Trimeri

Potrošnja zavisi i od prženja.Ako se baš forsira troši dosta i ovaj a ako se radi normalno nije strašno.U svakom slučaju bolje od svake ručne kose.
 
Ne bih ja to ni znao da nisam sasvim slučajno gledao dok je komšija kosio sa svojim BC1250.Ko šta radi on samo sipa gorivo dok je kod mene na BC900 potrošnja zaista smešna.

Par puta smo kosili ja i tata i čika mile,bc900 dok zduva rezervoar goriva demon spiči 1.5 a bc1250 cela dva...
U velikoj ardali se isplati imati jači trimer,za sitna prckanja na leru meni moj bc900 odličan...
 
Imam jedno pitanje. Da li koristite pauk glave I kakva su vamiskustva.
Da li je glavna njena prednist sto se lakse najlon postavlja.
 
Mnogi je hvale, ali ja ne kontam kako je lakše kad svaki put moraš stati, skinuti trimer i ručno zamijeniti nit? Namotavanje poluautomatske je maksimalno minut, bilo da je ona kineska za villager ili neka druga poput husqvarne t35 koju mnogi uzmu kao zamjenu kad se originalna razleti. Kod mene dio koji održavam trimerom ima mnogo kamena i betonskog otpada, više vremena bi proveo mijenjajući nit nego u košenju. Plus što je i trošak veći jer poluautomatska popusti par cm i imaš maksimalnu dužinu dok sa ovom čim se malo skrati mijenjaš i bacaš komade po tridesetak cm
 
Nema potrebe da bacaš komade jer faktički imaš minimalno 4 strune u svakom momentu za razliku od klasične glave gde imaš 2 strune.Zamena silka je dosta brza a opet zavisi od samog modela pauk glave.Dok sam koristio klasičnu glavu poludeo sam od nje jer mi se dešavalo da pukne kućište pa se rasklopi tokom rada i svi delovi se razlete pa ih traži po travi pa ako uhvati neki kanap izvuče mi sav silk napolje...Kod pauk glave može da se koristi dosta debeo silk pa i sajla dok kod klasične glave postoji ograničenje u debljini silka.
 
Poslednja izmena:
Kad se nit skrati nemam šta sa njom raditi već zamijeniti i baciti ostatke jer nemam pun zahvat.

Prvi put kad se villager glava raspala sastavio sam je, završio posao i ostavio na policu, a na njeno mjesto došla T35 gdje su opruga i ostalo fiksirani da nema šanse ispasti. To za deblju nit stoji, ali je i veće opterećenje, a tanka bolje reže.

Kako god, neka svako prilagodi alat terenu i korovima na svojoj livadi. :osmeh:
 
Juče kupljen i sa 4.5 litara mešavine razrađen i u radu isproban trimer Villager 1900S.
Ranije sam imao staru Husqvaqrnu i Demon koji je posle 4 godine aktivnog rada odsvirao svoje, pa ću sa njim praviti neka poređenja kako bih možda nekome od kolega pomogao u izboru prilikom kupovine, a s obzirom da se ove dve marke trimera često pominju u temi.
Već neotvorena kutija Vilagera deluje mnogo ozbiljnije od one u kojoj dolazi Demon. U opremi stiže oprtač koji je neuporedivo kvalitetniji i udobniji, doduše i mnogo više pokriva deo leđa i deo levih rebara, pa će i znojenje biti izraženije.
Trokraki nož je neuporedivo deblji, osnovni alat primetno bolje izrade, nedostatak je vizir.
Što se prvog vizuelnog utiska tiče, na prvi pogled se primećuje kvalitetnija plastika na motoru, ručke i prekidači na njoj.
Posle sipanja mešavine motor je upalio na prvo jače povlačenje. Ono što me je iznenadilo je razlika u kompresiji koja se tom prilikom jasno oseti. Na demonu kanap može povući malo dete, a na vilageru se povlači teško kao na ozbiljnim trimerima ili motornim testerama. Posle par minuta rada na leru, dodao sam gas i tada osetio ogromnu, ali ogromnu razliku snage motora, brzine odziva i samih obrtaja. Motor radi britkije, snažnije, u tom delu nema poređenja.
Posle rada na leru uz povremeno dodavanje gasa i potrošenih 600ml goriva, krenuo sam da ga uposlim kako se ne bi olenio i proverim da li je kupovina dobra.
Nisam probao trokraki nož jer još nije trava za njega, već sam radio sa silkom od 2.4mm koji je došao u originalnoj glavi. Kosio sam dok nisam potrošio tri puna rezervoara tj preostalu količinu do 4.5 litara mešavine. Trava je bila visine do 15-ak cm ali veoma gusta do zemlje, prvo košenje, na nekim mestima jako tvrda. Ovaj trimer je prosto ne oseća, sa trećinom gasa kosi isto kao što je Demon kosio sa nekih 80-90 posto na gasu i razlika u tom poređenju je ogromna.
Ovo mi prvi Vilager trimer, ali sam imao priliku kositi zajedno sa kumom, ja sa demonom a on sa vilagerom 1250 i tada pravio malo vizuelno poređenje. Potrošnja goriva nam je bila približna, ali je njegov trimer prilično lakše rezao travu, sa manje opterećenja i lepšim zvukom (šištanjem silka). Demon je solidno radio sa silkom 2.4, ali svaki deblji je za njega bio napor, pogotovo u trenutku kada automatski izbaci duži silk, oseti se da motor uspori i tako radi sve dok ga malo ne potroši. Sa vilagerom se to ne oseti, samo se zvuk britko sečene trave na zadovoljstvo promeni.
Ukratko nekoliko reči i utisaka o demonu za 4 godine rada sa njim:
Odradio je nekih 150 litara goriva (oko 35-40 godišnje) i za sve to vreme od kvarova je imao: Napukla desna ručka (sam je sanirao, nije zamenjena), po jednom zamenjeni cev kardana, kvačilo, karburator, elektronika. Priznaćemo, ništa strašno i ništa preterano s obzirom na toliko rada. Zanimljivo je možda da konusna glava nikada nije zamenjena, niti dan danas ima neku manu, a od početka sam za nju koristio običnu tovatnu mast. Motor je takođe dobro izdržao a pri kupovini sam najviše baš zbog njega strepeo. Njegova izdržljivost se pokazala sasvim korektnom za razliku od njegovih performansi koje su više nego skromne. Prilikom zamene karburatora nadao sam se da će možda moći nešto više snage da se izvuče iz njega ali se to nije desilo, jedino je potrošnja postala nešto manja. Komšija je prošle godine kupio novog demona kojeg sad kako rekoše dobijaju iz Poljske i računao sam da je to nešto bolje, ali osim nešto primamljivijeg izgleda u odnosu na moj stari, druge razlike uopšte nije bilo. Moje mišljenje je da oni daju nekih 1.1ks do eventualno 1.2ks.

Ono što sam posle oduševljenja sa razlikom u radu primetio, je poprilično veća potrošnja goriva, moglo bi se reći da je to nekih 10/ak posto na odeređenoj parceli. Te parcele kosim već 4 godine i tačno znam koliko vremena i koliko goriva mi je potrebno da ih završim. Sa Vilagerom sam završio za isto vreme, ali sa nešto više potrošenog goriva i to sa maksimalno na nekom mestima korišćenih 50 posto gasa. Njemu doduše više za taj izazov nije bilo potrebno, niti sam ga u prvom korišćenju hteo forsirati, ali bi to u praksi značilo da ako bih želeo raditi brže i sa većim gasom, potrošnja bi se na određenoj parceli drastično povećala, možda čak i do 30-ak procenata. Eto, to je ono što bi se moglo uzeti kao mana u poređenju sa demonom.
Ovim tekstom ne želim nikoga nagovoriti da nešto kupi, ili da nešto ne kupi, naprotiv .. želja mi je da svojim mišljenjem eventualno pomognem prilikom izbora između ove dve kose ...:ppozdrav:



https://ibb.co/3yrgHhx

https://ibb.co/nrFDJhB

https://ibb.co/VD3z84c
 
Poslednja izmena:
Neka VILLAGER sluzi bolje od demona.
Na ovo gore pisanije jedino mogu da dodam da se kod mene potrosnja smanjivala kako se trimer razradjivao. Jos zanimljiva stvar u vezi konusne glave da sam je ja za ovih nekoliko godina podmazao samo jednom i da nema nikakvih problema.
 
Juce sam konacno vise radio sa trimerom. Posto nisam hteo da ga forsiram previse kosio sam dvoriste gde je trava bila nekih 15cm ne vislja. Prosto je sa trecinom gasa gutao istu, a posto nisam vest jer je ovo prvi trimer, mozda je moglo i sa manje gasa da se radi...nekih 4l goriva sam potrosio....i za kraj probao sam cirkular...otfikario je sa nekih 60% gasa sljivu cije je deblo bilo oko 10-11cm u precniku...motorku za tu velicinu drveta vise paliti necu...pri tome sam sve grane sa njom isekao na manje...igranje sa njim bukvalno...cirkular ima 40 zubica (vidija)...

Sve u svemu odlicna stvar, koju smo trebali mnogo ranije kupiti...
 
Ja nisam baš toliko ozbiljan igrač, mada nemam toliko ni za kositi, sem duž ograde što ne može kosilica prići, jedno 200m dole i nazad...

Elem, s'obzirom na vaše aždaje, moj trimer je igračka u poređenju ali nadam se da će poslužiti svrsi.

Pazario sam sa neta neki "Straus". Juče stigao i sinoć ga sastavio... Izgleda pristojno za te pare (65e nov), ali se vidi da je teški kinez :D

Šta je vaš savet kod prvog paljenja? Koliko da radi na leru? I koja je najbolja mešavina za njih? Dobio sam ja onu bočicu za mešanje, al' vi ste svakako iskusiji... :ppozdrav:
 
Prvi rezervoar nek radi kad ga startuješ malo na leru, pa onda počni da ga turiraš po malo i kad ti dosadi kosi, ali nikako da ga naprežeš.

Imam trimer marke MTD kupljen pre 2 godine. Nije mi tu a zaboravio sam koji je tačno model. Za 20-tak dana ćemo se sresti, pa ću probati kao đađo74 da ga opišem i uporedim sa viladžerom bc1250s koji koristim intenzivno već 7-8 godina.
 
Baš tako. Moj BC1250s troši litar na 10 ari, dok 1900 posrče bar 50%-60% više za isto. Do duše nešto brže i pokosi, ali je razlika zanemarljiva.

Мој Villager BC 1900X није трошио толико. Не верујем да имам више среће него памети.
Док почнеш да радиш с њим по сат и више без прекида видећеш каква је потрошња. И подеси карбуратор.

- - - - - - - - - -

Juce sam konacno vise radio sa trimerom. Posto nisam hteo da ga forsiram previse kosio sam dvoriste gde je trava bila nekih 15cm ne vislja. Prosto je sa trecinom gasa gutao istu, a posto nisam vest jer je ovo prvi trimer, mozda je moglo i sa manje gasa da se radi...nekih 4l goriva sam potrosio....i za kraj probao sam cirkular...otfikario je sa nekih 60% gasa sljivu cije je deblo bilo oko 10-11cm u precniku...motorku za tu velicinu drveta vise paliti necu...pri tome sam sve grane sa njom isekao na manje...igranje sa njim bukvalno...cirkular ima 40 zubica (vidija)...

Sve u svemu odlicna stvar, koju smo trebali mnogo ranije kupiti...

Купи Хускварнин Скарлет па да видиш како сече дрвеће од 15 цм у пречнику.
 
Prvi rezervoar nek radi kad ga startuješ malo na leru, pa onda počni da ga turiraš po malo i kad ti dosadi kosi, ali nikako da ga naprežeš.

Imam trimer marke MTD kupljen pre 2 godine. Nije mi tu a zaboravio sam koji je tačno model. Za 20-tak dana ćemo se sresti, pa ću probati kao đađo74 da ga opišem i uporedim sa viladžerom bc1250s koji koristim intenzivno već 7-8 godina.
Који је код тебе модел 1250 S тај модел има мотор као троугао или квадрат облик. Који имаш облик?

Poslato sa LLD-L31 uz pomoć Tapatoka
 
Мој Villager BC 1900X није трошио толико. Не верујем да имам више среће него памети.
Док почнеш да радиш с њим по сат и више без прекида видећеш каква је потрошња. И подеси карбуратор.

- - - - - - - - - -



Купи Хускварнин Скарлет па да видиш како сече дрвеће од 15 цм у пречнику.
Шумадинац за који модел 1250 S се одлучити или са обликом мотора класичног или троугао? Мислим који је бољи.

Poslato sa LLD-L31 uz pomoć Tapatoka
 
Ja stvarno neznam čemu tolika nauka
Znamo da su vrh STIHL, HUSQVARNA,
sve drugo je ispod
E sad nekom odradi posao einhel nekom demon,Straus, itd.
Naj bitnije da se ne kvari i da pali iz cuga
Kako se zove i koliko troši nije bitno!
5_10l godišnje da potroši više godišnje niko neće propasti!!!

Poslato čelo bašče uz pomoć 'levatora
 
Juce sam konacno vise radio sa trimerom. Posto nisam hteo da ga forsiram previse kosio sam dvoriste gde je trava bila nekih 15cm ne vislja. Prosto je sa trecinom gasa gutao istu, a posto nisam vest jer je ovo prvi trimer, mozda je moglo i sa manje gasa da se radi...nekih 4l goriva sam potrosio....i za kraj probao sam cirkular...otfikario je sa nekih 60% gasa sljivu cije je deblo bilo oko 10-11cm u precniku...motorku za tu velicinu drveta vise paliti necu...pri tome sam sve grane sa njom isekao na manje...igranje sa njim bukvalno...cirkular ima 40 zubica (vidija)...

Sve u svemu odlicna stvar, koju smo trebali mnogo ranije kupiti...
Jaka je to mašina sasvim sigurno, znajući kako ova kod mene radi.
Sa srećom ... :ppozdrav:
------------------------

Ja nisam baš toliko ozbiljan igrač, mada nemam toliko ni za kositi, sem duž ograde što ne može kosilica prići, jedno 200m dole i nazad...

Elem, s'obzirom na vaše aždaje, moj trimer je igračka u poređenju ali nadam se da će poslužiti svrsi.

Pazario sam sa neta neki "Straus". Juče stigao i sinoć ga sastavio... Izgleda pristojno za te pare (65e nov), ali se vidi da je teški kinez :D
Šta je vaš savet kod prvog paljenja? Koliko da radi na leru? I koja je najbolja mešavina za njih? Dobio sam ja onu bočicu za mešanje, al' vi ste svakako iskusiji... :ppozdrav:
U vezi sa razrađivanjem ti je već rekao kolega @brka45, a što se tiče izbora verovatno će tebi kupljeni Straus završavati posao s obzirom na potrebe koje imaš. U svakom slučaju mislim da je to i neki realan odnos potreba/uloženo/dobijeno.
Srećna kupovina ... :ppozdrav:
------------------------------

Мој Villager BC 1900X није трошио толико. Не верујем да имам више среће него памети.
Док почнеш да радиш с њим по сат и више без прекида видећеш каква је потрошња. И подеси карбуратор

Na koji način se može podesiti karburator s obzirom da ima samo jedan vijak, tj kako bi se motor trebalo ponašati na leru i na punom gasu dok je van radne upotrebe ?
Kod mene trenutno lepo i mirno radi na leru, gas oseti prilikom samog dodira ručice, a na punom reži bez prekida. Bojim se da bih podešavanjem samo izgubio na nečemu od toga.
------------------------------

Који је код тебе модел 1250 S тај модел има мотор као троугао или квадрат облик. Који имаш облик?

Poslato sa LLD-L31 uz pomoć Tapatoka

Prethodni modeli su imali zaobljenu plastiku okolo motora i dalje prema ručkama po ugledu na neke profi mašine. U ovim novijim verzijama toga nema, napravljeni su uobičajeno, a sami motori su barem po pisanim karakteristikama potpuno isti.
 
Nazad
Vrh