Kompostiranje

Pa to... Šećer i kvasac :osmeh: i bilo šta sveže što će podsticati razvoj mikroorganizama i gljivica... Uz prevrtanje na 20-30dana zavisno od vremena. A preko zime ga ubuduće ostavi napolju slobodno i nećeš više da se nerviras oko miševa. ;)
 
Pa nema kvasca u pivu

Послато са 5045D уз помоћ Тапатока
 
Ne znam da li ima ili ne, ali pomaze :osmeh: Mnogo bolje mi se razgradila gomila sa kombinacijom pivo-cola od one bez. A u isto vreme stavljana i od iste trave koja je kosena taj dan, plus piljevina i po jedna kolica kokosijeg stajnjaka...

Napile se bakterije pa nisu znale koliko im je dosta ::namigivanje:: hehehe
 
Nije to tako nova stvar vec ima vise naucnih istrazivanja na tu temu. Cak su konstruisane neke vrste specijalizovanih kompostera posebno za ljudske ostatke.
 
Mnogo se covecanstvo bavi nepotrebnim stvarima.

Pretpostavlja se da su u Vincanskoj kulturi preminule nosili i ostavljali u sumi da ih pojedu divlje zivotinje, pretpostavlja se jer su bili jako prisni sa prirodom a nije nadjen NI JEDAN sahranjen skelet na celoj teritoriji Vincanske kulture.
 
I tako je hari postao drvo...

Послато са 5045D уз помоћ Тапатока
 
Strašno šta im sve neće pasti na pamet... Umesto da smisle kako da se grejemo na kompost, oni bi od nas da naprave kompost... I od mrtvih ljudi bi da zarađuju... Ccc...
 
Nemam nista protiv ove metode..Uginule zivotinje se vec odavno ovako zbrinjavaju, ekoloski je prihvatlivije nego li spaljivanje, a da ne pricamo kako to kod nas vec cine kad ugine zivotinja, bacis to kad niko ne vidi i begaj!!!Ja kad vidim na sahranama da sanduk pojedine porodice uvijaju u najlon da ne dodje u kontakt sa zemljom, samim tim i bakterijama, ja ne mogu da verujem!!
 
Poslednja izmena:
Mnogo se covecanstvo bavi nepotrebnim stvarima.

Pretpostavlja se da su u Vincanskoj kulturi preminule nosili i ostavljali u sumi da ih pojedu divlje zivotinje, pretpostavlja se jer su bili jako prisni sa prirodom a nije nadjen NI JEDAN sahranjen skelet na celoj teritoriji Vincanske kulture.


Kada vidim kojom brzinom se siri groblje Orlovaca mislim da je minut do dvanest da se bavimo tim stvarima.
Dobar ti je primer Vincanske kulture ima i drugih kultura koje nisu ostavile djubre iza sebe. Nazalost hriscanska crkva je smislila nacin kako da se okoristi i od sahranjivanja, ne samo materijalno nego i vremenski, jer svaki spomenik je ujedno i dugovremenski spomenik religiji.


Odakle sad ovoliki offtopic:)
 
Kad smo već kod offtopic-a...
Postoje mitološke priče da su u vreme kada su Srbi bili mnogobož(š)ci, svoje stare odvodili u šumu i tamo ih ostavljali kad stari nisu više bili sposobni za rad i doprinos porodici.

Podaci sa interneta o Vinčanskoj kulturi:

Сахрањивање


На основу скромних остатака најстаријег насеља, откривених на око 10,5 m испод површине, закључено је да је Винча први пут насељена у тренутку кад је култура средњег неолита (старчевачка култура) већ почела да се завршава, вероватно око 4880. п. н. е. Из овог периода потиче јединствен налаз у оквирима неолитске културе југоисточне Европе, велика гробница с прилазом и девет скелета која је у центру најстаријег насеља, која је откривена 1931. године. Овај налаз показује да су први земљорадници Подунавља припадали посебном антрополошком типу у коме се обједињују одлике старе европске популације с одликама грацилних Медитеранаца.
Припадници ове културе су познавали издвојене некрополе, најчешће ван насеља.
У Ботошу је откривена некропола са 18 гробова од којих је један двојни.
Мртви су полагани у згрченом ставу, на левом или десном боку. Спаљивање и секундарне сахране нису поуздано утврђене.


---------------------------------------------------------------

https://gms.rs/sr/stalna-postavka/arheologija/praistorija


Oko 4500. godine pre nove ere naseljavanjem novih populacija dolazi do formiranja vinčanske kulture i do otkrića metalurgije bakra. Ovaj period u našim oblastima je od 4500. do 3300. godine pre nove ere. Kao i u prethodnom periodu, nosioci vinčanske kulture su zemljoradnici, koji stanuju u zemunicama i nadzemnim kućama, a naselja su najčešće na terasama reka.
U vinčanskoj kulturi, slično starčevačkoj, zadržava se skeletno sahranjivanje. Groblje je izvan naselja, mada ima pojedinačnih grobova i u samom naselju (Bogojevo). Pokojnici su polagani u raku u zgrčenom položaju na bok. U grobovima su nađeni raznovrsni prilozi: posude, alatke, nakit i životinjske kosti.

Trebalo bi i svi da smo automatski donori prilikom smrti, slicna tema :)


Apsolutno nisam da se u slučaju smrti ili moždane smrti automatski postaje donor organa jer u ovoj državi to može da se zloupotrebi.

Inače sam humanu autanaziju uz uzimanje organa za pedofile koji su osuđeni na doživotni zatvor (40g) kao i na osuđene ubice za teška ubistva kao i za dilere droge koji imaju ponovljena krivična dela. Barem bi neki imali koristi od takvih ubica...
 
Poslednja izmena:
Ovo za grobnice sad tek cujem, inace sam iz Vince i isao sam na nalaziste nebrojeno puta, znam pricu napamet, vodio ljude....izgleda da u samoj Vinci nisu nadjeni grobovi, a vidis i ti sto su nadjeni slabo to nesto za period od par hiljada godina, toliku povrsinu i toliko naroda.
 
Evo kako sam ja to izveo, bunker od mreze 1.5 mm
Visina 1m , sirina 1m... Znaci ima tu negde oko pola kubika materijala.. slagao sam na dno neko staro granje , pa sloj stajnjaka od tovnih pilica i koka nosilja, pa sloj trave pa tako u krug... U dju retu od tovnih pilica vec ima piljevine tako da bi trebalo da ima i zelene i braon mase.. zalio sve dobro vodom i vec sutradan se upalilo... Sad cemo videt dalje.. iskreno nemam volje preterano se nesto cimati i prevrtati to cesto.. ideja je napraviti gomilu i zaboraviti do proleca.. mozda obrnem jednom za mesec dana bas ako budem raspolozen i to je to..
Evo slike
DgF8tQR

https://ibb.co/DgF8tQR
 
Poslednja izmena:
Kad smo kod pilica i prevrtanja... Sistem koji je dizajnirao Jeoff Lowton pre nekoliko godina i na kojem jos uvek eksperimentise:

https://permaculturenews.org/2014/03/14/building-chicken-tractor-steroids/

Prilicno intenzivan sto se tice prevrtanja, kod nas bi mogao da se koristi od proleca do kasne jeseni. Kokoske mogu da se dohranjuju ali moze i bez toga, nosivost mu je skoro ista.

Mislim da sam vec postavljao ovaj video sa ozbiljnom kompost operacijom i 600 kokica, odakle verovatno potice Jeoff-ova ideja:

https://www.youtube.com/watch?v=IWChH9MHkHg&feature=youtu.be
 
Ovo da covek drzi kokoske bez hrane samo sa ipustom na kompost mi bas nesto i nepije vodu.. nekazem ja da to nije moguce ali kakvi su prinosi tu? Za dobru nosivost kokoska mora da ima pristup hrani koja je bogata kalcijumom...
Vidjao sam neke klipove da ljudi ograde deo dvorista i bacaju odpad od kuhinje na zemlju , kokoske malo to pojedu , isceprkaju.. baci se malo slame-piljevine na to i posle par dana prevrce vilama u drugi deo dvorista i tako vremenom otpad se prevrce sa jedne strane dvorista na drugu.. skupljaju se gliste i bubice koje koke jedu i prilikom svakog prevrtanja ubrzava se trulenje kuhinjskog otpada i slame... Toliko muke i zezanja zbog par organskih jaja :osmeh:
 
Bez hrane od zitarica, ali vidis koliko ima ostataka povrca, sve organsko iz raznih restorana itd.... pomenuo je u jednom trenutku i salamu pa pretpostavljam da tu ima i mesnih ostataka.
On na farmi uvek ima gomilu volontera pa mu se moze da smislja takve zahtevne sisteme:)
 
Pročitao sam dobar deo ove teme, ali nisam našao odgovor, na ono što me zanima.
Imam dosta bukove šume i tu naravno dosta bukove zemlje (od lišća i suvog drveća). Šta mogu da uradim da se to do kraja iskompostira, jer kad vadim to, sve izgleda kao polupregorelo.
Da li da stavljam red šumske zemlje, red trave i tako slažem da se kompostira, ili neko ima bolji predlog.
Kontam da bez zelenog, neće tako brzo da se kompostira, a i biće kvalitetnije zbog različitog materijala.
Nemam dovoljno drugih otpadaka kojih bih mogao da stavljam u masu.

Znam da sam digao temu iz mrtvih, ali bolje nego da otvaram novu 😊
 
Nazad
Vrh