a za villagera tesko da dobijes isti stitinik.
Mozes da ostris cirkular i bez sablona samo ti treba trupija 5,5 mm i polako podesavaj ugao dok turpijas da bi bilo kako treba. Sve je stvar iskustva i navike.Ako si dovoljno utreniran da ostris lanac na testeri bez sablona onda mozes bez problema da ostris i cirkular bez sablona
 
Ha ha,kakvi sve sarlatani rade po prodavnicama,jos onako kurcevito objasnjava,ubedio me da nesto zna.Bice zanimljivo kad odem opet da kupim cirkular.Koji sad da kupim,u huskvarna prodavnici u Sapcu nemaju Skarlet,vec nesto drugo,ne znam cije proizvodnje,valja li Stilov i jel mora stitnik drugi da se kupi ?
Mora stitnik. Ako se radi sa najlonskim nitima, mora sirok i dubok stitnik kao lopata za sneg jer najvise razbacuje, na nagibima su mi uvek i gace pune zelenisa bez obzira i na zastitnu opremu. Sa trokrakom zvezdom treba sirok a plitak stitnik kao plitka lopata, trokraki malo razbacuje. Sa cirkularom treba minijaturni (najbolje metalni) stitnik velicine dlana i nikako veci, jer tehnika secenja cirkularom nalaze naslanjanje seciva i stitnika na drvce. Tu veliki stitnik (lopata) smeta, a bez stitnika je opasno zbog iznenadnog smicanja ostrice sa reza.
 
Mora stitnik. Ako se radi sa najlonskim nitima, mora sirok i dubok stitnik kao lopata za sneg jer najvise razbacuje, na nagibima su mi uvek i gace pune zelenisa bez obzira i na zastitnu opremu. Sa trokrakom zvezdom treba sirok a plitak stitnik kao plitka lopata, trokraki malo razbacuje. Sa cirkularom treba minijaturni (najbolje metalni) stitnik velicine dlana i nikako veci, jer tehnika secenja cirkularom nalaze naslanjanje seciva i stitnika na drvce. Tu veliki stitnik (lopata) smeta, a bez stitnika je opasno zbog iznenadnog smicanja ostrice sa reza.

Jos ovo iz licnog iskustva , odbijanje cirkulara ili kruzne testere ili kakko se vec strucno naziva , se javlja samo kad se gledano od rucica , tacnije odozgo, desna gornja cetvrtina kruga dodirne tvrdo drvo ili prut . Tada se odbija cirkular i to bas dobro odskace . Slicno kod motorne testere gornja cetvrtina na vrhu maca kad zakaci drvo odskace.

Moja najveca grska prilikom rada sa cirkularom je bila ta sto nisam skidao stitnik pa sam ga polomio i nisam nasao drugi koji odgovara modelu trimera koji imam nego sam morao da kupujem drugi model i on mi ne lezi kako treba nego mi negde baca travu na noge dok kosim silkom. A i niko kome je dusa u nosu ne uzima trimer u ruke i ide u trnje sa cirkularom za tanko drvece.
 
[h=2]Viliger bc1900 al xc crni model ne onaj stariji ( 23.000din ) ili STIHL FS 55 ( 29.000din ) ? za kosenje trave u vocnjaku i oko kuce.[/h]
 
Vise komada vocnjaka :) , neki su dati da se zatrave ljudima da sakupljalju seno neki se tek sade nesto se tek cisti, pa oko pcela na dva mesta isto par puta gosinje... znam da je bolje neka jaca masina ili traktor ili odrzavanje bez zatravljivanja al mehanizacija nije bas najbrojinija i potpuna.Puca kicma i ovako do sad al kad se mora, gde moze ici ce kosa na imt 506. Znam sta treba al nema se para, no pitam Still je dosta slabiji ali kvalitetniji, viliger dosta jaci . Zamislite da nije bitna povrsina sta znam sve ukupno 3-4 ha i vise za sad ( nebi se radilo sve trimerom mozda 1-2 ha ukupno)
 
2ha uopste nije malo za trimer. U tom slucaju, najbolja bi preporuka bila kvalitetniji i jaci trimer.
Obzirom da je tvoje razmisljanje izmedju jakog i jeftinijeg trimera, i slabog skupljeg i kvalitetnijeg, onda bi ti moja preporuka bila da uzmes ovaj crni villager 1,9hp.
Svima se lepo pokazao. Ja ga uvek hvalim jer ga i sam imam. Nemam nikakve probleme sa njim.
 
I ja pitam gluposti , prespavao razmislio i odlucio. Posle 20 ari boli kicma :) a za vece povrsine bi umro na kraju il ja il on, odustajem od te glupe ideje.
 
Ledja, ruke i glava bole samo prva dva ili tri puta koriscenja ako ne pravis odmor. Posle treceg puta i uz odmor nema tih problema .Kucam iz licnog iskustva. A trimer treba imati ali sa kardanom na koji moze da se postavi cirkular jer ce kad tad da ti trebaju i trimer i cirkular iako izgleda da nikad nece trebati.
 
Jel štitnik za cilkular Husqverna odgovara za Sthil?
Ako ne, može neki link gdje se može naručiti org. Sthil jer ja ništa ne uspijevam pronaći.
Hvala.
 
Nazad
Vrh