Trimeri

Koliko puta mi ostane goriva...mjesavine..preko zime il ovakopo par mjeseci i samo dodam jos koju kap ulja.Sve to husvarne progutaju,stim sto ja na 4 litra sipam onu malu stlovu bocicu ulja i tu mjesavinu derem i u trimer i motorke
 
vujke89@ pomenuo si da koristis petokraku strunu, koje debljine i da li u T35-T45 trimi glavi i koji trimer koristis?
Sto se tice trokrakog noza nisam ga koristio, samo znam da kod Husq. donji deo stitinika se skida da bi radio sa nozem.

Жиле@
gorivo koje uzmem za mesavinu sve ukupno od goriva > mesavine > potrsnje ne prodje 2-3 dana, nikada nisam cuvao gorivo.
Naravno da je najbolje koristiti namensku ambalazu ali jbg, snalazi se ko kako ima, komunalac za FS350-450 nosi sa sobom flasu od 1,5l mesavine. Ja konkretno imam neko belo balonce od 3l iz nekih srecnih vremena te racunam da je od kvalitetnije plastike, potrosim ga za dan-dva, smatram da ne moze da ga benzin rastopi za to vreme.
Najbolje cuvanje benzina je puna ambalaza do cepa da ne moze da vetri.

Naisao sam na neciji nacin rada, zbog toga sam pitao i za benzin 95 vs 100 oktana, citiracu ceo post,

Razrada stroja - prema nekim teorijama i pričama, poželjno je napuniti pola rezervoara s jačom mješavinom i ostaviti da stroj radi dok se ne ugasi (potroši mješavinu). To mi s mog stručnog stajališta i ima smisla, jer se motor treba uhodati i da se skinu sitni srhovi i smanji trenje koje je u početku nešto više u odnosu na razrađen stroj. Također kod prvih sati treba biti blaži na gasu da se sigurno stroj uhoda.

Gorivo - koristim isključivo gorivo sa 100 oktana jer za ovako delikatne mašine, bolje je da bude više oktana da ne dođe do malog samozapaljenja goriva prije gornje mrtve točke klipa i bacanja iskre (ciljane ekspanzije). Jednostavno objašnjeno, da prilikom malog samozapaljenja mješavine zbog vrućeg cilindra/klipa ne dođe do preuranjene ekspanzije dok se klip još kreće prema gore i da se javlja nepotreban otpor klipu koji se onda prenosi na radilicu i ležajeve.

Mješavina - uvijek koristim neznatno jaču mješavinu od 2%. Na 3l goriva umješam 0,65 dcl mješavine, a na 5l 1,1 dcl. To bi bilo ugrubo 2,15%, no nije bitan postotak u stotinku, nego samo da se doda mrvicu više ulja (ali ne pretjerati!). Naravno, nuspojava su bijelilji dimni plinovi zbog više ulja, ali ako se pretjera, može doći zauljenja fergazera i auspuha. Mislim da nema smisla štedjeti par kuna i ne kupiti orginal ulje. U nekim dućanima se može kupiti i litra orginalnog ulja u rinfuzi (pretaču i pakiraju ih sami iz 10 litrenih karnistera), pa se dobije litra orginalnog ulja za 50-ak kuna! To ulje može stajati i nekoliko godina, ali ne koristim isto ulje nakon 2 godine, već kupujem novo.

Rad - kaže se puni tank, pa litra i voda. Onda se opet nastavlja. No, ja kosim cca 20 min, pa uzimam drugu flaksericu i opet kosim 20 min. Znači svaka radi 20 min i stoji 20 min (pa tako naizmjence sve do faze dok meni netreba pauza ). To je blaža verzija upotrebe jer imam 2 flakserice, pa se slobodno malo dulje radi s njom. Ali nema potrebe raditi satima i onda tek napraviti pauzu. To je već faza mučenja stroja i povećava se rizik od kvara.

Održavanje - čišćenje štitnika poslije svake košnje, dodavanje masti u pužni zglob prije svake druge košnje (jedna košnja= cca. 5h rada), ispuhivanje filtera zraka kad se sjetim. To je to.

Zimski san- slaganje jače mješavine (cca. 3 mjere benzina- 1 mjera ulja), pustiti je da radi u leru i uz povremeno dodati gas do kraja, ugasiti ju nakon koje minute takvog rada i isprazniti rezervoar. Paljenje barem jednom mjesečno da se ponovno sve podmaže i da se ne stvore naslage i to je to (ne koristiti staru mješavinu!). Jedan mehaničar mi je rekao da je dobro za zimsku pripremu skinuti svijećicu, kapnuti malo ulja na klip, rotirati ju da se ulje rasporedi i povlačiti nekoliko puta da se ulje razmaže i po stijenkama cilindra. No to nebih preporučio.

Proljeće - vađenje filtera zraka i mješavine i njihovo ispuhivanje s kompresorom (oprez da se ne probuši) i zamjena svake 1-2 godine (ovisno u kakvom su stanju), plavljenje rezervoara s novom mješavinom, brušenje nožića koji reže flaks na štitniku. Zamjena cijevi za dovod goriva kada postanu krute ili porozne. Otvaranje fergazera ako su membrane stare godinu-dvije i provjera u kakvom su stanju (posebice ona koja titra, da se provjeri da nije kruta, već meka i lako se giba), a tu je i čišćenje fergazera (brisanje krpom, ispuhivanje, čišćenje mrežice, provjera federa).

Postoji i ovo zvanicno o gorivu http://www.hajster-servis.hr/savjetujemo-o-benzinu/127
Ne koristim petokraki nego cetvrtasti silk debljine 2.4 mm. Glava trimera vilagerova koja je stigla sa trimerom bc 900s I prezadovoljan sam.
A ovo za gorivo u daljem tekstu je bolest... Normalno je održavati mašinu ali treba razlikovati opsesiju od realnosti....

Gorivo za trimer praviti u razmeri 1 l goriva 25 ml ulja. I ima da traje mašina dok se ne raspadne.
Podmazivati glavu na svakih 10 sati rada... Nekad uzeti ubaciti masti na karadnsku sipku. Povremeno očistiti sunđer od filtera vazduha.
Koristit mašinu naspram svojih mogućnosti
Kraj priče.
Da se vratimo na konkretne teme i probleme....
 
Ne, mešavinu treba praviti u noći mladog meseca, po ponoći, najbolje između 1 i 2, kada svi spavaju najtvrđim snom.
Paziti da ne bude daška vetra da gorivo ne vetri(doneto pola sata ranije sa pumpe). Pripremiti menzure, epruvete i retorte i digitalnu zlatarsku vagu za što preciznije razmeravanje mešavine goriva i ulja.
Itd, itd.. Liči li ova predhodna analiza nekih članova na opsesivno kompulzivni sindrom?
 
Ne, mešavinu treba praviti u noći mladog meseca, po ponoći, najbolje između 1 i 2, kada svi spavaju najtvrđim snom.
Paziti da ne bude daška vetra da gorivo ne vetri(doneto pola sata ranije sa pumpe). Pripremiti menzure, epruvete i retorte i digitalnu zlatarsku vagu za što preciznije razmeravanje mešavine goriva i ulja.
Itd, itd.. Liči li ova predhodna analiza nekih članova na opsesivno kompulzivni sindrom?

Секташ.:haha:
 
Ja imam 2 plasticna kanistera od 5l...dobra su i za razliku od balona za vodu koga zavati sunce sigurniji su:) inace mesavinu bez 2 raketna naucnika,atomska fizicara i molekularna biologa ne pravim...
 
Jedino je eDGe@ razumeo da bez struke nema nauke :osmeh:, salu na stranu, nije lose za procitati, ko ce kako i na koji nacin da se ophodi prema svojim masinama to je njegova strvar.
Slazem se da je preterano.
 
Још увек нисам слао тример на сервис, открио сам да може да ради уз повремено одвијање чепа резервоара када почне да се дави. Помаже и окретање за 180 степени. Кад ухвати ритам гас-лер, онда лепо ради и по десетак минута. Видео сам да је неко имао сличан проблем, али не могу сад да нађем како је решио? У резервоар улазе три црева, једно ка пумпи, друго поврат и треће одушак, са неким пластичним чепом са затварачем.
Ова Орегон спидлоад глава која долази уз њега изгледа може да користи само Орегон струну која је већ намотана. Струна је залепљена на пар места у кругу, па сам морао да је скидам и кидам те спојеве да би глава могла да је избацује.
Струна је четвртаста и доста се троши, уопште нисам задовољан, пуца чим пипне неку препреку, сломљену гранчицу или дебље зељасте биљке. Не видим начин да може да се намота друга струна.
Свакако ћу га послати на сервис када будем одрадио хитне радове са њим.
Не могу да га наштелујем да ми ручице буду ближе, јер онда баланс није добар и мотор претеже, ово је прављено за људе са дугим рукама.
 
Poslednja izmena:
Inace evo kako izgleda svecica na testeri,doduse i za trimer je isto...jedino sto sam je samo upalio i isekao par daski,nisam je nesto ganjao.


k0P6R.jpg
 
Danas sam probao ovaj krivi nož, i mogu vam reći da je to odlična stvar za krčenje trnja i bagrema. Seče glog i bagrem do 3-4 cm, žbunje, divlju lozu i kupinu. Mnogo je bolje od cirkulara ili trokrakog noža jer i usitnjava masu.
 
Danas sam probao ovaj krivi nož, i mogu vam reći da je to odlična stvar za krčenje trnja i bagrema. Seče glog i bagrem do 3-4 cm, žbunje, divlju lozu i kupinu. Mnogo je bolje od cirkulara ili trokrakog noža jer i usitnjava masu.
Kole izbaci fotos tog noža, cena i gde si kupio I može li za BC900. Pozdrav

Послато са 6044D уз помоћ Тапатока
 
ne bih ti ja tako debelo drveće sjekao sa tim nožem. vrlo lako da će ti da strada prenos na trimeru. za ovakve površine najbolji je cirkular, jer imat će manje udarce na sami prenos trimera.
 
Slazem se,najbolje je kod ovakvih parcela odratiti sve sitnije sa krivim nozem i okrciti oko debljih drva a potom staviti cirkular i srediti i debela drva.Tako ja radim,cirkular i malc-noz su savrsena kombinacija.

Sent from my A6 using Tapatalk
 
Ja trnje i ta tanja drva sve teram cirkularom i seče kao luda, probao sam i sa trokrakim nožem ali kad naleti na malo deblje drvo jako cima i da ne zeznem nešto ide sve cirkularom.
 
U pravu ste, ali onda moram da vučem granje. Ne mogu da palim jer je šuma. Ovako sve samelje.
Moram da napravim neki jak samohodni mulčer.
 
@Kole Htedoh da ti kazem da kupis 2 slona....oni ce to sve da ti ociste ali imas i mala drva oborili bi ti...mozda je bolje ovako...
 
Slazem se,najbolje je kod ovakvih parcela odratiti sve sitnije sa krivim nozem i okrciti oko debljih drva a potom staviti cirkular i srediti i debela drva.Tako ja radim,cirkular i malc-noz su savrsena kombinacija.

Sent from my A6 using Tapatalk

Код парцела као на слици најбољи је циркулар који може да се оштри .
 
Nazad
Vrh