Kompostiranje

postovane kolege ,
zainteresovala me ova tema iz razloga sto imam vocnjak od 30 ari i kojeg od ove godine planiram da ne freziram vise nego da travu kosim trimerom . Da li je pametno da trava ostaje u vocnjaku posle kosenja ili da iznosim pa sve to da kompostiram , naravno uz dodatak slame i jos kojecega ? Posto gajim kalifornijske gliste kompostiranje mi se cini istim procesom samo u jednom slucaju ,, radnju ,, vrse gliste a u drugom mikroorganizmi , da li sam u pravu ? drugarski pozdrav - svaki savet dobro dosao
P.S dzionik - dolomita i kalcijuma ima u Arandjelovcu i ja ga koristim za zemlju i gliste ( i moze li par pitanja na pp )
 
Najlakse i najjednostavnije je da ostavis u vocnjaku. To ce se polako razlagati i na kraju pretvoriti u humus.
Ako imas volje i vremena, mozes to pokupiti i izneti i preraditi u vredniji proizvod. Ako se odlucis da kompostiras pokupi odmah posle kosenja, dok je zeleno. Tako ces imati bolju sirovinu. To mozes mesati sa slamom, zalivati, prevrtati i posle par meseci i malo fizikalisanja dobices dobar kompost.
E sad, ja mislim kad bi sve to iskoristio za ishranu glista da bi dobio jos vredniji proizvod. Sacekas da kompost odradi t.j. da prodju one visoke temperature i posle to mozes dodavati na gliste. Bavis se glistama pa znas bolje od mene kako to ide

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
Najlakše je ostaviti kao što kaže Nebojša, samo vodi računa da ti ne bude debeo sloj jer može da ubije voćku i ne pored samog stabla. Ako bacaš glistama bolje je da malo odleži mada ja bacam na kompost sa glistama u slojevima i ne stigne previše da se upali.
Pošto za voće nikad ne možeš da napraviš dovoljno komposta, možeš da napraviš kompost ili glistnjak čaj i time zalivaš. Puno znači u proleće da se obnovi dobra kultura mikroorganizama.
Arandjelovac mi je malo podalje:) dovukao sam kreč iz šećerane pa njega bacam pomalo na kompost i zemlju.
PPšto da ne...
 
Postovane kolege ,
kad smo vec kod humusa , moram reci da je (nazovimo ga tako )humus od glista nepravedno zapostavljen - izvinite sto sam malo skrenuo sa teme.U zadnje vreme malo je price o njemu i njegovom kvalitetu .O razmnozavanju mikroorganizama iz glistenjaka ( glistenjak-voda - vazdusna pumpa )cuo sam jos 1992 kada sam i pocinjao rad sa glistama .
Zelim sledece da podelim sa Vama : kada pravite kompostni caj za hranu bakterijama NE STAVLJATI MED jer med poseduje antibakterijska svojstva pa umesto da ih nahrani ubice ih (procitao sam u jednoj temi na forumu da neko savetuje prihranu medom )
Hvala na savetima
 
Zašto bi ubio pa nije živi kreč...osim toga ne stavlja se puno, par kila na kubik je više nego dovoljno.
 
Ovo je moja hrpa pripremljenog komposta nije puno.

 
kod mene ovog proleca ide 7.5 tona komposta u maline i 2,5 tona u paradajz , nek toliko i roda bude bicu prezadovoljan
 
Pozdrav svima...Nov sam na forumu prelistao sam dosta toga u vezi konposta...Posto imam maline i kupine interesuje me koliko je bezbedno od tog materijala praviti konpost i kako konkretno...Vidim da to neki rade...Ipak to po nekim preporukama treba izneti i spaliti jer je puno bolesti i virusa...
 
У домаћинству природе микроорганизама има свуда па тако и у твом малињаку.То се не може избећи фајтао ти њих или не увек ће нешто и остати.Нико живи нема стерилно тло јер са биљака увек нешто и падне на тло а и са тла нешто се и попне на биљке.И тако у круг.
Компостирање је безбеднији начин,без употребе отровне хемије,претварања органског материјала у органску материју.Ако је било у малињаку биљних болести препорука је да се остаци биљака спале на високој температури а пепео се може употребити,уз остало ђубриво,за ђубрење биљака нарочито у рану јесен а и током целе године у мањим количинама.Прашење биљака прахом пепела умањује штете од напада плесни разних фела а само у тлу има ефекат на развој корена.
Ако биљке нису нападане бактериозама,вирозама или плеснима и гљивицама,што је редак случај,онда се може компостирати илиситно резани делићи поставити у малч покров опрскати-залити Бајкалом,Тамиром,или компостним чајем и оставити целу јесен и зиму да се разложе .Кроз три четири године малињак нећете препознати.
Фрезирање као агротехничку меру треба избегавати,као и претерано ходање уз биљке.
О здравственој хигијени тла се мора јако водити рачуна,једнако као и о здрављу самих биљака.
 
Ja mislim da su temperature koje se razvijaju dovoljne da uniste patogene, ali retko ko radi kompost tako pedantno kao ti. Samim tim nije svaki deo gomile izlozen tim visokim temperaturama.
Moje misljenje je da, ukoliko je bilo bolesti na malini, taj kompost iz predostroznosti ne bi trebalo vracati na malinu. Ili ga ostaviti da odlezi par godina, pa tek onda

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
E meni jedan Dipl. strucnjak u mom malinjaku savetova ovako nekako..?

Sto bih spaljivao kad su lastari vidi se ZDRAVI ...(veoma malo ima didimele..iidr) To lepo malciraj (usitni) a zatim recimo bioplug,ili slavol ako nemas nista drugo sa malo ureje (azota) porskaj i ukultiviraj (ako nema boljecresenje utanjiraj) ....Na taj nacin si nahranio kao da si joj dao (vrednosti) nekoliko tona stajnjaka....?

A ako su lastari zarazeni obvezno spaljivanje i to sto dalje od malinjaka...?

Ako ovo nije istinito meni je nekako logicno...? Jos kad dodam svoja razmisljanja o malinjacima nekih koji imaju po 8 do 15 ha i nikad ( jer je tesko izvodljivo) ne spaljuju lastare nego semo tanjiracom nesto izlome iiii

I takvi malinjaci nekako odoljevaju godinama .....Nekad bolje nekad losije....?
Ovih dana na 2 h malciram a sa 1 h sam ocistio lastare i praticu razliku ...ako stignem bice slika i u septembru javljam utiske
Poz.
???? sistem Sumeee....????
 
E meni jedan Dipl. strucnjak u mom malinjaku savetova ovako nekako..?

Sto bih spaljivao kad su lastari vidi se ZDRAVI ...(veoma malo ima didimele..iidr) To lepo malciraj (usitni) a zatim recimo bioplug,ili slavol ako nemas nista drugo sa malo ureje (azota) porskaj i ukultiviraj (ako nema boljecresenje utanjiraj) ....Na taj nacin si nahranio kao da si joj dao (vrednosti) nekoliko tona stajnjaka....?

A ako su lastari zarazeni obvezno spaljivanje i to sto dalje od malinjaka...?

Ako ovo nije istinito meni je nekako logicno...? Jos kad dodam svoja razmisljanja o malinjacima nekih koji imaju po 8 do 15 ha i nikad ( jer je tesko izvodljivo) ne spaljuju lastare nego semo tanjiracom nesto izlome iiii

I takvi malinjaci nekako odoljevaju godinama .....Nekad bolje nekad losije....?
Ovih dana na 2 h malciram a sa 1 h sam ocistio lastare i praticu razliku ...ako stignem bice slika i u septembru javljam utiske
Poz.
???? sistem Sumeee....????

Ima logike i ima smisla,e sad da li je to prava stvar da bi se dobio taj rezultat podizanja humusa kao nekoliko tona stajnjaka?Voleo bih da se jos ljudi i ako imamo ovde strucnjaka na forumu izjasne o ovome.
 
Ima li neko iskustva ili saznanja ...da se sistemom kpk tretira nekim bakrom radi dezinfekc. korena (maline) ...koliko negativno to utice na korisne mikro-organizme i sa koje vreme se oni oporave od tretmana...??? Unapred HVALA !. Poz.
 
Nazad
Vrh